Fuchsie, dokonalá květina pro zkušeného pěstitele
>Blog>Fuchsie, dokonalá květina pro zkušeného pěstitele
Pokud hledáte rostlinu, která pokvete po celé léto a na konci sezony se s ní nebudete muset rozloučit, bude pro vás fuchsie tou pravou volbou. Pravdou ale je, že si na její pěstování troufnou především zkušení pěstitelé, tato kvetoucí princezna totiž potřebuje důkladné rozmazlování.
Krásné fuchsie (Fuchsia) jistě není nutné představovat, jen málokomu se hned nevybaví její výhony doslova poseté květy v odstínech bílé, růžové, karmínové až temně fialové barvy. Jenže vyznat se v jejích odrůdách je doslova nadlidský úkon. Kromě více než stovky původních druhů je totiž známo několik tisíc šlechtěných odrůd, které se liší charakterem růstu i tvarem či barvou květů. Zajímavá je ale také historie této rostliny, kterou dnes znají pěstitelé po celém světě. Na začátku 18. století ji objevil v jihoamerických lesích Charles Plumier, který pak fuchsii pojmenoval na počest lékaře a botanika Leonharta Fuchse. S jejím šlechtěním se začalo už koncem 18. století, ale zlaté časy tato kráska původem z Ameriky zažila především v 19. století.
Odměna pro zkušené zahradníky
Největší chloubou fuchsií jsou samozřejmě květy, které vyrůstají na převislých, polopřevislých či dokonce plně vzpřímených výhonech. Květy jednoduché, poloplné či plné v nádherných odstínech se začínají otevírat už v polovině května a ty poslední dokvétají až pozdě na podzim, kdy je nutné rostliny přenést do interiéru. Ačkoliv se fuchsie pěstuje nejčastěji v podobě hustě větveného keře, setkáte se i s odrůdami roubovanými na kmínku.
Stromkové fuchsie jsou ideální rostlinou pro pěstování na terase či balkónu, ale i s květináčem se dají začlenit do záhonu mezi další kvetoucí rostliny. I když se kráse fuchsií dá jen těžko odolat, jejich pěstování je výzvou především pro zkušené a trpělivé pěstitele. Kromě toho, že se tyto krásky musí každoročně přesazovat do nového kvalitního substrátu, vyžadují i pravidelnou zálivku a hnojení. Tím to ale rozhodně nekončí, největší komplikací pro méně zkušené pěstitele je řez, který je důležitý pro kompaktní růst i jako prevence proti chorobám a škůdcům. Pokud tedy s pěstováním fuchsií teprve začínáte, je určitě vhodné si to nejdřív vyzkoušet na jedné nebo dvou rostlinách. Jakmile budete v pěstování jistější, už vám nebude nic bránit ve vytvoření své vlastní fuchsiové sbírky, která bude určitě stát za to.
Co všechno jí musíte dopřát
- Naprostá většina fuchsií poroste nejlépe na stanovišti s rozptýleným světlem. Důležitá je ochrana především před poledním sluncem, které by rostliny mohlo poškodit.
- V případě pěstování fuchsií na okenním parapetu bude vhodné okno orientované na sever, východ a západ. Sluneční úpal na jižně orientovaném okně bude opět problematický.
- Stanoviště by mělo být dobře větrané, což je výborná prevence vůči šíření chorob a škůdců.
- Fuchsiím vyhovuje mírně kyselá půda s pH okolo 6. Pro úspěšné pěstování je naprosto nutné rostlinu každý rok na jaře, nejlépe tedy v březnu nebo dubnu přesadit do nového substrátu a do nádoby jen o trochu větší, než byla ta původní. Substrát by se měl skládat ze směsi substrátu pro balkónové rostliny, univerzálního substrátu pro okrasné rostliny, perlitu, písku a dobře vyzrálého kompostu.
