Blahovičník provoní domov i terasu

17.11.2023

V posledních letech zažívají tyto stálezelené dřeviny původem z Tasmánie zlaté časy. Jakpak by ne, když jsou léčivé, krásně voní i při sebemenším dotyku a navíc ještě dobře vypadají. I vy se můžete stát pyšnými pěstiteli těchto voňavých krásek, poradíme, co jim dopřát a jak si poradit s jejich přezimováním.

Blahovičník se dost často nazývá také eukalyptus (Eucalyptus), což je pojem běžně používaný i pro stoprocentní esenciální olej, který se používá při výrobě kosmetiky. V současné době je to jedna z nejuniverzálnějších rostlin v zahradnickém oboru, protože se používá nejen jako hrnková rostlina na terasu či balkón, ale také v řezané podobě. Pokud jste už někdy měli voňavé větvičky v kytici nebo třeba ve věnci či jiné dekoraci, museli jste se do něj nutně zamilovat. Stříbřité nebo sivě zelené listy se totiž rozvoní při každém dotyku, díky čemuž se i doporučuje dávat si je do ložnice jako přírodní lék při rýmě. Další neskutečnou výhodou je i to, že větvičky nemusí být jen čerstvé, blahovičník bude stát za to i po uschnutí. Blahovičníkový věnec pak můžete považovat klidně za celoroční dekoraci, což jen tak nějaká rostlina nedokáže. I když je to opravdu univerzální rostlina, které si budete vážit po celý rok, přece jen logicky patří hlavně k Vánocům, kdy si z ní můžete vyrobit třeba i ozdobné girlandy nebo výzdobu sváteční tabule.

Pěstitelská vyšší dívčí

Pokud se budete chtít pustit do pěstování vlastního keře nebo také stromku, v našich zahradnických centrech pořídíte hlavně blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii), který zdobí téměř stříbrné nahusto nahloučené listy. Protože se jedná o opravdu teplomilnou dřevinu, určitě s jejím pěstováním nebudete mít problém během horkého léta zalitého slunečními paprsky. První překážky budete muset začít překonávat na podzim, kdy se začne krátit den a první mrazy blahovičník vyženou do bezmrazé místnosti. Pokud ale vaše rostlina přežije první zazimování, můžete na sebe být pyšní, protože jste zdárně zvládli vrtochy jedné z nejkrásnějších rostlin, kterou vůbec můžete pěstovat.

Co všechno mu musíte dopřát:

Kam se hodí

I když se někdy blahovičníky považují za celoroční interiérové květiny, jen málokdy by tyto podmínky přečkaly, spíš s nimi počítejte jako s hrnkovými rostlinami pro letnění na co nejteplejším místě. Skvěle se jim bude dařit třeba i na střešní zahradě, kde by jiné rostliny bojovaly s úpalem, blahovičník za extrémní teplo bude naopak rád. Dobrou volbou bude také zimní zahrada.

Několik zajímavostí na závěr