I voňavé fialky se dají pěstovat v květináči

11.3.2023

Jejich květy kolikrát vykukují už pod posledními zbytky sněhu v březnu, jakmile ale rozkvetou v dubnu naplno, všechno kolem se ponoří do jejich omamné vůně. I když považujeme violku vonnou za planě rostoucí květinu, je to také ideální volba pro pěstování v květináčích nebo na zahradě.

Violku vonnou (Viola odorata) každý zná také jako fialku, a ačkoliv se na zahradách setkáte s mnoha jinými druhy včetně dvouletých okrasných macešek, jedině fialka se pyšní svou nezaměnitelnou vůní, která je důležitou surovinou v parfemářském průmyslu.

Její drobné modrofialové květy rozkvétají většinou koncem března a radost dělají ještě v dubnu, ale některé roky se při teplém počasí objeví třeba i v únoru. Protože rostou planě v přistíněných křovinách, v trávníku nebo na okraji cest, většinou na ně pohlížíme jen jako na divoce rostoucí druh. Přitom fialka skvěle vynikne i v nádobách. V zahradnických centrech tak máte možnost si tuto voňavou krásku dopřát a hezky ji začlenit mezi další na jaře kvetoucí rostliny. Kromě vůně vás potěší i nezvykle velkými květy, které jen tak nejdou přehlédnout.

 

Kráska, kterou měla ráda i císařovna Sissi

I když při pěstování skoro nic nepotřebují a spolehlivě porostou na slunci i v polostínu, jen málokterá květina dokázala těšit tak širokou masu lidí. Jako zahradní rostlina se fialka objevovala dokonce už ve středověkých rajských zahradách, kde dělala společnost hradní paní. Zřejmě se v tomto případě uplatnila jako pokryv „drnové lavičky“, která se rozvoněla při každém dotyku. Jenže fialka netěší jen svou krásou, je to také léčivka a používala se i při výrobě cukrovinek.

Tak například císařovna Sissi nedala dopustit na fialkové bonbony, které se podle původní receptury vyrábějí dodnes. V současné době se s fialkou setkáte nejen v kosmetice, ale také v bylinných směsích určených na očistu organismu a léčbu artrózy. Často se už ale zapomíná na to, že je jedlá i v čerstvém stavu. Její chuť může leckoho překvapit, je totiž sladce nakyslá a dobře se hodí například do lehkých jarních salátů. Protože jsou ale její květy krásné a zároveň potěší i lehkou vůní, uplatňují se jako čerstvá přízdoba šlehačkových moučníků i jiných dezertů. Dokonce se můžete setkat i s fialkovou zmrzlinou.

Nenáročná krása na jarní terasu

V případě fialky rozhodně nevadí, že dorůstá výšky jen okolo sedmi až deseti centimetrů. Jedna rostlina dokáže vytvořit spoustu těch nejvoňavějších květů, které na sebe upozorní už z dálky. V jarním Zpravodaji se můžete o fialce dočíst i to, že patří do široké rodiny aromatických rostlin, které fungují jako balzám na duši. Pokud ji ale budete pěstovat s ostatními voňavými druhy, dávejte si pozor, aby ji svou vůní zcela nepotlačily. Takovým dominantním sousedem by byl třeba hyacint, který proto pěstujte raději ve větší vzdálenosti od fialek.

Pokud se rozhodnete ji vysadit k dalším rostlinám do většího květináče, pak budou dobrým sousedem i rostliny vyššího vzrůstu, které fialky doprovodí v  jarní dekoraci. Modrofialové květy si budou výborně rozumět s různými druhy rychlených prvosenek, s krásnou čemeřicí, skímií, zahradními azalkami i s rychlenými cibulovinami. Dobrou volbou budou v jejich případě různé odrůdy narcisů včetně drobnokvěté odrůdy Tete a Tete, tulipány nebo třeba řebčíky. Fialky se ale dají pěstovat i samy v menším květináči, ve kterém si je přinesete ze zahradnického centra. Na podzim je ovšem vhodné je přesadit do většího květináče, ve kterém budou schopné přezimovat, nebo je rovnou vysaďte na zahradu.

Na zahradě se rozrostou do voňavého koberce

I přesto, že jsou opravdu nenáročné na pěstování, během několika let se poměrně bohatě rozrostou. Snadno se také šíří díky semenům, proto je můžete objevit i ve větší vzdálenosti od mateřské rostliny. Na zahradě se při pěstování ve volné půdě uplatní hlavně jako drobný detail ve skalce, jako lem v trvalkových záhonech nebo jako přírodní podrost pod keři a stromy. Perfektně potom vyniknou jako voňavá náhrada trávníku v místech, kde by se klasickému trávníku nedařilo nebo by se nedal tak snadno udržovat.

Tipy pro pěstování fialek v květináči: