Asparágus si zaslouží novou šanci

3.6.2024

Pokojové rostliny s typickým svěže zeleným závojem převislých výhonů před několika desítkami let patřily mezi rostlinnou „výbavu“ snad všech interiérů. Aby toho nebylo málo, používaly se i jako zeleň do kytic. Jenže asparágus není jen jeden, domů si můžete přinést spoustu zajímavých druhů, které by byla škoda považovat za obyčejnou pokojovku.

Většina druhů pochází z Asie nebo Afriky, jen několik byste jich našli v Evropě. Ačkoliv se u nás pěstuje nejčastěji přibližně pětice druhů, ve světě jich jsou přibližně tři stovky, což je opravdu úctyhodný počet.

V interiéru je máme často zažité jako rostliny s převislými výhony, v domovině to ale mohou být mohutné a hustě rozvětvené rostliny připomínající neprostupné houští. Asparágus (Asparagus) možná znáte také jako chřest, konec konců patří do čeledě chřestovitých (Asparagaceae) rostlin.

Pro pokojové druhy se ovšem víc vžil název asparágus a chřest si často spojujeme spíš s jedlými výhony. Za tímto účelem se pěstuje chřest lékařský (Asparagus officinalis). Na našem území se jedlý chřest pěstoval ve velkém už za dob Rakouska-Uherska. Tento až 150 centimetrů vysoký asparágus se ovšem hodí pouze pro pěstování na zahradě. Ani doma se ale nebudete nudit. Pokojový asparágus zvládne pěstovat i méně zkušený pěstitel. Různorodost druhů je neuvěřitelná, dejte této květině šanci.

Vzpřímený i převislý

Jen málokterý rod pokojových rostlin je tak proměnlivý jako právě asparágus. Zatímco některé druhy si dlouhou dobu drží kompaktní a vzpřímený růst, jiné během několika let vytvoří hustou záplavu převislých výhonků. Tyto rostliny jsou ovšem pozoruhodné i tím, že jsou jejich výhony doslova obsypány drobnými úzkými lístky. A právě to je hlavní omyl, nejedná se o listy, ale o přeměněné výhony. Listy se totiž během vývoje proměnily v menší trny, které najdete na výhonech. Pokud nevíte, jaký asparágus si vybrat, inspirujte se naší galerií, ve které vám představíme nejoblíbenější druhy. Pravidla pěstování jsou u všech prakticky stejná.

Asparágus pýřitý – Asparagus setaceus ‚Plumosus‘

Tento vzpřímený druh s šípovitými výhony dorůstá výšky okolo 40 centimetrů.  Jeho listy díky lehkému zpeření a jemné textuře mohou připomínat kapradinu. Oproti jiným druhům snáší obstojně i tmavší stanoviště.

Asparágus hustokvětý – Asparagus densiflorus ‚Meyeri‘

I když se považuje za vzpřímenou rostlinu, i tento asparágus se časem obloukovitě ohýbá. Jsou pro něj typické hustě větvené výhony dorůstající výšky okolo 40 centimetrů.

Asparágus hustokvětý – Asparagus densiflorus ‚Sprengeri‘

Snad nejznámější a nejčastěji pěstovaný asparágus s rozevlátými výhony s úzkými nepravými lístky. Ačkoliv mladé rostliny rostou vzpřímeně, časem se i jejich výhony sehnou a vytvoří zajímavé převisy delší i více než 100 centimetrů.

Asparágus srpovitý
Asparagus falcatus

Oproti jiným pokojovým druhům tento asparágus zdobí o něco širší nepravé listy.

Jeho výhony jsou malebně rozevláté, takže zaujmou už na první pohled jemnou texturou.

Protože časem doroste výšky okolo 60 centimetrů, bude mu slušet pevná opora, která jej udrží na uzdě.

Co všechno mu musíte dopřát:

Kam se hodí

Asparágus se už před mnoha desítkami let pěstoval běžně ve vstupních halách, kde se díky svému rozevlátému vzhledu postaral o to správné oživení. Hodí se ale všude, kde mu zajistíte potřebné podmínky. Druhy s převislými výhony vyniknou v závěsných nádobách, hodit se budou do koupelny, obývacího pokoje i do ložnice. Asparágus vám po nějaké době může i vykvést. Z drobných bílých květů vzniknou bobule sytě červené barvy, rozhodně je ale neochutnávejte, jsou totiž jedovaté.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock