Hvězda sváteční atmosféry

16.10.2023

Skoro všichni ji znají jako vánoční hvězdu a je pravdou, že si bez ní vánoční svátky ani neumíme představit. Tato „Mexičanka“ nám jednoduše přirostla k srdci a není se čemu divit. Při jejím pěstování ale děláme spoustu chyb. Co všechno je potřeba udělat hned, jakmile si ji přivezete domů, a jak ji pěstovat dlouhodobě?

Vánoční hvězda je spíš lidové označení pro pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), který planě roste ve Střední Americe. Aby to ale nebylo moc jednoduché, hlavně v Americe se této zimní krásce neřekne jinak než poinsetie. Tento název získala po Joelu Robertsi Poinsettovi, americkém botanikovi a diplomatovi. U nás je ale mnohem víc zažitý název vánoční hvězda, který si tento druh pryšce vysloužil podle tvaru svých listenů, jež bývají chybně považovány za květy. Pro Vánoce je samozřejmě nejtypičtější vínová barva, ale pokud vám syté barvy moc nesedí, můžete si domů přinést klidně i odrůdu s listeny bílými, zelenkavými, meruňkovými, nažloutlými nebo světle růžovými. Korunou krásy bude pro tuto vánoční princeznu kvalitní dekorační obal. Skvěle ji doplní třeba ty z keramiky, plechu nebo moderního betonu, hvězdě prostě sluší všechno.

Krátkodobá dekorace, nebo rostlina na víc let?

To je samozřejmě otázka, vánoční hvězda je totiž vytrvalá rostlina, kterou je možné při dodržení podmínek pěstovat dlouhé roky. Jenže v běžném interiéru vydrží v dobré kondici sotva několik týdnů. Na vině je většinou už nachlazení při převozu nebo pěstování v přetopeném interiéru. Vánoční hvězda potřebuje to své, jinak bude stále tou krátkodobou dekorací jen na několik týdnů.

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Krátkodobě i trvale jí vyhovuje místo s rozptýleným světlem. Nesnese žádné extrémy v podobě úpalu ani hlubokého stínu. Pokud se rozhodnete pro dlouhodobé pěstování, tak pro vás světlo bude důležité i pro vybarvení listenů. Ty se totiž ze zelené přebarví do výrazných odstínů jen tehdy, když je rostlina po dobu osmi týdnů minimálně deset hodin denně vystavená dennímu světlu, což ale není vůbec lehký úkol. Pokud takové podmínky své rostlině nemůžete dopřát, nezoufejte, hvězda bude i tak prospívat, jen vás potěší listeny v přírodním zeleném odstínu.
  • I se zálivkou buďte opatrní, poinsetii nejvíc vyhovuje voda převařená nebo aspoň odstátá. Zalévejte opatrně, kořenový bal by neměl nikdy úplně vyschnout. Na druhou stranu rostlina nesmí ale ani stát delší dobu ve vodě. Protože se hvězda většinou pěstuje v keramickém balu, bude občas nutné ji zkontrolovat a přebytečnou vodu vylít.
  • Nesnáší výrazné teplotní výkyvy. Pozor si dávejte i na její převoz, vánoční hvězda totiž velmi snadno prostydne.
    V zahradnickém centru vám ji důkladně zabalíme, na vás pak ale bude co nejrychlejší převoz k sobě domů. Nikdy ji nenechávejte dlouho v autě nebo v chladné chodbě.
  • Velmi špatně kromě chladu snáší také průvan. Jakmile si ji dovezete domů, opatrně ji rozbalte a nechte ji aklimatizovat. Povadlé listy jsou většinou známkou teplotního šoku. Rostlinu po převozu proto nezalévejte, raději se zálivkou počkejte do druhého dne.
  • Snažte se ji pěstovat při teplotě okolo 18 až 20 °C, vyšší teploty jí výrazně zkrátí život.
  • I přes částečný opad listů jí můžete dát po Vánocích druhou šanci a pokusit se ji pěstovat jako běžnou pokojovou rostlinu. Její výhony zkraťte na délku 15 cm a stále ji udržujte v teplotě pod 20 °C. Od jara do konce léta ji jednou za dva týdny přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
  • Během léta se dá letnit v polostínu na balkónu nebo terase, opět ji ale chraňte před průvanem.
  • Na jaře ji pak přesaďte do čerstvého substrátu pro pokojové rostliny.

Kam se hodí

Při trvalém pěstování jí dopřejte světlou místnost bez průvanu, kde zrovna moc nekolísá ani nestoupá teplota. Ideální je například temperovaná zimní zahrada nebo chladnější jídelna.
Pokud však pro dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy nemáte vhodné podmínky, bude pro vás spíš krátkodobou dekorací, která ale stojí za to.
Abyste ji udrželi co nejdéle v dobré kondici, neumisťujte ji poblíž topení nebo jiného zdroje tepla. Pokud větráte oknem, pozor na průvan!

Několik zajímavostí na závěr