Král pokojových kapradin s přidanou hodnotou, ledviník

1.2.2023

O kapradinách se často mluví jako o náročných pokojovkách, které se hodí spíš do vlhkého skleníku, ale najdou se mezi nimi i výjimky, kterým se bude dařit i v klasickém interiéru. Takovou poměrně spolehlivou kapradinou je ledviník. Zamilujete si jej díky jeho různorodosti, kterou poskytují různé kultivary.

Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata) je jedním z běžně dostupných druhů tropických a subtropických kapradin, které se hodí pro pěstování v interiéru. Pokud nejste úplně zkušený zahradník, ale přece jen jste propadli „lesnímu“ charakteru této pokojovky, která každého okouzlí svými typicky splývavými listy se zpeřeným okrajem, pak určitě vyzkoušejte právě ledviník. Je to totiž skvělý trénink před pěstováním náročnějších kapradin.


Co všechno mu musíte dopřát:

Poměrně bohatý rod ledviníků pochází převážně z tropických, někdy i ze subtropických oblastí. Právě z jejich původu se dají vyčíst požadavky na stanoviště.

 • Stejně jako většině pokojových kapradin i ledviníku bude nejlépe vyhovovat stanoviště v polostínu nebo s rozptýleným světlem. Hluboký stín může způsobovat žloutnutí listů stejně jako pěstování na úpalu.
 • I když je možné tento druh považovat za poměrně nenáročný, je nutné myslet na to, že se přece jenom jedná o podrostovou kapradinu, která potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, proto je nutné listy ledviníku hlavně během topné sezony rosit postřikovačem s odstátou nebo dešťovou vodou. Rosení rostlině ale dopřejte během celého roku, odvděčí se vám za něj bujným růstem a bohatou nadílkou krásných listů. Pro zvýšení vzdušné vlhkosti je možné květináč postavit na misku s keramzitem nebo drobným štěrkem.
 • Ledviník se ale neobejde ani bez rozumné zálivky, ta by měla být sice opatrná, měla by však kořenový bal udržet stále mírně vlhký. Jakmile bal necháte přeschnout, kapradina se jen těžko dostává do původního stavu, a pokud se jí to povede, rozloučí se s některými listy. Ty ostatní mohou částečně opadat.
 • Celé léto je nutné ledviník dvakrát za měsíc přihnojit hnojivem pro pokojové kapradiny.
 • Mladé rostliny se přesazují jednou do roka, a to nejlépe na jaře, kdy začínají rašit nové listy. Starším rostlinám o něco větší květináč dopřejte po více letech. Dobrým rozpoznávacím znakem potřeby přesazení je vyplnění květináče kořeny. Pro přesadbu použijte kyselejší substrát s obsahem rašeliny, můžete zvolit rovnou ten na pokojové kapradiny nebo pro pokojové rostliny okrasné listem.
 • Bujně rostoucí starší rostliny se dají úspěšně množit dělením trsů nejlépe při přesazování.
 • Ledviníku vyhovují běžné pokojové teploty. Během zimy mohou určitě mírně klesnout, nikdy by ale neměly být nižší než 15 °C.
 • Oslabené rostliny napadají svilušky a červci. Při jejich výskytu je nutné včas zasáhnout, ale stejně tak je důležité rostlinu přenést do vhodných podmínek. Spolehlivou prevencí výskytu škůdců je také vlhčení listů.

Kam se hodí

Kapradiny jsou poměrně univerzální pokojové rostliny, které vyniknou v moderním i rustikálním interiéru. Přírodní charakter se splývavými listy si velmi dobře rozumí s minimalistickým interiérem a studenými barvami, zelená je totiž sázka na jistotu, dokáže oživit jakoukoliv místnost. Ledviníku dobře sedí kombinace i s jinými rostlinami okrasnými listem, ale vynikne také sám o sobě jako dominanta v dekorativní nádobě. V případě ledviníku můžete vybírat z poměrně zajímavé škály kultivarů. Zatímco některé rostliny vytváří listy o délce okolo 80 centimetrů, najdou se i ledviníky miniaturních rozměrů, které se dají pěstovat ve středně velkých i malých aerárirích nebo ve formě kokedamy. Velkým kultivarům dopřejte pozici dominanty v závěsném květináči nebo je rovnou postavte na vyvýšený podstavec, ze kterého budou přirozeně splývat jejich svěže zelené listy.

Několik zajímavostí na závěr

 

 • V předjarním Zpravodaji, který si můžete vyzvednout v našich zahradnických centrech, jsme vám ledviník představili jako jednu z rostlin, které pozitivně působí na lidskou psychiku. Jeho přírodní podoba a svěže zelené listy jsou totiž doslova balzámem pro duši. Je to ale také přírodní čistička vzduchu, dokáže totiž na své listy navázat škodliviny uvolňované z nábytku, barev a laků nebo třeba z odpadů. Jedná se tedy o neskutečně „šikovnou“ rostlinu.
 • Ledviník se hodí prakticky do všech místností, dokonce i do ložnice, nebude vás totiž při spánku obtěžovat výraznou vůní. Jen je potřeba mu dopřát takové místo, které splní všechny jeho požadavky, zvláště pak ty na vzdušnou vlhkost.
 • Některé ledviníky se dají množit i z výtrusů, pokud ale nechcete moc experimentovat a čekat na nejistý výsledek, raději si nové rostliny namnožte dělením trsů nebo z výběžků, které starší rostliny vytvoří.
 • Ačkoliv se dají některé pokojovky ošetřovat leskem na rostliny, který dodá jejich listům dekorativní lesk, u ledviníku se s touto úpravou raději rovnou rozlučte. Listy totiž na lesk reagují povadnutím a změnou barvy.