Hrábě, nejlepší přítel zahradníka

11.9.2023

Že jsou hrábě nejlepším přítelem každého zahradníka, samozřejmě myslíme trochu s nadsázkou, ale přiznejme si, že to bez nich při práci na zahradě opravdu nejde. Nesmí chybět při úklidu posečené trávy, vertikutaci, úpravě zeleninových záhonů i při úklidu spadaného listí. Jenže ani hrábě nejsou jen jedny a pro každou práci se hodí tak trochu jiný typ. Poradíme, jak vybrat ty nejlepší.

V minulosti si zahradníci nemohli moc vybírat. Pro urovnání záhonů, vyhrabávání trávy či listí jim postačily jedny železné nebo dřevěné hrábě. Popravdě takové až moc univerzální nářadí bylo pro většinu prací nevhodné a ne vždycky se s ním dobře pracovalo. Listí se napichovalo, tráva se vyhrabala jen s maximálním úsilím a záhony pro výsev nebylo možné dokonale urovnat. Naštěstí dnes už existuje široký výběr hrábí určených pro konkrétní činnosti. Práce na zahradě se tak zvládne snadno, kvalitně a rychle, což je pro každého to nejlepší spojení. Z jakých hrábí tedy můžete vybírat v našich zahradnických centrech?


Na každou práci jiné hrábě

Při výběru hrábí byste se měli zaměřit hlavně na to, na jakou práci je potřebujete a jak často je budete používat. Berte v úvahu, že toto nářadí budete brát do ruky třeba i několikrát do týdne, záleží na vašem zahradnickém nasazení. V každém případě by tento pomocník měl být odolný, pevný a pokud možno i lehký.

Pro nejkrásnější trávník i na úklid listí

Úklid listí může být dokonce i zábava, zvlášť pokud do této práce povzbudíte i další členy rodiny a dáte jim do ruky vhodné hrábě. Nedocenitelným pomocníkem jsou hrábě s dlouhými pružnými zuby umístěnými hustě vedle sebe k snadnému a rychlému hrabání velkých ploch. Tyto hrábě jsou známé také pod označením švédské. Jsou vyrobené z kvalitního velmi pevného plastu a jsou až neuvěřitelně pevné a díky tomu prakticky nezničitelné. Zuby drží svoji polohu, neohýbají se a přesně kopírují uklízený terén. Kromě úklidu listí ale zvládnou vyhrabat i uvolněnou plsť po vertikutaci trávníku nebo uklidit posečený trávník tehdy, když nemáte sekačku vybavenou sběrným košem. Spolehlivými hráběmi právě na tyto činnosti budou hrábě na listí Solid, které seženete hned v několika typech. Záběr čepele se v jejich případě pohybuje od 44 do 62 centimetrů, hodí se tedy na malé i velké zahrady.

Zvládnou urovnat záhony i terén

V případě hrábí si můžete vybrat provedení jednoúčelové nebo jako součást stavebnice QuikFit, kde vystačíte s jednou násadou vyrobenou z tvrzeného hliníku s měkkým plastovým zakončením u různých modelů i jiných typů zahradního nářadí od výrobce Fiskars. Pokud se ale opět vrátíme k hrábím, budete je určitě potřebovat i při rovnání zeleninových či okrasných záhonů. Jestliže se podoba vaší zahrady teprve rodí, pak budete určitě potřebovat šikovného pomocníka na úpravu terénu, kde časem vzniknou všechny typy výsadeb i trávníku. K tomuto účelu se perfektně hodí hrábě Solid univerzální. S nimi zvládnete naprostou většinu zahradnických prací, dokonce i hrabání větví či posečené trávy. Trvanlivá plastová pracovní část a horní hrana na rovnání povrchu záhonů vytvoří dokonalý povrch pro výsevy či výsadbu. Dobře se s nimi pracuje díky lehké hliníkové násadě i záběru 41 centimetrů. Při rovnání tvrdší a kamenité půdy se pak budou hodit hrábě Xact na hlínu. Tyto hrábě patří mezi starou dobrou klasiku, která dobře padne do ruky a navíc si poradí i s horšími podmínkami, aniž by došlo k poškození čepele.

Hrábě s ostrými „zoubky“

Pokud jste už někdy prováděli vertikutaci pomocí vertikutátoru, určitě moc dobře víte, že se technika nedostane do každého zákoutí. Jednoduše je někdy potřeba i menší a šikovné nářadí, kterým sáhnete i na méně dostupná místa. Přesně to zvládnou vertikutační hrábě, přesněji řečeno provzdušňovací hrábě QuikFit. Perfektně si poradí s okraji trávníku, s ostrým svahem, okolím kmenů stromů nebo postřikovačů automatické závlahy, kterým by se měl klasický vertikutátor raději vyhnout, aby je nepoškodil. I tady ale platí, že je potřeba i vertikutaci hráběmi provádět ve dvou na sebe kolmých směrech, přičemž po každém směru je potřeba uvolněnou plsť uklidit hráběmi švédského typu, které jsme vám už představili. I když může být práce s vertikutačními hráběmi na začátku opravdu fuška, po chvíli získáte potřebný grif.