Bromélie s vlastním rybníčkem

22.1.2024

Pokud si nevystačíte s běžnými pokojovými rostlinami a láká vás trochu netradiční vzhled, možná pro vás bude tou nejlepší volbou některá z bromélií. Ty by se daly jednoznačně označit jako rostliny s překvapením, a to hned dvakrát. Ve své listové růžici totiž ukrývají vlastní studánku a s jejich květy se nerozloučíte po dlouhé měsíce.

Široká rodina broméliovitých rostlin pochází většinou z tropických oblastí. Nejlépe se jim daří v podrostu pralesních stromů, které jim poskytují oporu. Bromélie velmi často rostou epifyticky, tedy na kmenech stromů nebo keřů. K životu tedy vůbec nepotřebují substrát. Celý jejich životní cyklus je fascinující. Pokud se znovu vrátíme k epifytickým druhům, možná vás překvapí, že přežívají i s poměrně slabým kořenovým systémem. Ten totiž neslouží k čerpání vody s rozpuštěnými živinami. Vše potřebné tyto rostliny absorbují práve ze studánky, kterou si udržují v listové růžici. Přesně tak to funguje i jedné z nejhezčích bromélií. Echmea pruhovaná (Aechmea fasciata) pochází z tropických oblastí Brazílie a už na první pohled je jasné, že ovládne každý interiér, do kterého ji nastěhujete. Na první pohled totiž zaujme svými růžovými listeny, které vyrůstají z dlouhého a pevného květního stvolu, ale také stříbřitě pruhované listy. A pozor, není to žádný drobeček, echmea dorůstá výšky okolo 40 a šířky 50 centimetrů. Starší rostliny tedy potřebují dostatek místa.

Kupodivu celkem nenáročná

I když bromélie často vnímáme jako rostliny náročné, pravda je, že se při pochopení péče odvděčí nádhernými květy, které listovou růžici zdobí dlouhé měsíce. A pro takovou krásu se prostě vyplatí něco udělat. Echmea vás ale velkými nároky moc nepřekvapí, ve srovnání s jinými broméliemi je méně náročná na vzdušnou vlhkost. Některé pěstitele od pěstování bromélií odrazuje nejen to, že se zalévají trochu jinak než naprostá většina pokojovek, ale také to, že mateční rostlina po odkvětu odumírá. Dobrou zprávou ale je, že tím životní cyklus rostliny rozhodně nekončí, hlavní listovou růžici totiž velmi brzy obklopí hned několik dceřiných rostlinek, které si můžete zapěstovat a těšit se z jejich květů. Na ně si ale budete muset i dva roky počkat.

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Echmea ke zdárnému růstu potřebuje stanoviště s rozptýleným světlem. Žádným extrémům ji nevystavujte, problémy způsobí hluboký stín i sluneční úpal.
  • Pro většinu pěstitelů bývá poměrně nezvyklá zálivka. Echmeu budete totiž zalévat do středu listové růžice, ve které by se od jara do poloviny podzimu měla udržovat doslova malá studánka. Od května do konce srpna je možné rostlinu jednou měsíčně přihnojit tekutým hnojivem pro bromélie. Echmea je nicméně na hnojení nenáročná, pokud na něj některý měsíc zapomenete, rostlina to bez problémů zvládne.
  • Na zalévání používejte nejlépe dešťovou vodu. Pokud k ní nemáte přístup, zvolte vodu převařenou. Během zimy zohledněte teplotu vzduchu. V chladné místnosti s teplotou nad 15 °C na zimu nezalévejte. Při teplotě nad 20 °C ale občas mírně navlhčete zeminu v květináči. V žádném případě ale nepřelévejte a rostlinu nikdy nenechte stát ve vodě.
  • Protože echmea pochází z tropických oblastí, vyhovuje jí celoroční teplota v rozmezí 20 až 22 °C. V zimě si ale poradí i s teplotou okolo 15 °C, na dlouhodobé pěstování v nízké teplotě to ale není. Podchlazeným broméliím mohou uhnívat kořeny nebo hnědnout okraje listů.
  • Přesazují se pouze ty rostliny, které to nutně potřebují. Přesadba se tedy týká jen starších přerostlých rostlin a mladých dceřiných sazenic, které vyrůstají v okolí odumírající matečnice.
  • Vyhovuje jí hrubozrnný kyselejší substrát pro orchideje nebo bromélie.
  • I když pokojovým rostlinám vyhovuje otírání povrchu listů od prachu, v případě echmey to raději nedělejte. Zbytečně byste jí z listů setřeli stříbřité šupinky, které této bromélii dodávají nevšední kouzlo.
  • Echmeu můžete samozřejmě pěstovat ve větším květináči v běžném interiéru, ale bude se jí dařit i v temperované zimní zahradě nebo ve vitríně, kde jí bude vyhovovat vyšší vzdušná vlhkost.

 

 

Kam se hodí

Echmea zaujme nejen v době květu, všimnete si jí ovšem i před rozkvětem. Dopřejte jí ale dostatek místa, aby si nemusela konkurovat s žádnou jinou rostlinou. Zaujme v jídelně, obývacím pokoji i ve světlé a teplé hale.

Několik zajímavostí na závěr

  Zatímco pro echmeu pruhovanou jsou typické sytě růžové listeny, není to jediná barva, které se od tohoto rodu dočkáte.

K dostání jsou i hybridní odrůdy s listeny v kombinaci červené a žluté barvy. Rozdíl je nejen v barvě, ale také ve tvaru jednotlivých listenů, které třeba u odrůdy Elegant Flames tvoří srostlé klasy.

I když to na první pohled vypadá, že se růžová barva u echmey pruhované týká samotného květenství, ve skutečnosti se jedná o listeny, v jejichž úžlabí vyrůstají květy modrofialové barvy.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock