Kalanchoe, nezničitelná sukulentní kráska

8.3.2023

Patříte mezi ty pěstitele, kteří občas zapomenou svoje pokojové rostliny zalít? U kalanchoe nebude ani nedostatek vody překážkou, je to totiž odolný sukulent, který se navíc odvděčí krásnými květy v pestrých odstínech.

I když si pod názvem kalanchoe (Kalanchoe) každý většinou představí výrazně kvetoucí sukulentní pokojovou rostlinu, do tohoto početného rodu patří i rostliny okrasné svými listy. Pokud ale dáte přednost pokojovkám s okrasnými květy, pak vás určitě nadchne stálice českých domácností kalanchoe vděčná (Kalanchoe blossfeldiana), která dostala do vínku latinský název podle jejího objevitele, Roberta Blossfelda. Původní druh této kolopejky, jak se také tento nenáročný druh nazývá, přicestoval z Madagaskaru, kde kromě něj roste ještě spousta dalších příbuzných této kalanchoe.

Krátkodobá dekorace i dlouhodobá pokojová rostlina

Kalanchoe se v nabídce zahradnických center objevuje nejčastěji na konci zimy nebo na jaře, ale setkat se s ní můžete de facto celoročně. Nejvíce ceněné jsou samozřejmě květy, které rozkvétají v odstínech bílé, růžové, žluté, oranžové i sytě karmínové barvy. Právě díky pestrým květům se kalanchoe perfektně hodí do různých dekorací, ve kterých hraje hlavní roli.

Ačkoliv se často považuje za krátkodobou dekoraci, dá se při dodržení základních podmínek pěstovat dlouhodobě. Dokonce se dá přes léto pěstovat i venku na přistíněném okenním parapetu nebo na terase.

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Podmínky pěstování se dají poměrně dobře předurčit už podle vzhledu této rostliny. Její velkou výhodou jsou hlavně sukulentní dužnaté listy, díky kterým dokáže přečkat i krátkodobé sucho. Právě kvůli tomu je ideální i pro začátečníky, kteří nemají s pěstováním pokojovek moc velké zkušenosti.
  • I když by se mohlo zdát, že se snadno vypořádá se slunečním úpalem, je vhodné jí dopřát spíš stanoviště s dostatkem rozptýleného světla.
  • Kalanchoe je ideální rostlinou do vytápěných interiérů se suchým vzduchem.
  • Na jaře je vhodné přerostlé rostliny přesadit do květináče jen o trochu většího, než byl ten původní. Dobrou volbou bude dobře propustný substrát určený pro sukulenty a kaktusy. Použít můžete i substrát pro pokojové rostliny. Důležité je, aby byl dostatečně propustný.
  • Kalanchoe se perfektně hodí pro zapomnětlivé pěstitele. Lépe se totiž vyrovná jen s občasnou zálivkou než s přemokřením, které způsobuje hnilobu kořenů. Zalévejte tedy jen tehdy, když proschla vrchní vrstva substrátu v květináči.
  • Od května do konce srpna dopřejte kalanchoe hnojivo pro sukulenty a kaktusy. Hnojte dvakrát do měsíce.
  • Během zimy je vhodné tento druh udržovat v chladnější místnosti s teplotou 10 až 15 °C.
  • Kalanchoe je rostlinou krátkého dne, což znamená, že pro tvorbu poupat potřebuje každý den po dobu jednoho měsíce zatemnit na 12 hodin. Během zatemnění je nutné rostlinu udržovat při teplotě 15 °C. Tímto způsobem je možné vyvolat kvetení i v jiném ročním období než na jaře.
  • Druh kalanchoe s okrasnými květy se množí pomocí vrcholových řízků, je ale možné k množení využít i jednotlivé listy, které se ve spodní části seříznou a dají do písku nebo písčitého substrátu.

Druhy s dekorativními listy

I když kalanchoe s pestrými květy zastiňuje ostatní druhy, stojí za zmínku i její další příbuzní. Jedním z těch nejznámějších je kalanchoe madagaskarská (Kalanchoe daigremontiana), pro kterou jsou typické sivě zelené dužnaté listy.

Zajímavostí jsou dceřiné rostlinky, které vyrůstají z čepele listů. Právě díky nim je možné rostlinu namnožit, malé rostliny jen stačí z listu sejmout a dopěstovat v písčitém substrátu. Pandí rostlinou se označuje Kalanchoe tomentosa se stříbřitě plstnatými listy, což je další druh s dekorativními listy.