Mandevila pokvete doma i na terase

15.3.2023

Velké trubkovité květy a sytě zelené lesklé listy dělají z mandevily téměř neuvěřitelně dokonalou rostlinu, kterou můžete celoročně pěstovat doma nebo ji letnit na terase. Její velké květy si vás doslova omotají kolem prstu.

S mandevilou (Mandevilla) jste se mohli setkat už před mnoha desítkami let, nejedná se tedy o žádnou novinku, jen pak na čas tak trochu upadla v zapomnění. Šlechtitelé si na tuto tropickou krásku z amerického kontinentu opět vzpomněli v devadesátých letech. Ačkoliv je rod mandevil poměrně bohatý, setkáte se především s jejich kříženci.

Z původních druhů ovšem můžete poměrně často vidět Mandevillu boliviensis s květem čistě bílým a žlutým jícnem či Mandevillu sanderi, dostupnou v odrůdách s květy bílými, růžovými nebo třeba červenými. Hybridy mandevil ovšem vykvetou dokonce v odstínech svítivě žluté či oranžové barvy, modrou a fialovou však neočekávejte, ty jsou mandevilám zapovězeny. Pokud se budete chtít o mandevilách dozvědět víc třeba ze starších publikací, objevíte je pod názvem dipladénie (Dipladenia), který i v současné době používají někteří prodejci.

Tropická krása za oknem

Mandevilu si zamilujete hned z několika důvodů. Její květy jsou poměrně velké a syté odstíny z ní udělají královnu interiéru i terasy na dlouhé tři týdny. Okrasné jsou ale i její listy, které na první pohled působí až voskovým dojmem. Další zajímavostí mandevily je její popínavý růst. V domovině se totiž rozrůstá po jiných rostlinách, takže i při pěstování v domácích podmínkách bude potřebovat oporu. K tomuto účelu použijte drátěnou nebo bambusovou konstrukci. U mladých rostlin se výhony vyplatí na začátku vyvazovat, později si ale rostlina už poradí sama. Ačkoliv se někdy pěstuje i jako truhlíková balkónovka, ke svému růstu potřebuje spíš větší nádoby. Maloobjemový truhlík jí většinou proto nestačí. Pokud i přesto chcete tuto rostlinu v truhlíku za oknem pěstovat, pak na jeho objemu rozhodně nešetřete.

 

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Pro svůj růst a tvorbu květů potřebuje nejlépe světlé nebo polostinné stanoviště. Přímý úpal může poškodit její listy.
  • Od jara do zimy jí vyhovuje běžná teplota nejlépe s vyšší vzdušnou vlhkostí, přímé rosení ovšem nutně nevyžaduje.
  • Mandevilu je praktické pěstovat vždy v květináči, což zvláště oceníte při letnění venku. Naše zimy totiž tato tropická květina nepřežije a je nutné ji přenést ještě před prvními mrazy do interiéru.
  • Pro přezimování je ideální světlá místnost s teplotou mezi 10 až 15 °C. Během zazimování mohou opadat listy, což ovšem neznamená, že by mandevila hynula. Jakmile se ale na jaře přesadí, obroste novými lístky. Stejně tak se na jaře doporučuje zkrácení výhonů, které pak podpoří obrůstání mladými šlahouny.
  • Tvorbu poupat po jarním prořezu přibližně v březnu podpoří vyšší teplota i zvýšená vzdušná vlhkost.
  • Od května do srpna vyžaduje hnojení speciálním hnojivem s vyšším obsahem fosforu.
  • Půda jí vyhovuje neutrální nebo mírně kyselá, při jarní přesadbě se tak dá použít například substrát pro pokojové nebo balkónové rostliny.
  • Intenzita zalévání závisí na teplotě i světle. Od jara do konce léta bývá zálivka odstátou nebo dešťovou vodou vydatnější, mandevilu ovšem nikdy nenechte stát delší dobu ve vodě. Od podzimu do předjaří je pak nutné zálivku výrazně omezit.
  • Mladé rostliny se dají namnožit řízkováním. K rozmnožení se dají využít výhony odstraněné při jarním prořezu. Řízky se zkracují na délku 8 cm, přičemž se musí nechat několik hodit odstát ve sklenici s vlažnou vodou. Řezná rána totiž vypuzuje latex, který se musí z rány vyplavit. Konec řízku se pak namočí do gelového nebo práškového stimulátoru a zapíchne do perlitu. Vyšší vzdušnou vlhkost zajistíte přiklopením sklem.

Kam se hodí

Mandevila je ideální rostlinou do každé místnosti, kterou potřebujete rozsvítit výraznými barvami. Často se tak pěstuje v obývacím pokoji nebo třeba na exponovaném místě na chodbě. Důležité ovšem je jí dopřát všechny podmínky, které potřebuje ke svému růstu i kvetení. Protože obsahuje jedovatý latex, který se z výhonů uvolňuje při poranění, je nutné ji pěstovat mimo dosah malých dětí i domácích mazlíčků. Latex je totiž leptavý, tudíž může poškodit nejen pokožku, ale také sliznice nebo oči. Od května do podzimu jí to ale bude perfektně slušet i na zahradě ve společnosti s dalšími zahradními rostlinami.

Několik zajímavostí na závěr