Když z cibule vyrostou ty nejkrásnější květy

15.11.2023

I když možná máte jako zimní nebo také vánoční pokojovou rostlinu zažitou poinséttii, určitě by se dalo říct, že jejím hlavním konkurentem je hvězdník. Tato pokojová cibulovina si nás získala svými nádherně vybarvenými zvonkovitými květy, které dodají každému interiéru noblesu. Jak hvězdník pěstovat, aby kvetl opakovaně, a jak si užít jeho květy i ve váze?

V květinářství nebo ještě v některých starších publikacích o pokojových rostlinách se s hvězdníkem setkáte pod jeho starším označením amarylis. Dřív totiž nastaly menší zmatky v názvosloví, kdy v podstatě došlo k záměně dvou příbuzných druhů. Amarylka (Amaryllis belladonna) a hvězdník (Hippeastrum) si jsou opravdu dost podobné, dokonce patří i do stejné čeledě, ale liší se v některých znacích i původem. Zatímco amarylka pochází z jižní Afriky, hvězdník do Evropy přicestoval z Jižní a Střední Ameriky. Ačkoliv jsou v různých částech světa známy desítky druhů této cibuloviny, v zahradnických centrech objevíte hlavně okrasné hybridy, které se mohou pochlubit těmi největšími květy v odstínech barev od sněhově bílé přes růžovou, zelenkavou, lososovou až po různé škály červené. Právě díky červené barvě se hvězdník často používá coby vánoční interiérová dekorace.

Co od hvězdníku můžete očekávat?

Tak třeba to, že jeho květy vyrůstají z dutých stvolů dlouhých až 70 centimetrů nejčastěji od ledna do května, ale k dostání jsou i časněji kvetoucí rostliny, které rozkvetou o vánočních svátcích. Z jediné cibule mohou postupně vyrůst klidně dva i více stvolů přibližně s pěti nebo šesti jednotlivými zvonkovitými květy. Ty jsou většinou jednoduché, ale existují i hybridy plnokvěté. S bohatou škálou se setkáte také u barevných odstínů. Výjimkou nejsou dokonce ani květy dvoubarevné. Stejně tak máte na výběr, jestli si pořídíte pouze cibuli připravenou k výsadbě, nebo rostlinu plně zapěstovanou s vytvořenými poupaty.

 

Co všechno mu musíte dopřát:

  1. Hvězdníku se bude nejlépe dařit na světlém místě. Klidně ho postavte k oknu.
  2. Pokud si domů přinesete už zapěstovanou rostlinu, bude vaším hlavním úkolem její zalévání. Zalévejte nejlépe odstátou nebo převařenou vodou do misky pod květináčem. Nikdy neskrápějte cibuli, trpí potom na houbové choroby. Protože tato cibulovina pochází z horkých oblastí Ameriky, snese spíš sucho než trvalé zamokření.
  3. Květy zůstanou déle čerstvé v chladnější místnosti s teplotou okolo 20 °C. Rostlině ale neuškodí ani vyšší teploty nebo pěstování v místnosti se suchým vzduchem, což je velká výhoda hvězdníku oproti jinými svátečním pokojovkám.
  4. Jakmile květ odkvete, rovnou ho odstraňte čistými zahradnickými nůžkami. Po odkvetení na rostlině zůstanou dlouhé řemenovité listy, ty ponechte. Dále zalévejte a hnojte přibližně každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
  5. Koncem léta přestaňte s hnojením i zálivkou. Listy postupně zežloutnou a zatáhnou se. Poté je odstraňte a cibuli nechte odpočívat při teplotě v rozmezí 10 až 15 °C. Na klidové období přeneste květináč s cibulí klidně i do tmavé místnosti, kde bude muset v klidu přečkat další tři měsíce.
  6. Pokud chcete hvězdník pěstovat dlouhodobě, bude vaším cílem zapěstovat cibuli tak, aby byla silná a postupně přirůstala. Hvězdník vykvete pouze tehdy, pokud jeho cibule pokaždé o něco přiroste.
  7. Na konci odpočinkového období cibuli vyjměte z květináče a odstraňte z ní kořeny, pokud jste tak už neudělali dřív. Vyberte jen o něco větší květináč, na dno nasypte silnou vrstvu střepů a cibuli zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny. Můžete přimíchat trochu rašeliny nebo listovky, pH půdy musí být mírně kyselé. Pozor si dávejte také na hloubku výsadby, cibule totiž musí z poloviny vyčnívat nad substrát. Po výsadbě rovnou zalijte, s další zálivkou počkejte na dobu, kdy se v horní části cibule objeví vrchol poupěte.
  8. Dokud rostlina nevykvete, stačí ji jen zalévat. Listy někdy rostou zároveň s květními stvoly, jindy mohou vyrůstat až v době kvetení.

Kam se hodí

Velké květy na dlouhých stvolech budou v každé místnosti za hvězdu. Protože hvězdníky mnohem lépe prosperují ve světlých místnostech, pěstujte je například v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Dopřejte jim hlavně exponované místo, které jim umožní vyniknout. Krása těchto rostlin však  nespočívá jen v květech, hodně záleží i na pěstební nádobě. Cibule se často vysazují například do skleněných nádob, ale můžete je pěstovat v klasickém plastovém květináči, ve kterém si rostlinu přinesete ze zahradnického centra. Pak už ji jen stačí usadit do dekorativního obalu z betonu nebo keramiky.