Komáři na vaší zahradě už nebudou mít šanci!

5.5.2023

Večerní odpočinek na terase s knížkou v ruce, grilování s přáteli nebo relax u jezírka, to jsou přesně ty aktivity, na které se těšíme celý týden. Jenže při venkovním pobytu nebudeme většinou sami. Políčeno na nás totiž mají komáři. Jak na ně vyzrát i na zahradě? Spolehlivým pomocníkem budou insekticidní svíčky.

Svíčky s voskem jasně žluté barvy a výraznou vůní citrónové trávy a citrusů jsou jednou z možností, jak na otravné komáry vyzrát. Tento hmyz je aktivní od poloviny jara do pozdního podzimu a boj s ním vypadá někdy prakticky nemožně. Komáří larvy se totiž líhnou hned v několika vlnách, stačí jim k tomu i kaluž vody a na problémy je zaděláno. V interiéru se můžete chránit elektrickými odpuzovači nebo difuzéry, na zahradě si pak můžete pomoct repelenty nebo o něco elegantnějším řešením, speciálními vonnými svíčkami. Právě ty seženete v našich zahradnických centrech hned v několika podobách. Jedno je ale jasné. Budou vaším příjemně vonícím společníkem nejen večer, kdy jsou komáří útoky nejintenzivnější, ale klidně i během dne. Vůně citrusů a citronové trávy je jednoduše odradí, zatímco vy si ji naopak užijete.

Komáří strategie

Každý, kdo rád tráví volné chvilky procházkami po přírodě nebo odpočinkem na své zahradě, tento hmyz důvěrně zná. Jeho výskyt prakticky nikde nelze úplně vyloučit, nicméně nejvíc komárů na svou oběť čeká na stinných místech ideálně v přímé blízkosti jakéhokoliv vodního prvku. Voda je pro ně totiž životně důležitá, přece jenom do ní samičky kladou vajíčka a po čase se tu líhnou i larvy.

Tím hlavním „potížistou“ jsou v případě komárů jen samičky, ty totiž vyžadují vydatnou stravu, kterou jim poskytuje krev teplokrevných živočichů. Mezi ně samozřejmě patří i člověk. Takže pokud vás štípne komár, jedná se výhradně o samičku, která má v plánu naklást spoustu vajíček a zajistit tak existenci dalších komářích generací. Bránit se proti nim můžete všelijak. Pokud se při pobytu na své zahradě chcete jistit nejen insekticidními svíčkami, můžete vsadit i na aromatické bylinky v podání rozmarýnu nebo levandule. Komáři se všeobecně radši vyhýbají aromatickým silicím, které obsahují i citrusy nebo citrónová tráva.

 

Jak insekticidní svíčky používat?

Svíčky obsahují esenciální oleje z bylin, které jsou známé pro svou výraznou vůni. Ta se ze svíčky začne uvolňovat velmi brzy po zapálení knotu. Svíčku umístěte nejlépe na stůl ve vaší blízkosti. Pokud zrovna chystáte rodinné grilování nebo setkání s přáteli, svíček po terase rozmístěte klidně i několik, aby byl jejich účinek dostatečný. I když jsou některé určeny pouze pro interiér, svíčky Citronella Merkur a Sirius mají natolik intenzivní vůni, že provoní i venkovní prostor, takže už nebudete muset odhánět obtížné komáry na terase nebo kdekoliv jinde na zahradě.