Monstera k vám pozve atmosféru divokého pralesa

15.3.2023

Jen málokterý pěstitel by neznal monsteru. Teplomilnou rostlinu původem z pralesů Střední a Jižní Ameriky. Kromě bujného růstu se pyšní také zajímavými listy, které s věkem získávají svůj typický vykrajovaný vzhled. Monstera bude skvělým společníkem do každého interiéru, ve kterém se chcete cítit příjemně.

Monstera skvostná (Monstera deliciosa) je jedním z vůbec nejoblíbenějších představitelů těchto tropických rostlin. Jako mladá rostlina trochu mate tělem, možná vás dokonce může trochu i zklamat, že má většinou jen celokrajné listy. Ty vykrajované se totiž začnou vyvíjet až u starších rostlin, které dosáhly větších rozměrů. Poznat všechny „dovednosti“ monstery není vůbec jednoduché.

Ačkoliv poroste i v běžném interiéru se suchým vzduchem, nikdy tam nevykvete. Její květy spíš spatříte při návštěvě botanické zahrady, kde se ve skleníku většina vzrostlých monster dokáže postarat o ten pravý zážitek. Jejich květy jsou totiž vonné a všimnete si jich díky jejich velikosti i opravdu originálnímu vzhledu. Stavbou připomínají květy toulitky, tedy oblíbené anturie. Není se čemu divit, obě rostliny totiž pochází z čeledě áronovitých rostlin. I když vám v domácích podmínkách monstera zřejmě nikdy nevykvete,  budete se těšit z dlouhověké rostliny, která se během let stane dominantou prostoru.

Pokud je na vás ale přece jen trochu velká, pusťte se do pěstování drobnějších druhů monster. Některé z nich většinou pořídíte pod latinským názvem.

Za zkoušku stojí například Monstera adansonii s celokrajnými, ale děrovanými listy a s liánovitým růstem a Monstera minima s hlubokými výkrojky listů, známá také pod názvem Raphiodophora tetrasperma. Méně vzrůstné monstery se hodí hlavně pro pěstování v závěsném květináči nebo se vyvazují na sloup obalený kokosovým vláknem.

Co všechno jí musíte dopřát:

 


Kam se hodí

Monstera skvostná vyžaduje dostatek prostoru a dobře větrané stanoviště. Bude tedy ideálním společníkem do obývacího pokoje, do větší pracovny nebo do haly. Menší druhy se pak hodí prakticky kamkoliv, v závěsném květináči třeba do koupelny nebo ložnice.

Monstera skvostná díky svým obrovským listům a sytě zelené barvě funguje také jako antistresová rostlina, což se můžete dočíst i v předjarním Zpravodaji, který najdete v našich zahradnických centrech. Nejen kvůli tomu je oblíbená v kancelářských prostorách.

Její velké listy ale fungují také jako čistička vzduchu, takže se navíc stará i o zdravé prostředí ve vašem domě. Pokud přece jen dáte přednost výraznějším barvám, i monstera skvostná nabízí odrůdy s panašovanými listy, které zdobí bílé skvrny. Dobrou volbou bude odrůda Variegata. Panašované odrůdy ale vyžadují o trochu více světla, ačkoliv ani ony nesnáší přímý úpal.

Několik zajímavostí na závěr

  • U monster jste se někdy mohli setkat s názorem, že to je vlastně rostlinná předpověď počasí. Údajně pokazují na blížící se déšť, což je vlastně i možné. Ve vysoké vzdušné vlhkosti a nižší teplotě totiž jejich listy roní vodu, která se odpařuje a postupně odkapává z jejich okrajů.
  • V tropických oblastech se monstera považuje za ovocný druh. Zelené části této rostliny jsou ovšem jedovaté, výjimkou jsou plně vyzrálé plody, které vznikají přibližně rok po rozvinutí květenství.
  • Velké listy fungují jako lapač prachu, proto je vhodné je každý měsíc otírat houbičkou namočenou ve vodě, což nahradí i rosení.
  • Kultivary méně vzrůstných druhů monster se dají pěstovat i ve formě kokedamy, u které klasickou pěstební nádobu nahrazuje koule ze směsi rašeliny, jílu a perlitu obalená mechem.