Begonie, vykouzlí to pravé barevné potěšení ve vašem domově

2.2.2023

Pokojové begonie patří právem mezi rostliny, které rozhodně nepřejdete bez povšimnutí. Buď vás zaujmou pestrobarevnými listy, nebo záplavou květů, což je přesně případ begonie vyvýšené, která patří k oblíbeným „dárkovým“ květinám.

O této begonii se dočtete také v jarním čísle Zpravodaje, který najdete v našich zahradnických centrech. Dozvíte se v něm, jak se tato zajímavá pokojovka pěstuje a co všechno musíte udělat pro to, aby co nejdéle a bohatě kvetla.

Nejkrásnější dárek je ten s pestrými květy

To, že je tato begonie považována za dárkovou květinu, je dáno i tím, že sama o sobě představuje rozkvetlou kytici. V době plného květu je totiž doslova obalená květy. Její prapůvodní rodiče pochází z tropických lesů latinské Ameriky a už z jejich původu je možné odvodit podmínky pro pěstování. Begonii vyvýšenou (Begonia elatior) si domů ze zahradnických center přinesete jako kompaktní rostlinu dosahující výšky mezi 25 až 30 centimetry. Časem se ale její výhony mohou „protáhnout“ do délky více než půl metru, což je ideální chvíle pro jejich zkrácení. I když se tento kříženec begonií často pěstuje jako jednoletka, můžete ho při dodržení podmínek nutných pro přezimování pěstovat i v dalším roce.

Co všechno jí musíte dopřát:

 • Ačkoliv má begonie ráda světlo, mělo by být spíše rozptýlené. Velkým nebezpečím je pro její dužnaté listy polední slunce, které může rostlinu popálit. Dá se ovšem také pěstovat v polostínu nebo dokonce ve stínu. Světelný režim má ale vliv na kvetení, na rozptýleném světle pokvete nejvíce.
 • I když begonie nepatří do skupiny extrémně náročných pokojových rostlin, není to s ní tak úplně jednoduché. Při pěstování, hlavně pak v době květu, by se neměla moc otáčet.
 • Velkou překážkou pro pěstování begonií je průvan, který může způsobit opad květů.
 • Vyžaduje celoročně mírně vlhkou zeminu, která by nikdy neměla být zamokřená. Rostlina by tedy měla mít na dně květináče dostatečnou drenáž z keramzitu nebo střepů.
  V misce pod květináčem by nikdy neměla stát voda, begonie totiž velmi rychle uhnívají. Pokud si termínem pro zálivku nejste jisti, proveďte ji vždy ve chvíli, kdy mírně vyschne horní vrstva zeminy v květináči.
 • Pro zálivku je ideální dešťová voda pokojové teploty. V žádném případě se nesmí používat tvrdá voda, begonie je totiž velmi citlivá i na zasolení.
 • Pokud se vám povede begonii udržet do dalšího roku, můžete ji na jaře přesadit do substrátu pro pokojové rostliny. Tento druh vyžaduje spíše širší a mělčí květináč.
 • Pro úspěšné pěstování je nutné udržet v rozumné míře i teplotu. Během léta by neměla příliš převyšovat 20 °C, v zimě by se měla pohybovat jen mírně nad 15 °C.
 • Před přezimováním je vhodné zkrátit výhony, které bývají před zimou většinou silně prodloužené.
 • Pokud begonii opadají částečně listy, neznamená to, že se rostlině nedaří. Pokud je stále vitální, brzy jí naraší nové.
 • Od jara do podzimu je vhodné hnojení hnojivem pro kvetoucí pokojovky, nemělo by ovšem obsahovat vápník, begonie vápno nesnáší.
 • Tato pokojovka je náročná i na vzdušnou vlhkost, přímé rosení ovšem nepřipadá v úvahu, protože by mohlo být důvodem pro rozvoj houbových chorob. Ideálním řešením je buď nepřímé rosení ve větší vzdálenosti od rostliny nebo vrstva keramzitu v misce pod květináčem.
 • Dá se poměrně dobře množit řízkováním, řízky se buď nechají zakořenit ve vodě nebo v substrátu určeném na množení s vysokým obsahem písku.

KAM SE HODÍ

Begonie okrasná květem se hodí především tam, kde její krásu oceníte. Nejvíc si ji užijete v obývacím pokoji, v kuchyni nebo ložnici. Díky tomu, že její květy prakticky vůbec nevoní, hodí se vlastně do všech místností, tedy i do těch, kde trávíte spoustu času. Při výběru místnosti je ale nutné myslet na to, že tato begonie potřebuje stabilní podmínky. Všeobecně totiž nemá moc ráda přesouvání a už vůbec ne průvan. Ten je pro ni nebezpečný celoročně. Mimo průvan se dá ale také letnit, někdy se s ní můžete setkat i na terasách nebo balkonech, kde se doplňuje s běžnými zahradními letničkami

 

 

 

 

Několik zajímavostí na závěr

 • Begonie vyvýšená vznikla mezidruhovým křížením mezi druhem Begonia socotrana, která je u nás téměř neznámá a jsou pro ni typické menší světle růžové květy, a hlíznatými begoniemi.
 • Největšími nepřáteli pro ni budou mšice, svilušky a padlí. V prvních dvou případech je možné rostliny ošetřit vhodným insekticidem. S padlím je to ale složitější, jakmile tato houbová choroba begonii napadne, jen těžko pokojovou rostlinu vyléčíte. V každém případě je nutné co nejdříve zasáhnout fungicidem.
 • Begonie vyvýšená patří do početné rodiny begonií, ve které najdete jak rostliny pokojové, tak zahradní. V případě pokojových begonií si pak vyberete ze sortimentu rostlin s okrasnými květy i z takových, které zaujmou hlavně pestrobarevnými listy, což je případ především begonie královské (Begonia rex).
 • Často se tato květina pěstuje jako krátkodobá dekorace. V interiéru si bude nejlépe rozumět s dekorativními obaly z keramiky nebo plechu.
 • Zajímavě se také uplatní jako květinová dekorace s dalšími rostlinami. Nejlépe ale uděláte, když jí dopřejete sousedy s okrasnými listy, begonie totiž svými květy ostatní kvetoucí rostliny většinou „přepere“.
 • Květy begonií bývají čistě bílé, smetanové, lososové, sytě oranžové, růžové nebo červené. Brava může být sytá nebo doplněná o světlý okraj i světlejší stínování.
 • Díky schopnosti čistit vzduch si můžete begonii postavit třeba do kuchyně, kde se uvolňují některé škodliviny z odpadů nebo třeba z nábytku.