Dopřejte terase i balkónu zelenou

6.5.2024

Balkón plný pestrých barev je snem každého milovníka balkónových květin. Pelargónie, petúnie, převislé surfínie, žlutokvěté sanvitálie a další letní krásky ale občas potřebují trochu ukočírovat zelenými tóny. Přesně s tím si dokáže poradit doplňková zeleň, které to mezi těmito výraznými květinami velmi sluší.

Dopřejte terase i balkónu zelenou

Naprostou většinu balkónových květin pěstujeme hlavně kvůli jejich výrazným květům. I když se tyto květiny často snažíme barevně sladit, potřebují občas dodat o něco víc zelené barvy. Listy těchto květin jsou samozřejmě zelené, pestrá záplava květů je ale natolik zakryje, že jsou v barevném ohňostroji prakticky ztracené.

Právě kvůli tomu tady jsou balkónové rostliny, které se pěstují hlavně pro své zajímavé listy nebo dlouhé výhony, které přerostou okraje pěstebních nádob. Jakou zeleň se vyplatí vysadit mezi pestrokvěté balkónovky?

Zelená je někdy trochu zavádějící

I když se o zeleni ve spojitosti s balkónovými rostlinami mluví často jako o doplňku, rozhodně nemusí hrát druhé housle. Ačkoliv většinou v truhlíku na okenním parapetu nepřevažují, i tak jim tu můžete dopřát dostatek prostoru. Tak trochu zavádějící je i pojem zeleň. Rostliny pěstované pro zajímavé listy totiž nemusí být nutně zelené. Stačí si vzpomenout například na koleus nebo také africkou kopřivu (Coleus scutellarioides), která hýří všemi odstíny růžové, fialové, červené, žluté nebo oranžové. Tato rostlina se často označuje za letničku, nicméně ji můžete pěstovat i jako vytrvalou pokojovou rostlinu. Pokud si ji chcete dopřát jen jako balkónovku, pak ji na podzim včas přeneste do chladného, ale světlého interiéru, kde přečká do jara. V dubnu ji pak přesaďte do čerstvého substrátu a zkraťte její výhony. Během následujících týdnů se opět zahustí. Koleus je mezi doplňkovou zelení tak trochu výjimka, roste totiž vzpřímeně, proto se vysazuje hlavně do pozadí truhlíků nebo větších nádob, kde se perfektně doplní s převislými květinami. Vyloženě zelené ale nemusí být ani listy jiných druhů, u těchto rostlin se totiž často setkáte se šlechtěnými odrůdami, které se pochlubí i panašovanými listy s bílými nebo žlutými znaky. Výjimkou nejsou ani letničky s listy žlutými nebo fialovými, což je zase barva typická pro povíjnici batátovou.

Jak je pěstovat?

Zatímco doplňková zeleň se vzpřímeným růstem najde uplatnění v pozadí nádob, druhy s převislými výhony vysaďte do popředí. Hodí se nejen do truhlíků, ale také do závěsných košů, kde budou moct předvést výhony mnohdy delší než metr.

Seznamte se…

Pokud nevíte, jaké rostliny vysadit do nádob k osvědčeným kvetoucím balkónovým rostlinám, inspirujte se našimi tipy. I když možná nejsou vyloženě zelené, potěší zajímavým vzhledem i tím, že jejich pěstování není žádná věda.

Popenec břečťanolistý – Glechoma hederacea

Tento vytrvalý druh roste i ve volné přírodě, můžete se tedy rozhodnout i pro jeho přezimování v chladné a světlé místnosti. Jeho převisy zelených nebo bíle panašovaných listů přesahují délku dvou metrů. Rostou ovšem spořádaně a většinou nevytlačují jiné rostliny v nádobě. Hodí se hlavně do polostínu a stínu. Půda by měla být živná a dobře zásobená vodou. Panašované odrůdy jsou náročnější na světlo než popence se zelenými listy.

Smil řapíkatý – Helichrysum petiolare

Smil u nás běžně nepřezimuje, proto si ho budete muset každé jaro pořídit znovu. Jeho odrůdy se liší barvou nebo velikostí listů. V nádobách tedy vyniknou buď odrůdy drobnolisté nebo kultivary s listy žlutozelenými či stříbřitě šedými. Mladší rostliny rostou vzpřímeně, postupně ale jejich výhony převisají, takže vytvoří hustý a trošku mohutnější převis. Někdy roste dost bujně, je tedy nutné přemýšlet nad tím, jaké rostliny vysadíte do stejné nádoby. Smil ale bude zajímavý i sám o sobě. Dopřejte mu slunce, kvalitní substrát a vydatnou zálivku.

Dichondra, stříbrný déšť – Dichondra argentea

Tato rostlina tvoří i přes jeden metr dlouhé kompaktní převisy se záplavou stříbřitých listů. Je to ideální společník k pelargóniím. Ačkoliv se dichondra často považuje za letničku, dá se přezimovat a na jaře opět vysadit do truhlíku. Vyžaduje živnou zeminu pro balkónové rostliny a ideálně slunné nebo polostinné stanoviště. Bude se jí dařit i v závěsných koších.

Povíjnice batátová – Ipomoea batatas

V posledních letech opěvovaná letnička s převisy větších listů v odstínech zelené, žluté či fialové barvy. Bujně poroste na slunci či polostínu v živné a vlhčí půdě. V zemi tvoří jedlé hlízy, které se pak označují jako batáty. Výhony rostou půdopokryvně, v nádobách pak převisle. Jejich délka přesahuje 0,8 metru.

Vrbina penízková – Lysimachia nummularia

Tuto rostlinu možná pěstujete i na zahradě, roste často i ve vlhčí půdě ve volné přírodě. Jsou pro ni typické výhony o délce okolo půl metru s hustě uspořádanými „penízkovitými“ listy hráškově zelené nebo žlutozelené barvy. Hodí se hlavně do polostínu do vlhčí a živné zeminy na okraj nádob, kde vyniknou splývavé výhony. Ty sice zdobí žluté zvonkovité kvítky, ale i tak jsou hlavní ozdobou této vytrvalé květiny hlavně výrazné lístky a kompaktní převisy.

Plektrantus, molice – Plectranthus coleoides

Jedná se o vytrvalý druh s převislými výhony, které přerostou bez větší námahy délku jednoho metru. Má výrazné zelenobílé listy. Molici se daří hlavně na přistíněném místě v kvalitní a vlhčí půdě. Snadno se množí řízkováním, výhony stačí dát do sklenice s vodou. Pokud ji na podzim přenesete do chladnější a světlé místnosti, přečká do další sezony, jen ji na jaře přesaďte a seřízněte nůžkami.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock