Aloe, nenáročná pokojovka i přírodní lék v květináči

9.5.2023

Kdo se jen trochu zajímá o léčitelství a přírodní léky, které máme všichni běžně po ruce, určitě zná jednu z nejméně náročných rostlin, aloe. Kromě toho, že zaujme svým cizokrajným sukulentním vzhledem, potěší i minimálními nároky. Poroste dobře i těm pěstitelům, kteří na své pokojovky i sem tam zapomenou.

Původ aloe pravé (Aloe vera), kterou určitě znáte spíš pod jejím latinským názvem, bylo poměrně složité vypátrat. Tento teplomilný sukulent se totiž už po tisíciletí pěstuje jako kulturní rostlina, takže se přirozeně vyskytuje v mnohem širší oblasti, než by se dalo očekávat.

Za údajnou domovinu jsou považovány Kapverdské či Kanárské ostrovy, doma je prý také ve Střední a Jižní Americe. Už před několika tisíci lety se ale běžně pěstovala i v Egyptě, kde byla oblíbenou rostlinou i mezi královnami, které ji rády používaly jako rostlinu pro udržení mládí a krásy. Bájná aloe se tak už tehdy dostala do povědomí coby přírodní léčivo i rostlina pro kosmetické využití. Zamilujete si ji ale i jako pokojovou rostlinu, která velmi dobře snáší také letnění na terase nebo balkónu.

Co všechno jí musíte dopřát:

 • Její pěstování není žádná věda. Doporučuje se pěstitelům začátečníkům i těm, kteří na své rostlinné svěřence často zapomínají.
  Na aloe je někdy dokonce i lepší zapomenout, hlavně častá zálivka by pro ni byla škodlivá.
 • Nejlépe poroste na slunném místě, pozor ale na polední úpal. Mnohem jistější je tedy pěstování na stanovišti s rozptýleným světlem. Pokud se ji chystáte letnit, raději ji dejte do polostínu.
 • Na jedničku si poradí se suchým vzduchem i s nedostatečnou zálivkou.
  Je to ideální pokojová rostlina do městských bytů, kde jí vůbec nevadí, když ji umístíte na parapet hned k topení.Díky tomu, že je naprosto suchovzdorná, odpadá i potřeba rosení. Zálivka postačí jednou za dva týdny. Signálem pro zalití je proschnutí několika centimetrů substrátu v květináči.
 • Ani s hnojením se to nemusí a vlastně ani nesmí přehánět. Postačí několik dávek tekutého hnojiva pro kaktusy od jara do konce léta.
 • Aloe se přesazuje v jarních měsících po několika letech, kdy její kořeny úplně vyplní květináč nebo tehdy, když chcete namnožit oddělky dceřiných rostlin, kterých může v jednom květináči vyrůst bohatý trs.
  K přesadbě použijte substrát pro sukulenty bohatý na písek.
 • Od jara do podzimu se bude aloe dařit v běžné pokojové teplotě, ale můžete ji umístit i do teplejší místnosti. V zimě by teplota neměla klesat pod 15 °C, za kritickou se považuje teplota ještě o pět stupňů nižší.

Kam se hodí

Aloe tvoří růžici sivě zelených listů, pro které jsou typické krátké výrůstky na okraji listů. V tropických oblastech může ve volné přírodě vyrůst do výšky okolo 80 centimetrů, doma vám ale zřejmě do takových rozměrů nevyroste. Nesmí chybět v žádném moderním interiéru, ale své místo najde u každého, kdo si z jejího léčivého gelu rád vyrobí léčivou domácí kosmetiku. Protože se jí daří nejlépe na světlém místě, postavte květináč třeba na okenní parapet obývacího pokoje nebo kuchyně. V létě pak rostlinu přendejte na terasu.

Rostlina jako stvořená pro domácí lékárnu

Kdo jen trochu někdy zkoumal listy aloe, moc dobře ví, že jsou bohatou zásobárnou léčivého gelu. Ten se uplatňuje nejen v kosmetickém průmyslu, hodně se využívá také při výrobě léčiv a potravinových doplňků. Každému se vyplatí pěstovat si svou vlastní rostlinu, její listy se vám budou hodit při popálení sluncem, při vyrážce i hmyzích štípancích. Má totiž chladivé, uklidňující i hojivé účinky. List stačí příčně naříznout a rovnou ho na několik minut přiložit na postižené místo.

Z listů ale můžete gel také pomocí jednoduchého triku vyndat a přidat třeba k bambuckému máslu nebo jinému rostlinnému oleji při výrobě hojivého krému na pokožku. A jak tedy na to? Z růžice pomocí nože odřízněte list, ze kterého začnou hned vytékat dvě tekutiny. Největší podíl listu představuje průsvitný gel, o který vám půjde, ale těsně pod pokožkou se nachází mírně zapáchající žlutá tekutina, která se vyznačuje projímavými účinky. Té se ale snažte při získávání gelu vyhnout. Z listu nožem sejměte z jedné strany pokožku. Po jejím odstranění stačí gel vyjmout pomocí lžíce. Pak už ho jen stačí rozmixovat tyčovým mixérem a smíchat s dalšími surovinami, které nesmí v léčivých krémech chybět.

Několik zajímavostí na závěr
 • Aloe ve volné přírodě běžně také kvete. Tvoří několik téměř metr dlouhých stonků s hroznem žlutých květů. V domácích podmínkách ovšem vykvete jen málokdy.
 • Gel z listů aloe obsahuje celou řadu léčivých látek. Z vitamínů je bohatá hlavně na vitamín C, E či A. Dále obsahuje také enzymy, mastné kyseliny a aminokyseliny.
 • I v domácích podmínkách si můžete vyrobit balzám na rty, krém na holení, pleťovou masku nebo pleťový výživný krém. Gel z aloe pak považujte za nedílnou součást těchto pečujících přípravků.