- Poměrně vysoké nároky mají fuchsie také na vzdušnou vlhkost, kterou je možné zvýšit postřikem. Rostliny ale nikdy nezvlhčujte na slunci, raději je přeneste na chvíli do stínu.
- Od jara do podzimu bude důležitá pravidelná zálivka. Ani s ní to ale není tak úplně snadné. Substrát v květináči by nikdy neměl úplně vyschnout, rostliny pak rády shazují listy i poupata. Zároveň by ale v misce pod květináčem neměla déle zůstávat zbytková voda, i přemokření je totiž nebezpečné. Pokud je pro vás těžké odhadnout správnou míru zálivky, můžete pro jistotu odstranit misku pod květináčem.
- Ani bez živin se valného výsledku nedočkáte. S první aplikací tekutého hnojiva se začíná hned na jaře, tedy přibližně v dubnu, kdy je potřeba nastartovat růst nových výhonů. Od května do srpna se hnojí dokonce až dvakrát týdně. Na hnojení nemá smysl šetřit, dusík, fosfor, draslík a hořčík jsou základem pro růst i tvorbu nových květů.
- Během celého léta bude nutné pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Fuchsie se totiž vysilují tvorbou semeníků.
- Při nedodržení podmínek nutných pro pěstování se mohou na rostlinách objevit škůdci, proti kterým je nutné zasáhnout co nejdříve. Mezi nejčastější nezvané hosty patří svilušky, mšice a červci, objevit se ale mohou i plísně.
- Protože většina pěstovaných odrůd nepřezimuje na zahradě, je nutné rostliny zavčasu přenést do světlé, ale chladné místnosti s teplotou v rozmezí 5 až 10 °C. Zpět na terasu či zahradu je můžete přenést až koncem dubna nebo na začátku května. Pokud by v té době ale hrozily přízemní mrazy, ochraňte rostliny pomocí bílé netkané textilie.
- Pro perfektní vzhled fuchsií je naprosto stěžejní řez. Ten se většinou provádí před zimou a potom brzy na jaře. Zimní řez je nutný hlavně u rostlin, které se zimují v tmavší místnosti, pokud ale máte možnost je umístit do místnosti s dostatkem světla, můžete řez odložit na jaro. Jarní prořez se provádí v březnu a poté nejpozději do poloviny dubna, aby nedošlo k opoždění nakvétání. Při řezu se odstraní všechny slabé či poškozené výhony. Stejně tak je to ideální možnost zbavit se výhonů se zárodky škůdců. Při řezu se zkracují všechny loňské výhony na jeden pár listů. I když se řez může zdát poměrně radikální, rostlina brzy obroste mladými výhony. Pokud byste řez vynechali, rostlina by byla spíš nevzhledná a řídce rozkladitá, což by jí na kráse nepřidalo.
Kam se hodí
Fuchsie zazáří úplně všude, kde jim budete moct dopřát ty správné podmínky. Možnost výsadby se do velké míry odvíjí od charakteru růstu.
Odrůdy s převislými výhony se perfektně hodí pro pěstování v závěsných květináčích, koších nebo na okenním parapetu v truhlíku, kde můžete fuchsie kombinovat i s jinými rostlinami vzpřímeného růstu.
Vzpřímeným odrůdám dopřejte dekorativní květináč, který postavíte na stůl nebo na podlahu terasy. Na terasu i balkón se hodí i stromkové fuchsie, které se dobře kombinují s letničkami okrasnými květem i listem. Pokud byste přece jen chtěli fuchsie pěstovat celoročně venku, se šlechtěnými odrůdami to určitě nezkoušejte. Pro venkovní pěstování ve volné půdě se hodí jen fuchsie magellanská (Fuchsia magellanica), ale i ona potřebuje speciální péči. Celá rostlina se totiž s nízkými zimními teplotami nevypořádá, přezimuje spíš jen báze některých větví, kořen a kořenový krček, které je ale i tak nutné ochránit nastýlkou ze slámy nebo chvojí.