Jarní výsadba česneku

9.2.2024

Česnek se řadí mezi naprostý základ českých zahrad. Tato cibulnatá zelenina s výraznou chutí i vůní k našim zahradám logicky patří po dlouhá léta. Pokud jste nestihli podzimní výsadbu, máte šanci ještě v předjaří nebo na jaře.

Možná si ještě pamatujete, že to nějakou dobu vypadalo, že dáme před českým česnekem přednost tomu z dovozu, naštěstí se žádný jiný dovezený přes půl Země tomu našemu domácímu nevyrovná. Právě díky jedinečné síle i chuti se český česnek stal celosvětově uznávanou značkou, na kterou můžeme být hrdí. I když česnek mnozí považují za komplikovanou plodinu, tato cibulovina je na podmínky celkem nenáročná. Je ale důležité vybrat tu správnou odrůdu. Stejně tak si položte otázku, jestli budete sadbu sázet na podzim nebo jaře, obojí je totiž možné. Určitě si také promyslete, jestli dáte přednost paličákům, nebo raději zvolíte nepaličáky. Vysvětlíme, v čem je rozdíl.

 

Česnek je poměrně plastický

Pokud s pěstováním česneku nemáte až tak velké zkušenosti, možná vás potěší, že je to poměrně plastická plodina, které vyhovují půdy lehké písčité i ty o něco těžší s obsahem jílu. Dokonce se dá pěstovat i v dost rozdílných nadmořských výškách, rozhodně to není zelenina určená výhradně jen do nejúrodnějších nížin. Pokud se blíž podíváte na dostupné odrůdy, objevíte u nich mezi základními informacemi třeba to, že se jedná o odrůdu určenou pro podzimní nebo jarní výsadbu. Některé odrůdy je možné sázet dokonce v obou ročních dobách. Přibližně od začátku března se běžně vysazují jarní odrůdy, záleží ale na podmínkách. Za všeobecně vhodnou dobu pro výsadbu se považuje období, kdy je půda již rozmrzlá. Po výsadbě se ale může klidně přihodit, že opět začne mrznout, což však sadbě nevadí. Může se vám dokonce stát, že na podzim nestihnete ozimé odrůdy vysadit. Pokud sadbu uskladníte správným způsobem a bez úhony vám vydrží do předjaří, můžete klidně i takový česnek vysadit. V tomto případě ale s výsadbou už moc nečekejte, pokud je půda rozmrzlá, klidně ji vysaďte už v lednu či únoru. U ozimých odrůd vysazených v nové sezoně ovšem počítejte s opožděnou sklizní. Kvalitní sklizně se ale dočkáte i tak.

Co to znamená paličák a nepaličák?

Česnek se podle charakteru růstu dělí na dvě základní skupiny. Pro paličáky je typická tvorba květního stvolu, díky kterému je nať o něco pevnější. Pokud tedy z česneku chcete splétat dekorativní copy, volte raději druhou skupinu, paličáky se spíš splétat nedají nebo jen velmi obtížně. Kvůli vylamování květního stvolu bývá pěstování paličáku považováno za náročnější, vylamování jde ale velmi snadno, tak se nenechte odradit. Nepaličáky květní stvol netvoří, jejich nať je tedy poddajná, takže se z ní dají perfektně splétat česnekové copy. Tyto odrůdy bývají také mnohem lépe skladovatelné.

Příprava sadby

U jarních i podzimních odrůd platí úplně stejná příprava sadby. Jednotlivé palice rozeberte na jednotlivé stroužky, dokonce ani nevadí, když z nich nechtěně sloupnete slupku. I takové stroužky perfektně zakoření.

Menší stroužky rostoucí uvnitř cibule raději vyřaďte a použijte třeba při vaření.

Sadbu před výsadbou přibližně na tři hodiny namočte do roztoku Sulky. Moření v tomto přípravku funguje jako ochrana před vlnovníkem česnekovým, který patří mezi nejčastější škůdce česneku. Sadbu pak nechte asi půl dne oschnout a pusťte se do sázení. Pokud chcete moření vynechat, namočte stroužky aspoň před výsadbou na hodinu do studené vody. Takto namočená sadba bude mnohem odolnější vůči chorobám a škůdcům.

Ideální podmínky

  • Pro česnek vyberte slunné a dobře větrané místo bez vysoké hladiny podzemní vody. Česnek nesnáší mokro odspodu.
  • Sadbu nikdy opakovaně nevysazujte na stejné místo, záhony raději kvůli prevenci před chorobami a škůdci střídejte. Na stejné místo česnek vraťte až po několika letech.
  • Stroužky můžete vysadit například na záhon po bramborách.
  • Záhon těsně před výsadbou nikdy nehnojte hnojem, česnek přímé hnojení dusíkem nesnáší. Pokud se rozhodnete půdu hnojit minerálními hnojivy, volte typy s nízkým obsahem chloru. Dobrou volbou budou hlavně hnojiva s obsahem síry a draslíku.
  • Vzdálenost jednotlivých stroužků v řádku záleží na vlastnostech odrůdy, většinou se ale pohybuje okolo deseti centimetrů.
  • Řádky by od sebe měly být vzdálené okolo 25 až 40 centimetrů, opět ale záleží na tom, jakých rozměrů dorůstá zvolená odrůda.
  • Sadbu vysazujte nejlépe ručně, a to tak, že ji jednoduše zatlačíte podpučím směrem dolů. Nad stroužkem by mělo být okolo šesti až deseti centimetrů půdy. Mělce vysazená sadba trpí výkyvy teplot.

Co jste možná o česneku nevěděli

A pokud máte rádi i cibuli, přečtěte si o ní v našem magazínu ZDE.

Text: Peukertová; foto: Shutterstock, Nohel Garden