Klíč k jaru se jmenuje petrklíč

20.1.2024

Když se řekne petrklíč, primule nebo prvosenka, určitě se každému vybaví nádherné jarní květiny s trsem pestrobarevných květů. Tito jarní průkopníci patří bezesporu mezi nejkrásnější květiny, kterými si zdobíme domov i zahradu. Jak o tyto květiny pečovat a jaké druhy nadchnou jako pokojovky?

S prvosenkami je to někdy jako na horské dráze. Zatímco některé druhy se považují hlavně za venkovní květiny, kterým to sluší nejen v běžných květinových záhonech, ale také v přírodě blízkých výsadbách lesního charakteru, jiné zase vnímáme jako pokojovky. Tak jak to s nimi vlastně je? Jarní květinou číslo jedna je jednoznačně prvosenka bezlodyžná, na kterou narazíte nejen v našich zahradnických centrech, ale i na trzích nebo dokonce v supermarketech. Tento druh je neskutečně prošlechtěný, takže si můžete vybrat z odrůd s jednoduchým i plným květem. Nejoblíbenější prvosenka je ovšem v první řadě vnímána jako krátkodobá dekorace, a to nejen do interiéru, ale také do truhlíku na okenní parapet i do nádob na terase. A aby to s ní nebylo ani tak moc jednoduché, klidně se dá potom, co dokvete u vás doma, přesadit do zahrady. Úplně jinak je tomu u méně známých prvosenek žahavých nebo prvosenek číškovitých. Pokud vám tyto názvy nic neříkají, jsou to příbuzné našich zahradních prvosenek, jen je většinou nenajdete na zahradě, ale spíš doma jako nádherně kvetoucí pokojovky.

Interiér jim sedí

Rozhodně to neznamená, že byste si nemohli dát prvosenku žahavou nebo číškovitou na terasu. Protože se ale jedná o teplomilné druhy, které nesnesou mráz, jednoznačně je možné je zařadit mezi klasické pokojovky. A co od nich můžete očekávat?

Prvosenka žahavá (Primula malacoides)

Stálezelená prvosenka původem z Číny překvapí poměrně mohutným vzrůstem. Její listová růžice složená ze sytě zelených listů dorůstá výšky běžně kolem 30 centimetrů. Od zimy do jara ji zdobí svazky květů v odstínech bílé, růžové, fialové a lososové. Nejvíc určitě zaujmou hlavně odrůdy v pastelových odstínech. I když se v případě většiny prvosenek jedná o trvalky, jen málokdy je pěstujeme dlouhodobě, což je přesně případ tohoto druhu. Většinou totiž i prvosenku žahavou vnímáme spíš jako krátkodobou dekoraci do interiéru, ačkoliv je to trochu škoda. Stejně jako většina prvosenek vyžaduje světlé a chladnější místo, rovnoměrnou zálivku a pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Pokud se přece jen rozhodnete dát této krásce další šanci, přeneste ji po odkvětu do ještě chladnější místnosti a přesaďte ji do čerstvého substrátu. Zeminu udržujte mírně vlhkou a během léta občas přihnojte hnojivem pro kvetoucí pokojovky.

Prvosenka číškovitá (Primula obconica)

Tento druh prvosenky je neprávem tak trochu přehlížen, ačkoliv při dobré péči dokáže kvést velkou část roku. Další výhodou jsou minimální nároky na péči. Vyhovuje jí chladnější místo s rozptýleným světlem. Žádné extrémy určitě neuvítá. V místnosti se suchým vzduchem poblíž topení moc dlouho přežívat nebude. Můžete ji ale pěstovat třeba i v meziokenním prostoru podobně jako chladnomilné bramboříky. Substrát udržujte rovnoměrně vlhký, ideálně zalévejte do misky pod květináč. Prvosenka by neměla stát ve vodě, ale ani přeschnutí nebude ideální.

Ostatní druhy jako krátkodobá dekorace interiéru

I když je většina u nás běžně pěstovaných druhů určená spíš pro pěstování na zahradě, tyto jarní posly si můžete aspoň na několik týdnů přenést domů. Je úplně jedno, jestli je necháte v květináči, ve kterém jste si je koupili, nebo je přesadíte do větší dekorativní nádoby k dalším jarním květinám. Vždy ale pamatujte, že to jsou v první řadě venkovní květiny. Potřebují tedy rozptýlené světlo a pokud možno chladnější místnost s čerstvým vzduchem. Pěstování poblíž topení patří mezi nejčastější chyby. Všechny druhy prvosenek nemají rády jak trvalé přemokření (vyjma vyloženě bahenních druhů, které se ovšem pěstují pouze na zahradě), tak i přísušek.

Jako krátkodobá dekorace interiéru se běžně pěstuje prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis), prvosenka vyšší (Primula elatior) se svazkem květů na stonku dlouhém okolo deseti centimetrů nebo jejich příbuzná prvosenka zoubkovaná (Primula denticulata) s květy uspořádanými do kulovitého květenství. Podstatou krátkodobé dekorace je její krátká životnost. Jakmile květina dokvete, prakticky končí její funkce. I tak ale můžete tuto trojici po odkvětu vysadit na zahrady nebo do nádoby na terasu. Důležitý je ovšem přesun do exteriéru, na dlouhodobé pěstování v domácích podmínkách to není. Protože hlavně prvosenka bezlodyžná bývá dostupná už v předjaří, na přesadbu do zahrady počkejte nejlépe do dubna nebo začátku května. Během mrazivého počasí ji ven nepřenášejte, raději ji uchovejte v chladné místnosti s teplotou do deseti stupňů Celsia.

 

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock