Kokosová hnízda, dobrota ke snídani i ke svačině

11.3.2023

Také vás občas honí mlsná a říkáte si, že i přesto musíte svoje chutě udržet na uzdě? Takovou dobrou, a přesto zdravou volbou, která neudělá čáru přes rozpočet ve vašem stravovacím plánu, jsou dobroty plné skvělých oříšků zapečených pomocí rýžového sirupu. Vyzkoušejte kokosová hnízda s kešu, pekanem nebo se sušenými jablky.

I když ořechy platí za skvělou dobrotu, která pohladí chuťové buňky a navíc i zasytí, nejedná se o žádný stravovací hřích. I tady je ale nutné dodržet rozumnou míru, což platí u všeho.

Ořechy do jídelníčku určitě zařaďte, své místo mají hlavně hned po ránu ve snídani, kde nesmí chybět v celozrnných směsích se sušeným ovocem. Stejně tak si můžete dopřát několik ořechů i k jogurtu nebo ovocnému džusu.

I v průběhu pracovního dne můžete jen tak sáhnout po lehké ořechové svačince, která vás moc nezdrží, ale určitě zažene i pořádný hlad.

A jak to s těmi ořechy vůbec je? I když zrovna nepatří přímo mezi dietní potraviny, protože obsahují poměrně hodně tuků, jsou na druhou stranu bohatým zdrojem bílkovin. Vysoký obsah tuku jim odpusťte i kvůli tomu, že obsahují spoustu vitamínů a minerálů. Za zmínku stojí vitamíny skupiny B, vitamín C a A, z minerálů pak zinek, hořčík, měď, železo, mangan, vápník či selen.

Seznamte se s kokosovými hnízdy

Ideální svačinka na cesty i do práce chutná po kokosu. Tedy přesněji po kokosových chipsech, které hrají naprostý prim v této dobrotě ořechy překypující. Kromě kokosu tu ale nechybí ani semínka, ořechy nebo ovoce spojené rýžovým sirupem a třtinovým cukrem, který hnízdům dodává po zapečení tu správnou křupavost. A jak vám budou hnízda chutnat nejlépe? Můžete je jíst jen tak, dají se ale také nadrtit a v misce zalít mlékem nebo si je nasypte do svého oblíbeného jogurtu.

Kokosové potěšení ve třech podobách

Kokosová hnízda s kešu

Kombinace kokosu, semínek a opravdu velkých kešu ořechů je skutečně inovativní dobrotou, kterou jinde v Česku neseženete.

Kokosová hnízda s jablky

Hnízda s jablky a skořicí jsou s mlékem hodně velcí kamarádi. Uvidíte sami, ale dost možná vám bude toto spojení připomínat jednu chuť z dětství… kvalitní směs sušených jablek, semínek, kokosu a skořice vám musí zachutnat.

Kokosová hnízda s pekany

Kokosová hnízda s pekany jsou tou nejkřupavější svačinou. Na pekanech si ale zuby nevylámete! Jejich křehká konzistence a výrazná ořechová chuť vytváří ve spojení se semínky a kokosem poctivou dávku mlsání vhodnou do kanceláře i na hory.

Dobrý nápad nabitý ořechy

V jarním Zpravodaji dostupném v našich zahradnických centrech jste se mohli dočíst o olomouckém Šufanu, díky kterému se v Čechách začala na pultech objevovat domácí ořechová másla. Postupem času se tato firma pustila i do dalších ořechových experimentů, mezi kterými najdete i kokosová hnízda. Kde se ale vůbec vzala myšlenka v Čechách nastartovat výrobu ořechových produktů? Dnes už vám možná dobrota jménem ořechové máslo nepřijde jako nic nového, ale ještě před několika lety to byl u nás neznámý produkt, který na trhu nejvíc postrádala dvojice zakladatelů olomouckého Šufanu Marek a Matěj. Ti totiž této dobrotě úplně propadli při cestách po Kanadě, kde ořechová másla patří mezi základní výbavu batohu každého místního horala. A protože ořechové krémy na českém trhu i po několika letech stále chyběly, pustili se začínající podnikatelé do výroby vlastních produktů v nejvyšší kvalitě. Postupem času k máslům přibyly i snídaňové kaše, vlastní čokoláda i další výrobky, které si tykají nejen s ořechy, ale také s kvalitním ovocem. Pokud se bez snídaně ani svačiny plných těch nejlepších oříšků neobejdete ani vy, zavítejte do zahradnických center, kde na vás skleničky a balíčky s ořechovými dobrotami čekají.