Interiérová „pohodářka“ difenbachie

27.12.2023

Určitě ji není nutné nijak zdlouhavě představovat. Už před několika desetiletími nemohla difenbachie chybět v žádné domácnosti, a do té pak přinášela kousek amerického pralesa. Kromě toho, že je na pěstování poměrně nenáročná, potěší i krásnými odrůdami i tím, že je to čistička vzduchu.

Už na první pohled difenbachie (Dieffenbachia) napovídá, že patří do druhově bohaté čeledě áronovitých (Araceae) rostlin. Jejími příbuznými jsou například oblíbené monstery nebo toulcovky, které v našich domácnostech také běžně pěstujeme. Za původní domovinu difenbachie, která dostala do vínku český název mramornatka díky svým různě zbarveným listům, se považují tropické lesy Střední a Jižní Ameriky. Už z tohoto původu je jasné, že půjde o teplomilnou rostlinu náročnější na vyšší vzdušnou vlhkost, ale určitě se jejího pěstování nijak neobávejte, difenbachii se daří v naprosté většině interiérů včetně kanceláří. V zahradnických centrech se můžete setkat hned s několika zajímavými odrůdami, které se liší výškou i velikostí listů. Na prvním místě si ale všimnete kresby a barvy listů, která se vesměs pohybuje ve škále zelených, žlutých a bílých odstínů. Listy mohou mít světlé „stříkance“, velkoplošnou světlou kresbu, ale mohou být i celé zbarvené do studeně zelených odstínů. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří Dieffenbachia seguine, Dieffenbachia maculata nebo třeba o něco mohutnější Dieffenbachia bowmanii. Nejvíc pestrolistých odrůd ale určitě zaznamenáte u druhu Dieffenbachia seguine.

Dominantní solitéra

V domovině difenbachie dorůstá značných rozměrů a je pro ni typický většinou delší odlistěný kmínek. I vzrůstné odrůdy pěstované v interiéru mají tendenci spodní část kmínku vyholovat, proto je dobré u starších rostlin po dlouhých letech provést zmlazení, které difenbachii dostane znovu do kondice. Tato pokojovka snese seříznutí až na délku okolo deseti centimetrů. Rozhodně nemějte pocit, že ji tímto radikálním přístupem poškodíte, velmi rychle totiž znovu obroste a vy se budete moct zase těšit z květiny plné dekorativních listů. Pokud ale nemáte na větší odrůdy vysoké až 1,5 metru dost místa, rovnou se pusťte do pěstování kompaktních rostlin. Ty většinou mívají i o dost drobnější listy. Zatímco tyto kultivary vyniknou i ve skupině s dalšími pokojovkami s dekorativními listy, vysokým odrůdám dopřejte pozici velkorysé solitéry, která z každé místnosti udělá zelenou džungli podobně jako monstera.

 

 

Co všechno jí musíte dopřát:

Kam se hodí

Krásně zbarvená difenbachie se stane dominantou každého interiéru. Větším odrůdám dopřejte ale dostatek místa nejlépe v obývacím pokoji. Pozor, celá rostlina je jedovatá, je proto dobré ji mít na očích a dbát na to, aby ji neochutnávaly malé děti ani domácí mazlíčci. Aby vynikla co nejlépe, dopřejte jí dekorativní obal.

Několik zajímavostí na závěr

 

Snímky použity v rámci licence z webu Shutterstock.com