Fuchsie, dokonalá květina pro zkušeného pěstitele

9.3.2023

Pokud hledáte rostlinu, která pokvete po celé léto a na konci sezony se s ní nebudete muset rozloučit, bude pro vás fuchsie tou pravou volbou. Pravdou ale je, že si na její pěstování troufnou především zkušení pěstitelé, tato kvetoucí princezna totiž potřebuje důkladné rozmazlování.

Krásné fuchsie (Fuchsia) jistě není nutné představovat, jen málokomu se hned nevybaví její výhony doslova poseté květy v odstínech bílé, růžové, karmínové až temně fialové barvy. Jenže vyznat se v jejích odrůdách je doslova nadlidský úkon. Kromě více než stovky původních druhů je totiž známo několik tisíc šlechtěných odrůd, které se liší charakterem růstu i tvarem či barvou květů. Zajímavá je ale také historie této rostliny, kterou dnes znají pěstitelé po celém světě. Na začátku 18. století ji objevil v jihoamerických lesích Charles Plumier, který pak fuchsii pojmenoval na počest lékaře a botanika Leonharta Fuchse. S jejím šlechtěním se začalo už koncem 18. století, ale zlaté časy tato kráska původem z Ameriky zažila především v 19. století.

Odměna pro zkušené zahradníky

Největší chloubou fuchsií jsou samozřejmě květy, které vyrůstají na převislých, polopřevislých či dokonce plně vzpřímených výhonech. Květy jednoduché, poloplné či plné v nádherných odstínech se začínají otevírat už v polovině května a ty poslední dokvétají až pozdě na podzim, kdy je nutné rostliny přenést do interiéru. Ačkoliv se fuchsie pěstuje nejčastěji v podobě hustě větveného keře, setkáte se i s odrůdami roubovanými na kmínku.

Stromkové fuchsie jsou ideální rostlinou pro pěstování na terase či balkónu, ale i s květináčem se dají začlenit do záhonu mezi další kvetoucí rostliny. I když se kráse fuchsií dá jen těžko odolat, jejich pěstování je výzvou především pro zkušené a trpělivé pěstitele. Kromě toho, že se tyto krásky musí každoročně přesazovat do nového kvalitního substrátu, vyžadují i pravidelnou zálivku a hnojení. Tím to ale rozhodně nekončí, největší komplikací pro méně zkušené pěstitele je řez, který je důležitý pro kompaktní růst i jako prevence proti chorobám a škůdcům. Pokud tedy s pěstováním fuchsií teprve začínáte, je určitě vhodné si to nejdřív vyzkoušet na jedné nebo dvou rostlinách. Jakmile budete v pěstování jistější, už vám nebude nic bránit ve vytvoření své vlastní fuchsiové sbírky, která bude určitě stát za to.

Co všechno jí musíte dopřát

Kam se hodí

Fuchsie zazáří úplně všude, kde jim budete moct dopřát ty správné podmínky. Možnost výsadby se do velké míry odvíjí od charakteru růstu.
Odrůdy s převislými výhony se perfektně hodí pro pěstování v závěsných květináčích, koších nebo na okenním parapetu v truhlíku, kde můžete fuchsie kombinovat i s jinými rostlinami vzpřímeného růstu.
Vzpřímeným odrůdám dopřejte dekorativní květináč, který postavíte na stůl nebo na podlahu terasy. Na terasu i balkón se hodí i stromkové fuchsie, které se dobře kombinují s letničkami okrasnými květem i listem. Pokud byste přece jen chtěli fuchsie pěstovat celoročně venku, se šlechtěnými odrůdami to určitě nezkoušejte. Pro venkovní pěstování ve volné půdě se hodí jen fuchsie magellanská (Fuchsia magellanica), ale i ona potřebuje speciální péči. Celá rostlina se totiž s nízkými zimními teplotami nevypořádá, přezimuje spíš jen báze některých větví, kořen a kořenový krček, které je ale i tak nutné ochránit nastýlkou ze slámy nebo chvojí.