Letní kráska jménem oleandr

20.5.2023

Protože pochází ze středomořských oblastí se subtropickým klimatem, je pro krásný oleandr podmínka číslo jedna hlavně teplo. Stejně tak je pro něj důležité i slunce. Pokud mu tyto dvě podmínky můžete zajistit, bude pro vás oleandr tou pravou rostlinou nejen na terasu.

Oleandr (Nerium oleander) jistě není nutné představovat, je to totiž jedna z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných v květináči na terase, balkónu i na zahradě. Pokud toužíte po rostlině, která na sebe už z dálky upozorní svými pestrými květy, kterými je v létě doslova obalená, pak rozhodně nezklame. Při dovolené ve Středomoří jste si tohoto až čtyři metry vysokého keře jistě všimli ve volné přírodě, roste totiž na kamenitých stráních i v okolí silnic.

Jeho domovinou je hlavně Středomoří, ale najdete ho dokonce i v subtropické části Číny.

Protože je ale i díky poměrně snadnému pěstování hodně oblíbený, spatříte ho v mnoha kultivarech po celém světě. Nenechte se odradit velkým rozměrem, kterého dorůstá ve své domovině. V květináči při dobré péči většinou přeroste sotva dva metry, poctivé pěstitele ale i tak může překvapit.

 

Co všechno mu musíte dopřát:

  • Základem úspěšného pěstování je hlavně světlo a teplo. Oleandr si dokonce velmi dobře poradí i s přímým slunečním zářením. Poroste i v polostínu, ale o dost méně pokvete, proto mu dopřejte opravdu slunečnou polohu. S tím souvisí i teplo, oleandr je subtropická rostlina zvyklá na vysoké teploty.
  • Květináč nikdy nestavte do průvanu, průtah větru by mohl způsobit opad listů.
  • Zalévejte výhradně dešťovou vodou, rozhodně nepoužívejte tvrdou vodou ze studny. Pozor si také dávejte na teplotu. Pokud vodu čerpáte z podzemní jímky, nechte ji před zaléváním ohřát na teplotu vzduchu. Nejlépe uděláte, když si vodu přečerpáte do menší nadzemní nádrže alespoň den předem.
  • Občasné sucho není u oleandru na překážku, ale dlouhodobý nedostatek vody se podepíše na rostlině opadem listů. Pokud se tak stane, bude nutné zkrátit výhony a rostlinu začít zalévat pozvolna. V misce pod květináčem nesmí nikdy dlouhodobě stát voda, což platí u prospívající i přeschlé rostliny.
  • Od května do konce srpna přihnojujte dvakrát do měsíce plným hnojivem. Zvolit můžete například Kristalon nebo hnojivo určené přímo pro oleandry.
  • Během léta sledujte výskyt škůdců. Na listech se může objevit čerň, mšice, svilušky nebo puklice. Zdravé rostliny pěstované na vyhovujícím stanovišti jsou ovšem obvykle škůdcům odolné, náchylné bývají spíš při pěstování v nevyhovujících podmínkách.
  • Na podzim je nutné před příchodem prvních mrazů oleandr přenést do světlé a bezmrazé místnosti. Zimní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 5 až 15 °C. Výrazně teplomilným rostlinám dopřejte minimálně 9 °C. Při zazimování nehnojte a zálivku stáhněte na minimum.

 

  • Pokud bude mít přezimující rostlina nedostatek světla, mohou jí částečně nebo úplně opadat listy. I když bude na jaře chvíli trvat, než se vzpamatuje, měla by si poradit. Pokud vaší rostlině v zimě listy opadají, výrazně snižte zálivku, substrát by měl být jen mírně vlhký
  • Jednou za dva až tři roky rostlinu přesaďte do čerstvého substrátu pro středomořské rostliny. Po zakořenění už můžete začít s hnojením. Rostlinu každé jaro také ošetřete řezem. U bezlistých rostlin je nutné provést většinou hlubší zmlazení, kdy odstraníte maximálně jednu třetinu délky výhonů. U olistěných oleandrů můžete nůžkami větve jen lehce vytvarovat pro udržení kompaktního vzhledu.
  • Pokud jste si oleandr opravdu zamilovali, určitě vás potěší, že si ho snadno také namnožíte. Stačí na jaře nebo v první polovině léta odebrat vrcholové řízky délky okolo patnácti centimetrů. Konec výhonu šikmo seříznout ostrým nožem a nechte zakořenit v nádobě s vodou. Pro lepší zakořenění se doporučuje odstranění několika spodních listů, sníží se tak plocha odpařující vodu.

Kam se hodí

Oleandr potřebuje dostatek místa nejen kvůli nárokům na světlo, ale také proto, že by byla škoda ho skrývat před zraky. Pořádně ho vystavte přímo na terasu, balkón nebo otevřenou plochu na zahradě. V našich zahradnických centrech si můžete vybrat z mnoha krásných kultivarů. Náročnější pěstitelé mohou dokonce dát přednost i plnokvětým odrůdám.

Barvy květů se pohybují od čistě bílé přes smetanovou, žlutou, výrazně lososovou, růžovou až po karmínovou. Jedno je ale jisté, ať zvolíte jakoukoliv odrůdu, vždycky se stane středobodem zájmu, proto jí dopřejte i zajímavou nádobu, která umožní této rostlině s květy v pastelových barvách pořádně vyniknout.

Dobrou volbou budou hliněné nebo keramické květináče s glazurou. U větších rostlin ale myslete i na to, aby květináč zbytečně nenavyšoval už tak velkou hmotnost, která bude na překážku hlavně na podzim při přesunu rostliny do interiéru. Vzrostlé oleandry je tedy výhodnější pěstovat v nádobách ze sklolaminátu nebo plastu.

Co byste o něm měli vědět

I když krása květů dokáže ostatní vlastnosti oleandru zastínit, měli byste o tomto teplomilném keři vědět i to, že obsahuje srdeční glykosidy. Jedná se tedy o prudce jedovatou rostlinu, kterou nesmí pozřít dospělý, natož malé dítě nebo domácí mazlíčci. Rozhodně to ovšem neznamená, že byste se pěstování oleandru měli začít bát, jen ho třeba s květináčem postavte o něco výš mimo dosah nejmenších návštěvníků vaší terasy.