Blahovičník provoní domov i terasu
>Blog>Blahovičník provoní domov i terasu
V posledních letech zažívají tyto stálezelené dřeviny původem z Tasmánie zlaté časy. Jakpak by ne, když jsou léčivé, krásně voní i při sebemenším dotyku a navíc ještě dobře vypadají. I vy se můžete stát pyšnými pěstiteli těchto voňavých krásek, poradíme, co jim dopřát a jak si poradit s jejich přezimováním.
Blahovičník se dost často nazývá také eukalyptus (Eucalyptus), což je pojem běžně používaný i pro stoprocentní esenciální olej, který se používá při výrobě kosmetiky. V současné době je to jedna z nejuniverzálnějších rostlin v zahradnickém oboru, protože se používá nejen jako hrnková rostlina na terasu či balkón, ale také v řezané podobě. Pokud jste už někdy měli voňavé větvičky v kytici nebo třeba ve věnci či jiné dekoraci, museli jste se do něj nutně zamilovat. Stříbřité nebo sivě zelené listy se totiž rozvoní při každém dotyku, díky čemuž se i doporučuje dávat si je do ložnice jako přírodní lék při rýmě. Další neskutečnou výhodou je i to, že větvičky nemusí být jen čerstvé, blahovičník bude stát za to i po uschnutí. Blahovičníkový věnec pak můžete považovat klidně za celoroční dekoraci, což jen tak nějaká rostlina nedokáže. I když je to opravdu univerzální rostlina, které si budete vážit po celý rok, přece jen logicky patří hlavně k Vánocům, kdy si z ní můžete vyrobit třeba i ozdobné girlandy nebo výzdobu sváteční tabule.
Pěstitelská vyšší dívčí
Pokud se budete chtít pustit do pěstování vlastního keře nebo také stromku, v našich zahradnických centrech pořídíte hlavně blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii), který zdobí téměř stříbrné nahusto nahloučené listy. Protože se jedná o opravdu teplomilnou dřevinu, určitě s jejím pěstováním nebudete mít problém během horkého léta zalitého slunečními paprsky. První překážky budete muset začít překonávat na podzim, kdy se začne krátit den a první mrazy blahovičník vyženou do bezmrazé místnosti. Pokud ale vaše rostlina přežije první zazimování, můžete na sebe být pyšní, protože jste zdárně zvládli vrtochy jedné z nejkrásnějších rostlin, kterou vůbec můžete pěstovat.
Co všechno mu musíte dopřát:
- Od května do konce září blahovičník pěstujte ideálně na terase nebo balkónu. Nejlépe poroste na plném slunci, tentokrát se vůbec nemusíte bát, že by vám listy popálilo slunce, naopak! Čím slunnější stanoviště bude, tím lépe. Teplo můžete umocnit ještě tím, že květináč vypodložíte černou netkanou textilií.
- Od jara do podzimu vám blahovičník poroste doslova jako z vody. Jeho bujný růst ale bude vyžadovat poměrně pravidelnou zálivku. Do ní se však pusťte až ve chvíli, kdy vyschne horní vrstva substrátu v květináči. Rostlina by navíc nikdy neměla dlouho stát ve vodě. Od května do září pak každé dva týdny přihnojujte tekutým hnojivem, použít můžete například Kristalon Plod a květ. Hnojivo by všeobecně nemělo obsahovat moc dusíku, pro blahovičník je důležitý spíš vyšší podíl draslíku, což přesně Kristalon splňuje.
- I když naprostá většina blahovičníků ve své domovině dorůstá do značných rozměrů, v našich podmínkách vám váš výpěstek doroste výšky většinou okolo dvou metrů. Vůbec se nebojte z keře občas odstřihnout větvičky do dekorací, blahovičník se postupně aspoň zahustí. S trochu radikálnějším řezem pak počítejte na jaře, kdy se rostlina opět probudí ze zimního spánku a bude nutné ji po zimě opět dostat do kondice.
- Tvrdým oříškem bude pro většinu pěstitelů zazimování, ačkoliv i ono má jasná pravidla. Nicméně může se stát, že i při jejich dodržení může blahovičník začít schnout. Záchranou bývá jarní přestěhování na světlo na terasu. V každém případě je nutné rostlinu přestěhovat do co nejsvětlejší místnosti s teplotou v rozmezí 10 až 13 °C ještě před prvním mrazem, blahovičníky totiž nejsou vůbec mrazuvzdorné a i malý mráz je může poměrně dost poškodit. Od této doby rostliny zalévejte jen slabě, a to několikrát za měsíc. V žádném případě je nesmíte přelévat. Často kontrolujte výskyt škůdců, na listech se mohou při zazimování objevit červci či svilušky, proti kterým zakročte co nejdřív.
- Protože se zima na blahovičníku stoprocentně podepíše minimálně částečným opadem nebo poschnutím listů, jistě budete rádi, když budete moct po polovině května svůj stříbřitý výpěstek přenést ven. Rostlinu přesaďte jen do trochu většího květináče, můžete použít například substrát pro středomořské rostliny bohatý na písek. Nebo smíchejte čtyři díly rašeliny s dílem písku. Poté rostlinu zalijte a pohnojte. Poškozené, napadené nebo uschlé výhony odstraňte nůžkami, rostlina se pak rychle zotaví.
- Menší rostliny většinou seženete jako větvený keřík, můžete se ale rozhodnout pro zapěstování do podoby stromku. Stačí k bambusové tyči vyvazovat nejsilnější výhon.
Kam se hodí
I když se někdy blahovičníky považují za celoroční interiérové květiny, jen málokdy by tyto podmínky přečkaly, spíš s nimi počítejte jako s hrnkovými rostlinami pro letnění na co nejteplejším místě. Skvěle se jim bude dařit třeba i na střešní zahradě, kde by jiné rostliny bojovaly s úpalem, blahovičník za extrémní teplo bude naopak rád. Dobrou volbou bude také zimní zahrada.
Několik zajímavostí na závěr
- Pokud nemáte pro pěstování vlastního keře vhodné podmínky, můžete si tuto voňavou rostlinu v našich zahradnických centrech pořídit v řezané podobě. Svazky různých druhů se budou hodit do kytic, vypichovaných aranžmá i pro výzdobu slavnostního nebo svátečního interiéru.
- Větvičky eukalyptu se doporučují při léčbě ucpaného nosu. Mějte jich několik po ruce, a když bude potřeba, lehce je rozejměte, aby se z nich uvolnily vonné silice. Efekt umocníte i použitím stoprocentního esenciálního oleje.