Aukuba, rostlina do interiéru i na zahradu
>Blog>Aukuba, rostlina do interiéru i na zahradu
U některých rostlin je otázkou, zda se jedná o pokojovky, nebo spíš zahradní rostliny. Přemýšlet nad tím budete i u pestrolisté aukuby, která platí za jednu z nejzajímavějších stálezelených dřevin. Můžete ale zvolit i kompromis a aukubu zasazenou do dekorativního květináče umístit na terasu či balkón.
Aukuba japonská (Aucuba japonica) pochází z Asie, přesněji pak z Japonska, Koreje nebo Číny. Do Evropy se dostala jako spousta jiných okrasných rostlin koncem 18. století. Je jen na vás, jak k této stálezelené dřevině s kožovitými listy pokrytými žlutými skvrnami budete přistupovat. Aukuba je totiž neskutečně všestranná.
Ze zahradnických center si ji můžete přinést jako malý keřík ideální pro pěstování v interiéru, větší důkladně zapěstované keře ale lákají spíš k výsadbě do kameninové nádoby na terasu nebo i do volné půdy do zahrady. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, vždy myslete na to, že je to poměrně mohutný keř, který časem dosáhne výšky i šířky okolo jednoho a půl metru. Dobrou zprávou je, že se dá tvarovat citlivým zaštipováním. Aukuba vám pak nepřeroste přes hlavu, navíc bude mít pěkně kompaktní tvar.
Do interiéru, nebo do zahrady?
To je otázka, i pokojovou aukubu ale můžete klidně letnit na stinné terase. Ačkoliv aukuba právem vypadá trochu cizokrajně, vydrží i poměrně kruté mrazy. Plně mrazuvzdorná je do 20 °C pod bodem mrazu. Při silnějších mrazech je vhodné rostlinu zakrýt bílou netkanou textilií nebo jutou. Podušku si při takových teplotách zaslouží i samotný květináč. Pokud se rozhodnete aukubu pěstovat celoročně na zahradě, poradí si s nízkými teplotami mnohem lépe než rostliny v nádobách. Její kořeny totiž budou přirozeně chráněné silnější vrstvou zeminy. Ani tyto rostliny ale nezapomínejte během zimy zalévat, stálezelené listy totiž odpařují vodu celoročně, tedy i ve chvíli, kdy venku vládne zima. Na zahradě jí vyberte ideálně chráněné místo mimo průtah ledového větru. Důležitá je i ochrana před poledním sluncem. Aukuba bude pestře vybarvená i ve stínu, občasné sluneční paprsky u ní zlatavé zbarvení jedině podpoří, jen se nesmí jednat o úpal.
Co všechno jí musíte dopřát:
- Aukuba bude vděčná za stín i polostín. Pokud ji pěstujete celoročně doma, dopřejte jí rozptýlené světlo nebo polostín.
- Suchý vzduch jí nebude dělat dobře na zahradě ani doma. V interiéru ji v zimě přeneste do chladnější místnosti s teplotou okolo 10 °C a vyšší vzdušnou vlhkostí. Rostliny ponechané v přetopeném interiéru se suchým vzduchem trpí na svilušky i dalšími škůdce pokojových rostlin.
- Zálivka by měla být vydatná hlavně od jara do podzimu, na zimu ji lehce omezte. Rostliny pěstované venku na záhonu i v nádobě občas během bezmrazého počasí zalijte. Sucho je pro ně mnohdy nebezpečnější než nízké teploty. Pro zálivku volte nejlépe dešťovou vodu.
- Od jara do konce léta každý týden přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.
- Každé jaro můžete aukubu přesadit do čerstvého substrátu. Ten by měl být neutrální nebo lehce kyselý. Použít můžete substrát univerzální zahradnický nebo pro pokojové rostliny.
- Rostliny pěstované celoročně venku mohou v extrémních mrazech namrzat. Většinou se ale po prořezu dostanou do kondice. Řez se dá provádět od dubna do začátku července a odstraňují se při něm namrzlé výhony až k prvnímu rašícímu pupenu.
Kam se hodí
Aukuba perfektně vynikne na stinné terase, kde se postará o soukromí. Společnost jí mohou dělat jiné rostliny okrasné květem. Ačkoliv i ona kvete, kvítky často kvůli jejich nenápadnosti pomalu ani nezpozorujete. Čeho si ale zaručeně všimnete, jsou červené plody, které se na koncích výhonů vytvoří na konci léta nebo v průběhu podzimu. Na zahradě si aukuba zaslouží chráněné místo, na které budete mít pěkný výhled. Nejlépe si jí užijete při pohledu z okna nebo poblíž venkovního posezení. Svědčit jí bude i blízkost jezírka nebo jiného vodního prvku, který jí zajistí vlhčí vzduch.
Pokojová aukuba si pak zaslouží dostatečně prostornou místnost, kde nebude vadit, že hravě přeroste jeden metr. Za ideální se považuje jídelna, obývací pokoj nebo třeba stinná pracovna.
Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock