Brsleny do živých plotů, na terasu do nádob i do přírodní zahrady

20.5.2024

Mezi okrasnými keři jsou brsleny stále ještě tak trochu nedoceněné, přitom se ale postarají o celoročně proměnlivou podívanou. Najdete mezi nimi druhy stálezelené i opadavé, některé se hodí třeba pro zpevnění svahů, jiné se zase dají pěstovat klidně i v nádobách. Ocení je ale i ekologičtí pěstitelé, brsleny jsou totiž přírodním ptačím krmítkem i řešením pro zvýšení přirozené biodiverzity.

Naprostá většina druhů brslenu roste ve volné přírodě Asie. Počet evropských druhů byste napočítali na prstech jediné ruky. Mezi nimi je například brslen evropský, který roste často podél cest, na skalách i na remízech. I když jednotlivé druhy svou příbuznost nezapřou, je mezi nimi mnohdy celkem propastný rozdíl. Zatímco některé rostou půdopokryvně, takže dokážou nahradit trávník na plochách, kde by se zelenému koberci tak úplně nedařilo, jiné zase s přehledem přerostou i výšku pěti metrů. Nejoblíbenějším brslenem je stálezelený brslen Fortuneův. Nejen že potěší listy v odstínech zelené, bílé, žluté až po karmínovou, dá se také pěstovat mnoha způsoby. Tento „šplhavec“ umí pořádně překvapit. Pokud mu to totiž dovolíte, poroste podobně jako popínavky.

Trojka nejoblíbenějších brslenů

Brslen evropský (Euonymus europaeus)

Náš domácí brslen najdete při procházce přírodou skoro na každém kroku, pravděpodobně si ho ale všimnete hlavně na podzim. Od jara do konce léta je totiž většinou celkem nenápadný, ačkoliv může dorůst výšky okolo pěti metrů. Na podzim se jeho listy barví do sytě purpurových, což není ve volné přírodě tak úplně běžný odstín. Po opadu listů se pak na odiv vystaví i dekorativní plody v růžově oranžových odstínech. Lidově se jim říká kvůli jejich tvaru papežské čepičky a jsou oblíbené nejen u ptáků, ale také na výrobu přírodních dekorací. Tento druh brslenu je naprosto nenáročný, poroste i v suché a chudé půdě. Velmi dobře si poradí i s tvarováním, takže se z něho dá založit i živý plot. Vynikne ale i ve volně rostlém živém plotu v přírodních zahradách, kde budou jeho plody tvořit nedílnou součást jídelníčku plodožravých ptáků. V posledních letech je to opět oblíbená dřevina pro výsadbu do krajiny. Můžete ho objevit například v obnovovaných remízech.

Brslen křídlatý (Euonymus alataus)

Pro některé brsleny jsou typické také korkové lišty na větvích. Jako pro brslen evropský i křídlatý, u kterého jsou lišty mnohem větší. Tento opadavý brslen bývá oblíbený hlavně na okrasných zahradách, kde zajímavě vynikne jeho široce rozložitá koruna a celkem kompaktní růst do výšky maximálně dva a půl metru. Zaujme jako zajímavá solitéra v trávníku, ve skalce nebo v nižším trvalkovém záhonu. I když od jara do konce léta působí docela nenápadně, to největší překvapení přijde na podzim. V průběhu října a listopadu se totiž jeho listy přebarví do sytě růžově červené barvy.

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei)

Zatímco opadavé brsleny k sobě během první poloviny sezony nepřitahují moc pozornosti, tento stálezelený druh bude viditelný opravdu celoročně.

Protože je dostupný v mnoha krásných odrůdách, můžete si vybrat mezi různými barevnými kombinacemi i velikostí rostliny.

Naprostá většina odrůd se pochlubí panašovanými listy, tedy takovými, které nesou kromě zelené barvy i bílé nebo žluté znaky. Některé mohou být i narůžovělé, jiné se do tohoto odstínu přebarvují v zimě a na jaře se zase vrátí do původních kolejí.

Tento druh brslenu je ale překvapivý i kvůli širokým možnostem použití. Přirozeně roste půdopokryvně. Pokud ho ale vysadíte k plotu nebo k jiné opoře, šikovně ji využije jako podporu pro svůj růst. V tu chvíli začne růst podobně jako popínavka, ačkoliv není vybavený žádnými úponky a ani jeho větve se neovíjí. Jestliže má možnost se o něco opřít, doroste klidně do výšky okolo tří až čtyř metrů.

Dá se ale také znamenitě tvarovat, takže je to ideální stálezelená dřevina do nádob na terasu, do nízkých živých plůtků i do skalky. Dokáže také nahradit oblíbený zimostráz, který je v posledním desetiletí ohrožený housenkami zavíječe zimostrázového.

Ideální dřeviny do svahu

Opadavé i stálezelené brsleny dokážou hustě prokořenit i kamenitou nebo chudou půdu, proto se často doporučují pro zpevnění svahu. Pokud na svahu chcete zabránit půdní erozi, volte rovnou stálezelený sortiment, který povrch půdy zakryje celoročně olistěnými výhony.

Moc toho nepotřebují

Brsleny platí za nenáročné dřeviny, které můžete na zahradě nechat růst téměř bez povšimnutí. Vyberte jim slunné nebo polostinné místo. Pouze výrazně zbarvené odrůdy brslenu Fortuneova vysaďte raději jen na slunce, na stinném místě by se jim z listů částečně vytratilo světlé zbarvení. Všechny druhy vyžadují písčitohlinitou dobře propustnou půdu. Stálezelené druhy bývají o trochu náročnější na vodu. Pokud brslen Fortuneův pěstujete v nádobách, nezapomínejte ho zalévat i v zimě.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock