Seznamte se s kouzelnou čemeřicí

20.1.2023

Čemeřici jsme si dlouho spojovali spíš se sortimentem zahradních trvalek. Tato odolná květina, která rozkvete i v zimě nebo brzy na jaře, se dá ale velmi dobře pěstovat i v nádobách. Dobrými sousedy pro ni budou nejen rychlené cibuloviny, ale i další rané trvalky, kterým rozhodně nevadí chladné počasí.

Zatímco v Anglii a Nizozemsku je čemeřice oblíbenou hrnkovkou, u nás to nějakou dobu vypadalo, že se na ni téměř zapomene. Mohli jste ji tak vidět spíš v záhonech nebo v podrostech stromů na zahradách. Díky čilému šlechtění ale vznikla celá řada krásných kultivarů, které nabízejí nejen různé barvy i kresby květů, ale také květy plné.

Seznámíme vás s trojicí nejoblíbenějších čemeřic, které si zamilujete nejen díky snadnému pěstování, ale i kvůli jejich časnému a hlavně dlouhodobému kvetení.

Věděli jste, že se čemeřice hodí do kytic i dalších květinových dekorací?

 

IDEÁLNÍ PODROSTOVÁ KVĚTINA

Čemeřicím se také někdy říká zimní růže, což je dáno dobou jejich kvetení.

Mezi nejčasnější druhy patří především čemeřice černá, nachová a východní, se kterými vás seznámíme podrobněji. Všechny tři druhy se dají velmi dobře pěstovat na zahradě. Nejlépe budou prospívat v podrostech listnatých stromů nebo na přistíněných trvalkových záhonech. Pokud máte pocit, že do stínu jen tak nějakou květinu s krásnými květy neseženete, vsaďte právě na čemeřice. Této rostlině se ale bude dařit i v polostínu nebo na slunci. Vyhovuje jí hlubší živná půda s obsahem vápna a humusu. Půda by ovšem měla být dobře propustná, dlouhodobé zamokření vítané nebude stejně jako sucho. Při pěstování v podrostech stromů není nutné na podzim uklízet spadané listí, to se totiž postupně rozloží a v zimě čemeřice ochrání. Navíc se tato přírodní peřina postupně přemění na živiny, takže nebude nutné rostliny ani hnojit.

V případě, že budete záhony udržovat uklizené bez přídavku listovky, pak rostliny každý rok v jarním období lehce přihnojte kompostem, kterým můžete v trvalkových záhonech přírodního charakteru nahradit klasický mulč.

Čemeřice platí za velmi dlouhověkou trvalku, která na místě vydrží i déle než jedno desetiletí. Zbytečně ji ovšem nepřesazujte, poroste nejlépe ve stabilních podmínkách bez větších přesunů. I když je dělení trsů možné, mnohem víc rostlin získáte přeséváním, proto nechte rostliny samovolně přesévat.

 

KRÁSKA PRO TERASU JAKO STVOŘENÁ

Každý květ čemeřice je originál, stačí se podívat zblízka. Dokonce i čemeřice černá, pro kterou je typická sněhově bílá barva květu, je občas k dostání s květy kropenatými, zelenkavými nebo lehce narůžovělými. Nejpestřejší plejádu květů pak nabízí její příbuzná čemeřice východní. Její květy se zbarvují do odstínů bílé, růžové, fialové až temně karmínové.

Některé odrůdy se pochlubí i květy výrazně kropenatými nebo dokonce plnokvětými. Pokud se pustíte do pěstování různých druhů i odrůd této trvalky, počítejte s tím, že si i sami můžete vypěstovat vlastní originál. Čemeřice se totiž poměrně ochotně vzájemně kříží, takže se dočkáte i vlastních semenáčků. Těm ale bude minimálně tři roky trvat, než vykvetou.
Květ ovšem může překvapit, protože může vypadat zase úplně jinak než květy rodičovských rostlin. Právě této barevné pestrosti se využívá nejen při pěstování na zahradních záhonech, nejvíc si čemeřice užijete při výsadbě do nádob, kterými si vyzdobíte balkon, okenní parapet nebo terasu. Do větších květináčů je možné sesadit čemeřice i s jinými druhy rostlin, ale klidně vsaďte jen na samostatně vysazenou čemeřici v dekorativním květináči. V případě nádob se nebojte zvolit i moderní materiály, přírodní charakter čemeřic skvěle podtrhnou kovové dekorativní obaly, moderní corten, keramika nebo kámen.

V květináčích při dobré péči čemeřice vydrží mnoho let, jakmile se ale trochu více rozroste, přesaďte ji nejlépe na jaře do větší nádoby.

Nejlepší sousedé pro čemeřice při pěstování v nádobách

Čemeřicím to bude díky jejich velkým květům v mnoha odstínech slušet třeba jen tak bez dalších rostlin, pokud se je ale rozhodnete vysadit do větších nádob, doplňte je dalšími rostlinami. Dobrou volbou budou například cibuloviny.
Čemeřice zajímavě doplní například malokvěté narcisy, modřence, krokusy, talovíny nebo sněženky. Druhy a odrůdy s bílými květy můžete rozzářit teplými odstíny talovínů nebo narcisů, ale elegantních kompozic dosáhnete kombinací i s čistě bílokvětými rostlinami. Tou správnou volbou budou sněženky, bledule nebo řebčíky kostkované. Škálu studených odstínů pak doplní modrokvěté modřence či ladoňky nebo krokusy s fialovými květy. Pokud chcete čemeřice doplnit trvalkami, pak jejich krásu určitě podtrhnou různé druhy prvosenek, které patří stejně jako tato trvalka mezi předjarní otužilce. Nezapomínejte ale ani na zeleň. I přesto, že květy čemeřic doplňují často i stálezelené listy, můžete je podsadit například břečťanem nebo barvínkem menším.

Ledové květy vyniknou v zimní kytici

I když je čemeřice velmi všestrannou květinou, jen málokdo ví, že se také hodí k řezu. Nejčastěji se k tomuto účelu používají květy čemeřice černé a východní. Sklízejí se v době plného kvetení nejlépe v bezmrazém počasí. Při řezu pamatujte, že tato rostlina patří k silně jedovatým druhům, tekutina ze stonků by tedy neměla přijít do kontaktů s pokožkou, očima ani ústy.

 

Galerie nejkrásnějších čemeřic

Každá čemeřice má své kouzlo. Kvůli křížení je někdy trochu problém s jejich rozpoznáváním, i tak jsou to ale velmi odolné květiny, kterým to bude slušet na zahradě i v nádobách.

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Jeden z nejoblíbenějších druhů čemeřic původem z Asie a jižní Evropy. Její květy bývají nejčastěji sněhově bílé, kříženci ale mohou být kropenatí nebo zbarvení do lehkého růžového odstínu. Ideální druh do nádob či trvalkových záhonů. Druhový název „černá“ tato čemeřice získala podle barvy podzemního oddenku, nikoliv podle květů.
Výška: 20 až 30 cm
Doba květu: prosinec až březen

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens)

Čemeřice s původem ve východní Evropě zbarvuje své květy do odstínů purpurově karmínové. Snadno se přesévá i kříží a má stálezelené listy. Perfektně se hodí do listnatých podrostů a ve větších skupinách také do trvalkových záhonů. Ideální pro výsadbu do větších skupin i do nádob.
Výška: 20 až 30 cm
Doba květu: únor až duben

Čemeřice východní (Helleborus orientlis)

Tento druh pochází z jižní Evropy a z území Turecka. Díky šlechtění jsou dostupné odrůdy v mnoha barvách, s květy jednoduchými i plnými. Krásně vynikne v nádobách, ve skalce i mezi jarními trvalkami.

Výška: 30 až 40 cm
Doba květu: únor až duben

 

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)

Tato čemeřice roste ve volné přírodě severní Afriky i jižní Evropy. Ve srovnání s jinými druhy čemeřic tvoří poměrně široké i vysoké trsy, které brzy na jaře ozdobí hráškově zelené květy. Listy jsou stálezelené, na podzim přebarvují do karmínové barvy. Hodí se do přírodních partií zahrady i do trvalkových záhonů, vynikne ovšem i jako zajímavý detail ve větších nádobách.
Výška: 50 cm
Doba květu: únor až duben