Bramboříková sezóna je tady!

6.11.2023

Kvete tak bohatě, že hravě nahradí kytici řezaných květin. Právě díky pestré záplavě květů v odstínech bílé, růžové, fialové a červené barvy je to ideální dárková květina, kterou potěšíte na podzim a během zimy. Jak pestrou krásku původem ze Středomoří udržet v dobré kondici spoustu let?

V zahradnických centrech se každý rok můžete těšit na spoustu nádherných odrůd, které byly vyšlechtěny z planě rostoucího bramboříku perského (Cyclamen persica). Ten běžně roste v lesních podrostech východního Středomoří, takže je potřeba počítat s některými specifiky, která se pojí s jeho pěstováním. Ačkoliv mají vyšlechtěné odrůdy hodně společných vlastností se svým předkem, určitě vás potěší, že jsou na podmínky o něco méně náročné.

Pokud jste už tuto krásku někdy pěstovali, možná jste byli zklamaní její krátkověkostí. V podmínkách běžného interiéru se jí totiž většinou moc nedaří, takže po několika týdnech hyne. Právě proto je brambořík často považován spíš za krátkodobou květinovou dekoraci, ale pokud dodržíte hlavní pravidla pěstování, dočkáte se pestrých květů každý rok.

Je to vůbec pokojovka?

S bramboříkem je to trochu složité, protože mu vyhřátý interiér nesedí. V jižních evropských zemích se poměrně často pěstuje coby venkovní květina na způsob našich letniček. Právě proto ho můžete vidět vysazený v truhlíku na okenním parapetu nebo ve větších sesazovaných nádobách, ve kterých mu dělají společnost ještě další květiny. Protože se ale nejedná o mrazuvzdornou rostlinu, můžeme si v našich podmínkách dovolit tvrdit, že se jedná o pokojovku. Jenže ne ledajakou. Úspěch pěstování totiž kromě jiného tkví hlavně v teplotě a ta by správně neměla v žádném případě přesáhnout kritických 15 °C. Možná si i vybavíte, že bramboříky úspěšně pěstovaly už naše babičky v meziokenním prostoru, a jak jim krásně prospívaly!

Co všechno mu musíte dopřát:

 • Pokud brambořík plánujete pěstovat v místnosti s teplotou nad 20 °C, rovnou se smiřte s tím, že vydrží sotva tři týdny. Úspěšnými pěstiteli budou naopak otužilci, kteří doma moc nepřetápí. Teplota by se totiž měla pohybovat nejlépe v úzkém rozmezí 10 až 12 °C, brambořík si poradí i s 15 °C, ale vyšší teplota se na něm už podepíše.
 • Rostlinu nikdy nepěstujte na průvanu nebo na přímém slunci.
 • Ideální bude rozptýlené světlo nebo polostín. Brambořík můžete umístit klidně na parapet severně orientovaného okna. Nejlepším místem pro dlouhodobé pěstování je meziokenní prostor s menšími teplotními výkyvy nebo nevytápěná zimní zahrada.
 • I zálivka je v případě bramboříku docela „kumšt“. Rovnou zapomeňte na tvrdou vodu, brambořík vyžaduje neutrální nebo mírně kyselý substrát, což se promítá i do zálivky. Zalévejte nejlépe dešťovou vodou nebo vodou převařenou, vápník by v případě bramboříku moc dobrou službu neudělal.
 • Další chybu můžete udělat snadno i tím, že budete zalévat shora, tedy na hlízu. Pokud tak uděláte, hlízy i květy začnou rychle uhnívat. Správná zálivka je jedině do misky pod květináč, ale po půl hodině byste z ní měli vylít přebytek vody. Substrát by měl být rovnoměrně vlhký, nikdy ne extrémně suchý ani zamokřený.
 • V době květu brambořík hnojte jednou týdně tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. S hnojením se začíná už v průběhu léta, kdy už je zakořeněná hlíza. Přestává se s ním pak ve chvíli, kdy začnou žloutnout a usychat listy.
 • Už jsme prozradili, že se jedná o hlíznatou rostlinu s krátkou vegetační dobou. Po zimě brambořík běžně dokvétá a na jaře se postupně zatahuje do hlízy, což je okamžik pro vyndání tohoto zásobního orgánu ze substrátu. Důležité je jeho uskladnění třeba v dřevěné lísce na suchém a dobře větraném místě. Hlíza takto přečká až na konec léta, kdy ji opět vysadíte do čerstvého substrátu pro pokojové rostliny. Při výsadbě je důležité, aby z jedné třetiny vyčnívala na povrch, nesmíte ji nikdy utopit celou do substrátu. Po výsadbě postupně začněte opatrně zalévat. Po několika týdnech po zakořenění můžete začít s hnojením.
 • Odkvétající květy pravidelně odstraňujte vykroucením květního stvolu z hlízky.

Kam se hodí

Protože brambořík vyžaduje poměrně speciální podmínky, není to úplně ideální rostlina do běžně „přetápěného“ interiéru. Radši ho dejte do zimní zahrady, do chladnější a světlé chodby nebo do meziokenního prostoru. Na podzim ho ale můžete pěstovat i venku, krásně vynikne ve společnosti vřesů, libavky i dalších podzimních rostlin ve větší nádobě u vchodových dveří nebo na okenním parapetu. Před příchodem prvních mrazů ho zavčasu přesuňte do chladnější místnosti.

Několik zajímavostí na závěr

 • Pokud se vám bramboříky zalíbily natolik, že byste je rádi pěstovali celoročně na zahradě, pak máte jedinečnou možnost. Do podrostu stromů nebo na stinnou skalku si na podzim vysaďte brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium), který se pyšní růžovými nebo bílými kvítky od srpna do listopadu.
 • Odrůdy pokojového bramboříku se liší nejen barvou, ale také tvarem okvětních plátků. Kromě klasického jednoduchého květu může na stonku vyrůst i květ s třepenitým okrajem nebo květ plný. Rozdíly mohou být ale i v barvě listů. Ty jsou většinou tmavě zelené se stříbřitou kresbou, některé odrůdy ovšem mohou mít listy i s purpurovým nádechem.
 • Stejně tak si můžete vybrat z odrůd větších rozměrů, které dorůstají okolo 30 centimetrů. Protikladem jsou pak miniaturní bramboříky s výškou maximálně do deseti centimetrů.