I když možná máte jako zimní nebo také vánoční pokojovou rostlinu zažitou poinséttii, určitě by se dalo říct, že jejím hlavním konkurentem je hvězdník. Tato pokojová cibulovina si nás získala svými nádherně vybarvenými zvonkovitými květy, které dodají každému interiéru noblesu. Jak hvězdník pěstovat, aby kvetl opakovaně, a jak si užít jeho květy i ve váze?
V květinářství nebo ještě v některých starších publikacích o pokojových rostlinách se s hvězdníkem setkáte pod jeho starším označením amarylis. Dřív totiž nastaly menší zmatky v názvosloví, kdy v podstatě došlo k záměně dvou příbuzných druhů. Amarylka (Amaryllis belladonna) a hvězdník (Hippeastrum) si jsou opravdu dost podobné, dokonce patří i do stejné čeledě, ale liší se v některých znacích i původem. Zatímco amarylka pochází z jižní Afriky, hvězdník do Evropy přicestoval z Jižní a Střední Ameriky. Ačkoliv jsou v různých částech světa známy desítky druhů této cibuloviny, v zahradnických centrech objevíte hlavně okrasné hybridy, které se mohou pochlubit těmi největšími květy v odstínech barev od sněhově bílé přes růžovou, zelenkavou, lososovou až po různé škály červené. Právě díky červené barvě se hvězdník často používá coby vánoční interiérová dekorace.
Tak třeba to, že jeho květy vyrůstají z dutých stvolů dlouhých až 70 centimetrů nejčastěji od ledna do května, ale k dostání jsou i časněji kvetoucí rostliny, které rozkvetou o vánočních svátcích. Z jediné cibule mohou postupně vyrůst klidně dva i více stvolů přibližně s pěti nebo šesti jednotlivými zvonkovitými květy. Ty jsou většinou jednoduché, ale existují i hybridy plnokvěté. S bohatou škálou se setkáte také u barevných odstínů. Výjimkou nejsou dokonce ani květy dvoubarevné. Stejně tak máte na výběr, jestli si pořídíte pouze cibuli připravenou k výsadbě, nebo rostlinu plně zapěstovanou s vytvořenými poupaty.
Velké květy na dlouhých stvolech budou v každé místnosti za hvězdu. Protože hvězdníky mnohem lépe prosperují ve světlých místnostech, pěstujte je například v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Dopřejte jim hlavně exponované místo, které jim umožní vyniknout. Krása těchto rostlin však nespočívá jen v květech, hodně záleží i na pěstební nádobě. Cibule se často vysazují například do skleněných nádob, ale můžete je pěstovat v klasickém plastovém květináči, ve kterém si rostlinu přinesete ze zahradnického centra. Pak už ji jen stačí usadit do dekorativního obalu z betonu nebo keramiky.