Aby vás zima nepředběhla

11.11.2023

Také vás mrzí, že se letošní zahradnická sezóna zase blíží ke svému konci? I tak ale své zahradě dopřejte zasloužený odpočinek. Ještě než ji uspíte na několik dlouhých měsíců, všude pokliďte, zkontrolujte květinové záhony a rozhodně nezapomeňte na rostliny, které musí přečkat zimu venku v nádobách.

I když je pro každého zahradníka zima tak trochu za trest, protože je to vlastně taková nucená pauza, berte ji spíš jako výhodu. Je to totiž čas na plánování a promýšlení nových zahradních projektů včetně výsadeb, do kterých se budete chtít pustit hned na jaře. A ačkoliv si už v listopadu budete moct dát od některých prací pauzu, můžete podzim považovat za období, kdy si budete moct udělat náskok na jaro, které bývá většinou dost hektické. Co všechno musíte nutně zazimovat a s čím můžete počkat do jara?

Aby jim mráz neublížil

I když jsou zimy v posledních letech poměrně mírné, i tak je nutné počítat i s několikadenními holomrazy, které většinou bývají pro celou řadu rostlin problematické. Sněhová peřina je v posledních letech spíš vzácná, takže musíme počítat s důkladným zazimováním. Náchylné tak budou třeba nedávno vysazené rostliny, u kterých máte podezření, že ještě nestihly zakořenit. Velmi dobrou ochranou před vymrznutím kořenů je důkladné zamulčování. Okolí rostlin tedy důkladně pokryjte kůrou nebo dřevěnou štěpkou. Výsledný efekt záleží na síle vrstvy, na těchto lehkých materiálech určitě nešetřete. Deseticentimetrová vrstva bude fungovat jako teplá peřina, která těmto rostlinám udělá jedině dobře. Mulčování má ale určitě smysl i na záhonech s plně zakořeněnými rostlinami. Proto na podzim zkontrolujte, jestli je všude dostatečná vrstva a případně záhony domulčujte.

Cibuloviny a dvouletky

V lokalitách s tuhou zimou se vyplácí zazimovat i záhony s cibulovinami a mladými dvouletkami. Na zakrytí květinových záhonů použijte například větvičky jehličnanů. Berte ale v úvahu podmínky na vaší zahradě. Pokud je zima spíš vlhká a nemrzne, ochranu z větví raději sundejte. Například macešky by ve vlhku trpěly na plísně, které by je dokázaly nenávratně poškodit. Stejně tak na takovéto záhony nehrňte sníh z cest. Silná zledovatělá vrstva sněhu by byla spíš na škodu kvůli nedostatku vzduchu a vysoké vlhkosti.

Trávník musí být hlavně bez listí

I když je spadané listí pastvou pro oči, kterou je pomalu škoda uklízet, i tak se s ním rozlučte hlavně na trávníku. Na perfektně udržovaném zeleném koberci listí uklízejte nejlépe každý den. Nejlepším pomocníkem vám budou hrábě s plastovým nástavcem, kterými se trávník při hrabání perfektně načechrá, takže se vlastně i provzdušní. A proč se musí listí z trávníku uklízet až tak důkladně? I slabá vrstva totiž funguje jako poklička, pod kterou se trávník v teplém počasí zapaří. Je pak náchylný na různé druhy plísní, které jej mohou hlavně na jaře dost výrazně poškodit. Jeho obnova pak není zrovna snadná, proto má důkladný podzimní úklid opravdu smysl.

Zazimování skleníku a nářadí

Ano, i úklid skleníku se dá samozřejmě odložit na jaro, jenže právě tehdy ho budete nejvíc potřebovat a určitě se budete potřebovat věnovat něčemu jinému. Na konci listopadu je proto dobré ze skleníku odstranit všechny posklizňové zbytky, vydezinfikovat stěny, police i všechny květináče. Důkladnou dezinfekci si zaslouží hlavně pomůcky i nádoby určené pro výsev nebo množení rostlin, určitě těmto pomocníkům věnujte dostatečnou péči. Spolehlivým ekologickým prostředkem na dezinfekci je teplá voda s trochou octa. Nezapomeňte ale ani na nářadí, kterému můžete podzimní péčí výrazně prodloužit životnost. Zbavte ho zbytků zeminy a opravte, co se ještě dá. Zahradnickou techniku přeneste do zahradního domku nebo do garáže. V předjaří si na ni ale určitě vzpomeňte, protože právě tehdy je výhodné ji odvézt na pravidelnou kontrolu do servisu.

Co nemá smysl uspěchat

Pokud jste se pustili do důkladného „předzimního“ úklidu, popřemýšlejte, jak moc důkladní máte být třeba na trvalkových záhonech. Tady je totiž většinou výhodné odumřelou hmotu rostlin ponechat jako ochranu před mrazem. Stejně tak okrasné semeníky některých trvalek nebo podzimně vybarvené listy trav by byla škoda uklízet, v mrazivých dnech se totiž postarají o krásnou podívanou. Pokud se přece jen úklidu nechcete tak úplně vzdát, odstraňte jen to nejnutnější, například mrazem spálené listy bohyšek i dalších dužnatých rostlin, které záhonům na kráse moc nepřidají.

Určitě nedělejte…

Rozhodně se nenechte zlákat řezem, ten si naplánujte na správnou dobu. Uspěchaný řez může rostliny výrazně poškodit, protože v teplých podzimních dnech začnou rašit. Jenže mladé nedřevnaté výhony spálí první mráz. Každá skupina rostlin snáší prořez v mnohdy docela odlišném období. Tak třeba jádroviny v podání jabloní a hrušní si s ním poradí nejlépe od prosince do dubna. Peckoviny pak v době tvorby poupat nebo nakvétání. Většina okrasných keřů včetně růží se prořezává od března do dubna, záleží ale také na průběhu počasí. Jen ty nejvíc odolné keře můžete prořezat s předstihem v zimě. Zimní zmlazení snáší bez problémů například odolné dříny, pustoryly nebo nezničitelné zlatice.

5 tipů pro zazimování rostlin v nádobách

Co se musí ještě stihnout

Ještě před příchodem prvních mrazů nezapomeňte na zazimování vodovodních kohoutků nebo automatického zavlažovacího systému. Stejně tak zazimujte čidlo, kterým je závlahový systém vybavený. Blíží se ale také konec seče trávníku. Pokud se vám o trávník stará robotická sekačka, i tuto techniku připravte na zimu.