Karnevalový krasavec jménem kaládium

13.11.2023

Možná jste už někdy obdivovali pokojovou rostlinu s nápadně zbarvenými listy. Jejich zbarvení ale nebylo jen tak ledajaké, rostlina doslova zapadá do obrazu pestrobarevného karnevalu v Riu. Zdobí ji totiž batikování v sytě růžových, červených i zelených tónech.

Jakmile tuto pestrou rostlinu spatříte, hned vám bude jasné, že taková krása bude chtít specifickou péči. Kaládium (Caladium) roste přirozeně v tropických oblastech Ameriky, některé druhy najdete například v Brazílii. Pochází z čeledi áronovitých rostlin (Araceae), do které patří například také monstera, ale i spousta dalších pokojovek s dekorativními listy.

Největším specifikem kaládia známého také jako užovník nebo úžovník je to, že se jedná o hlíznatou rostlinu. Jeho zásobním orgánem je hnědá hlíza s hrubou strukturou, do které se na podzim všechna ta krása na několik měsíců ukryje. Pokud ale dodržíte několik základních pěstitelských pravidel, bude pro vás jeho pěstování příjemným dobrodružstvím završeným každoročním čekáním, jestli se na povrchu zeminy zase objeví vytoužené vrcholky listů.

Vždycky na prvním místě

Ačkoliv je péče o kaládium trošku „vyšší dívčí“, odměna bude opravdu velká. Možná si budete chtít pořídit rovnou i několik kultivarů, protože tato teplomilná pokojovka opravdu stojí za to. Díky pestrým odstínům počítejte s tím, že i kdyby z hlízy vyrostlo jen několik listů, budou vždy centrem pozornosti. Proto této barevné princezničce rovnou najděte pěkné exponované místo, kde bude postaráno o všechny její požadavky.

Co všechno musíte kaládiu dopřát:

Kam se hodí

Kaládium jen málokdy vykvete, a pokud přece jenom, stejně budou korunou jeho krásy listy. Protože během let naroste do poměrně velkorysé výšky, bude se hodit hlavně do větších otevřených prostor s rozptýleným světlem mimo průvan. O krásnou podívanou se postará například v obývacím pokoji, ve světlé ložnici nebo v jídelně.

Několik zajímavostí na závěr

  • V případě kaládií si můžete vybírat ze spousty nádherných odrůd. Je těžké říct, jaká je nejhezčí, nejlépe uděláte, když budete pěstovat kaládií víc, všechna totiž stojí za to. Některé odrůdy potěší například sytě růžovou nebo rudou listovou plochou a tmavě zeleným odstínem. Jindy můžete mít to štěstí a vidět kaládium se sivě zeleným nebo téměř stříbrným zbarvením hlavní listové plochy, která bude ovšem s největší pravděpodobností opět zarámovaná tmavším okrajem.
  • Zatímco některé listy mohou být téměř šípovité, jiné mají srdčitý tvar.
  • Ideální podmínky těmto barevným princeznám zajistíte například ve skleněné vitríně nebo v zimní zahradě.
  • Rostlinu můžete i letnit, jen ji nevystavujte průvanu ani přímému slunci.
  • Kaládium si můžete pořídit jako plně zapěstovanou pokojovku i jako hlízu, kterou si budete moct vysadit sami.