Když pokojovou popínavku, tak nejlépe voskovku

25.8.2023

Název si tento početný rod pokojových rostlin vysloužil kvůli rádoby voskovému povrchu kožovitých listů, které jsou samy o sobě dekorativní. Starší rostliny se vám ale mohou odvděčit i bohatým květenstvím, které rozvoní celou místnost.

Voskovky nebo také „hoji“ jsou zastoupeny více než 150 různými druhy. Aby ale nebylo tak úplně snadné se v nich zorientovat, nejoblíbenější druhy jsou také prošlechtěny, takže si můžete pořídit různé odrůdy, které se liší nejen rychlostí růstu, ale také barvou i tvarem listů. Jako bonus pak většina z voskovek také kvete, ale s voňavými hvězdičkovitými květy uspořádanými do bohatého květenství to občas bývá nejisté. Zatímco některé rostliny i bez zvláštní péče kvetou i několikrát do roka, jiné, samozřejmě ty zvlášť opečovávané, nekvetou vůbec. Ať vaše voskovka vykvete, nebo ne, jedno máte jisté. I samotné popínavé výhony se stálezelenými listy jsou hezké. Jejich krásu si užijete hlavně tehdy, když výhony delší než pět metrů připevníte k nějaké zajímavé opoře.

 

Voskovky krásné i nenáročné

Mezi nejčastěji pěstované druhy patří voskovka masitá (Hoya carnosa). Jsou pro ni typické tmavě zelené listy se stříbřitými skvrnkami. Od jara do podzimu se pak na rostlině na delších stopkách tvoří bílorůžové hvězdicovité květy s výraznou vůní. Ta je pro někoho příjemná, jiní ji považují spíš za zápach. Kvetoucí rostliny v každém případě moc neoceníte v ložnici nebo v dětském pokoji, jejich vůně vám doslova nedá spát. Voskovky k nám přicestovaly z Asie, například z Indie a Číny.

Kromě zmíněné voskovky masité u nás můžete sehnat buď již zapěstované rostliny nebo řízky k namnožení od specializovaných pěstitelů. Většina těchto rostlin se uvádí výhradně pod latinským názvem, setkat se můžete třeba s druhem Hoya memoria, Hoya parviflora nebo také Hoya australis. Velké rozdíly uvidíte i v případě květů, ty mohou mít různě tvarované okvětní plátky a jejich barva se pohybuje u různých druhů od zelenkavé přes bílou a růžovou až po temně fialovou.

Pokud se ale vrátíme opět k nejčastěji pěstované voskovce masité, i v jejím případě se máte na co těšit. Listy s purpurovým nádechem a temně fialovými květy zaujme odrůda Dark Red. Listy v růžové, žluté a zelené barvě pak zdobí méně bujné výhony odrůdy Tricolor. Růžová barva se ovšem ukazuje jen na listech vystavených světlu. Do třetice všeho dobrého se můžete setkat i s odrůdou Krinkle. Ta vám rozhodně nepřeroste přes hlavu, roste o dost pomaleji než původní druh voskovky. Pěstovat ji ale budete hlavně kvůli jejím zvlněným lístkům. Pokud dáváte přednost tvarově zajímavým kuriozitám, můžete si pořídit také „srdíčko“ v květináči. O co že vlastně jde? O zakořeněný srdčitý lístek voskovky (Hoya kerrii), ze kterého časem vyroste výhon s těmito zajímavými lístky.

Co všechno jim musíte dopřát:

Kam se hodí

Protože je voskovka dekorativní svými listy i květy, najde uplatnění v každé místnosti. Jedinou výjimkou by měly být místnosti, ve kterých se spí, a to z důvodu silně aromatických květů. Bude ale určitě zajímavým zpestřením v pracovně nebo obývacím pokoji.

Můžete ji pěstovat v závěsné nádobě i v klasickém květináči na polici, jen jí v tomto případě dopřejte pevnou oporu, na kterou její výhony vyvazujte v jednom směru. Listy se totiž natáčejí za světlem.

Několik zajímavostí na závěr

  • Voskovky byly už před několika desítkami let jedny z nejoblíbenějších rostlin, jsou totiž velmi nenáročné.
    Dříve byste je našli skoro v každé kanceláři nebo v bytě. Dnes si oblibu získávají hlavně zajímavé odrůdy s pestrými listy.
  • Jestliže chcete, aby vám rostlina zase brzy vykvetla, nikdy neodstraňujte stopky s odkvetlými květy.
    Suché kvítky opadají a na výhonku se časem opět vytvoří poupata. Pokud byste je přece jen zkrátili, kvetení byste si výrazně posunuli.
  • I přesto, že toho voskovka po svém pěstiteli zas až tak moc nechce, je neskutečně užitečná. Patří totiž do skupiny pokojových rostlin, které čistí vzduch. Na své listy váže látky, které se uvolňují z odpadů, nátěrů, obalů nebo třeba stavebních materiálů. Stejně tak je to ale dobrý lapač prachu, proto je vhodné rostliny jednou za čas osprchovat vlažnou vodou.