Bloombux, nejlepší náhradník za zimostráz

9.3.2023

Většina oblíbených rostlin se jen těžko nahrazuje, ale někdy může i náhradník překvapit dalšími kvalitami. Pokud každý rok na zahradě bojujete se žravými housenkami na svých zimostrázech, dejte raději přednost kompaktně rostoucímu pěnišníku. Zamilujete si ho i díky záplavě krásných květů, kterých se u zimostrázu prostě nedočkáte.

I když nám zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) známý také jako buxus za dlouhá léta přirostl k srdci a už si bez něj možná zahradu ani neumíme představit, vyplatí se porozhlédnout se po novém náhradníkovi. Zimostráz je totiž ohrožený housenkami zavíječe zimostrázového, který i do budoucna představuje velkou hrozbu. A čím tento keř nahradit? Nejlépe kompaktním pěnišníkem, který potěší záplavou růžových květů. Seznamte se s pěnišníkem drobnokvětým, který v našich zahradnických centrech najdete pod názvem Rhododendron micranthum ‚Bloombux‘ ® Magenta.

OHROŽENÝ BUXUS

Určitě není nutné tento oblíbený stálezelený keř s kompaktním a hustým růstem nahradit stoprocentně. Zatímco na odlehlých chráněných zahradách se nemusí housenky zavíječe zimostrázového objevit dlouhá léta, jinde je to naprosto běžný škůdce. I když se proti němu dá zasáhnout nejen preventivně, ale i při prvním výskytu, je těžké s housenkami tohoto jinak nenápadného motýla bojovat.

Housenky se totiž i na jediné rostlině mohou během jediné sezóny objevit i v několika vlnách, což je poměrně složité uhlídat. Prvních jedinců si navíc nemusíte dlouho všimnout, živí se totiž listy nejdříve uvnitř keře. Teprve potom postupují směrem k vnějším větvičkám, kde už nezvaného hosta zpozorujete. Jenže v té době je docela pozdě, protože už může být poškozená většina listů na keři. Nemusí to sice znamenat okamžitý konec pro zimostráz, ale rostlina se z takového útoku poměrně dlouho vzpamatovává. Stopy po housenkách tento pomalu rostoucí keř zakrývá jen pomalu, a to kvůli svému relativně pomalému růstu. Pokud tedy tohoto škůdce na své zahradě nacházíte rok co rok, určitě stojí za úvahu, jestli je vůbec vhodné buxus pěstovat ve větším počtu.

Pokud ale hledáte rostlinu s podobnými vlastnostmi, Bloombux bude adekvátní náhradou, která navíc překvapí kouzelnými květy i nízkými nároky na pěstování.

BLOOMBUX POVEDE NA PLNÉ ČÁŘE

Nenechte se zmást, že se jedná o pěnišník nebo také rododendron. Na rozdíl od svých příbuzných totiž nevyžaduje kyselou půdu bohatou na rašelinu, naopak mu bude nejvíc vyhovovat běžná zahradní zemina, nicméně dobře si poradí i s kyselejší půdou.
Co ale má společného s ostatními pěnišníky, je poměrně mělký růst kořenů, výsadbová jamka by tedy měla být spíš mělčí a širší.

Bloombux stejně jako zimostráz představuje stálezelený kompaktně rostoucí keř, který si s našimi podmínkami, a tedy i zimními teplotami, poradí na jedničku. Velkou výhodou je také pomalejší růst. Desetileté rostliny dorůstají výšky necelého jednoho metru a šířky okolo 70 centimetrů, rozhodně tedy nemusíte mít obavy, že vám přeroste přes hlavu. Ačkoliv Bloombux roste přirozeně kompaktně, velmi dobře snáší tvarovací řez, pro který nastává vhodná chvíle po odkvětu záplavy krásných květů, které u tohoto druhu bývají světle růžové. Odrůda Magenta se pak pyšní květy s purpurovým nádechem.

CO VŠECHNO MU MUSÍTE DOPŘÁT:

 

DO NÁDOB NA TERASU I DO OKRASNÝCH ZÁHONŮ

Díky svému kompaktnímu růstu se perfektně hodí do nádob, ale stejně tak vynikne i v trvalkových záhonech, ve kterých se i během zimy postará o stálezelenou podívanou. Vykouzlíte z něj i nízký živý plot, optický předěl mezi různými částmi zahrady i lem okrasného záhonu.

A s jakými dalšími druhy rostlin si bude kvetoucí alternativa zimostrázu rozumět? Krásně vynikne například v sousedství opadavých azalek (Azalea mollis) či okrasných trvalek. Díky intenzivnímu kvetení ale počítejte s tím, že se vždycky stane dominantou zahrady. Perfektní volbou bude i do formální zahrady, kde jsou rostliny s pravidelnou formou korunky vítaným hostem.