Ibišek: Král kvetoucích pokojovek
>Blog>Ibišek: Král kvetoucích pokojovek
Květy větší než dlaň dospělého člověka v těch nejvýraznějších barvách. Ano, přesně to je ibišek čínská růže, který jistě znáte jako pokojovou rostlinu. Ačkoliv se s ním setkáte na zahradách i ve volné přírodě v tropických a subtropických oblastech, u nás se stane hlavním hrdinou interiéru nebo letní terasy.
Ibišky (Hibiscus) znáte nejen jako keřovité pokojovky, ale také jako zahradní rostliny. Stačí si vzpomenout na jeden z nejkrásnějších letních keřů ibišek syrský (Hibiscus syriacus) nebo ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos), který svými obrovskými květy zastíní všechny ostatní kvetoucí rostliny. Pozadu rozhodně nezůstává ani ibišek čínská růže (Hibiscus rosa-sinensis). Protože by tento druh nepřežil naši zimu, pěstuje se výhradně jako pokojová rostlina, kterou ale můžete od června do začátku září letnit na balkónu nebo terase. Ačkoliv by jeho druhový latinský název mohl naznačovat původ v Asii, zřejmě to bude trochu složitější. Tato rostlina totiž možná pochází dokonce až z Afriky, zatímco v Číně se po dlouhá staletí pěstovala jako kulturní květina. Do Evropy tento „krasavec“ přicestoval v 18. století a od té doby světlo světa spatřila spousta zajímavých odrůd.
Květina jako z výstavy
V případě ibišku je náročné odolat všem barevným varietám. Kromě odrůd s jednoduchým květem zaujmou i ibišky s květy poloplnými i plnými.
Barevná škála se pohybuje od bílé přes odstíny růžové, červené, oranžové až po žlutou. Výjimkou nejsou ani květy dvoubarevné, nejčastěji pak v divoké kombinaci oranžové a žluté, kterou prostě nedokážete přehlédnout.
V posledních letech jsou zvlášť oblíbené také ibišky s panašovanými listy, tedy takové, jejichž listy nejsou čistě sytě zelené, ale nesou výrazné bílé znaky. Pokud se rozhodnete pro tuto netradiční odrůdu, počítejte s tím, že bude o něco náročnější na světlo. To ovšem neznamená, že ji budete muset vystavit přímému úpalu. Bez rozptýleného světla se ale typické zbarvení postupně vytratí.
Jediné, co vás možná odradí od sestavení ibiškové sbírky, bude velikost rostlin. Ačkoliv si několik let podrží hustý a kompaktní růst, časem vám tento keř možná trochu přeroste. V domovině se přece jen jedná až o pětimetrové keře, v interiéru mohou neprořezávané rostliny přerůst klidně výšku dospělého člověka. Je jen na vás, jak se postavíte k řezu. Pokud v něm budete důslední, dočkáte se zahuštěných a poměrně kompaktních pokojových ibišků.
Co všechno mu musíte dopřát:
- Základem úspěchu je místnost s rozptýleným světlem. Nejlépe uděláte, když květináč postavíte na východní nebo západní okno. Pozor na přímý úpal, rostlina na něj reaguje popálením nebo shozením části listů.
- Podobně jako většina kvetoucích pokojových rostlin ani ibišek nesnáší výrazné výkyvy v podmínkách. Rovnoměrná by měla být hlavně zálivka, substrát udržujte mírně vlhký. Při delším vyschnutí rostlina shazuje nejen listy, ale také poupata. Během zimy se zálivka ubere v závislosti na poklesu teploty.
- Od jara do podzimu dopřejte ibišku teplotu nad 20 °C, v zimě ale svůj výpěstek přeneste do chladnější a světlé místnosti. Ideální teplota se pohybuje v rozmezí 12 až 15 °C. Nadměrné teplo a suchý vzduch povedou k překotnému růstu a tvorbě slabých protáhlých výhonů.
- Od května do konce srpna hnojte každé dva týdny hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. S hnojením ustaňte ještě na konci léta, aby před zimou stihlo dozrát dřevo.
- Přibližně v lednu nebo únoru je vhodné keře prořezat, podpoříte tak husté větvení i kompaktní růst.
- Přesazujte nejlépe na jaře. Mladé rostliny můžete do substrátu pro pokojové rostliny přesadit každé jaro, starší keře ovšem přesazujte jen tehdy, když je to opravdu nutné.
- Pokud se rozhodnete ibišek letnit, počítejte hned s několika změnami. Letněné ibišky kvetou vydatněji, jejich květy ovšem většinou vydrží kratší dobu. Ibiškové květy ani v pokojových podmínkách dlouhou trvanlivost nemají, z každého květu se budete těšit přibližně půl druhého dne. Přesun zpět do interiéru bývá spojený hlavně s opadem listů, nicméně to neznamená úhyn rostliny. Ibišek si vytvoří listy nové, ale nějakou dobu mu bude trvat, než se opět dostane do kondice.
- Ibišek se dá množit řízkováním během léta, kdy se z rostliny odeberou vrcholy výhonů o délce okolo deseti centimetrů. Nechají se zakořenit v písčitém substrátu pod sklem.
Kam se hodí
Pokojový ibišek se stane dominantou každé místnosti. Kvůli vysokým nárokům na rozptýlené světlo pro něj bude ideální umístění do většího obývacího pokoje, pracovny nebo do světlé haly. Dobrou zprávou je, že ibišek nijak netrpí na běžný průvan. V létě ho můžete navíc přesunout na zastíněný balkón nebo terasu.
Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock