Narcis, lord mezi jarními cibulovinami

30.1.2023

Jarní cibuloviny pro nás představují symbol nového roku, znovuzrození a nových začátků. Narcis je pak jednou z nejoblíbenějších cibulovin, která nepatří jen do květinových záhonů na zahradě, je to také ideální květina do nádob i rozkvetlých jarních dekorací.

 

Mýtus o Narcisovi, synovi řeckého boha Kéfísa a nymfy Leiropé zná každý, kdo se někdy začetl do řeckých bájí. Právě tento mladík se natolik zamiloval do svého obrazu ve vodní hladině, až se ve studánce jednou utopil. Jeho tělo se nikdy nenašlo, údajně se totiž proměnilo ve žlutý květ narcisu. I když jde jen o mýtus, pravda je, že květ narcisu je dokonalost sama, stačí se podívat na jeho stavbu. 

Dlouhodobým šlechtěním navíc vznikl nespočet nádherných kultivarů, které představují v zahradnickém oboru velmi důležitou komoditu. Kromě toho, že se tyto květiny perfektně doplní s jinými na jaře kvetoucími rostlinami v záhonech, své odvedou také v dekoracích.

 

Květina ve slunečních odstínech

V předjarním Zpravodaji dostupném v našich zahradnických centrech se dozvíte o možnostech použití jarních cibulovin i třeba to, jak je správně kombinovat v sesazovaných dekoracích.
Pro narcisy je typická především žlutá či oranžová barva v mnoha krásných odstínech, výjimkou ale není ani bílá. Právě tyto odstíny se perfektně doplňují s kontrastní modrou či fialovou v podobě modřenců, ladoněk či krokusů. Narcisy si ale sednou i s dalšími žlutokvětými rostlinami, dobrým sousedem budou například o něco nižší talovíny, které pod narcisy vytvoří barevný koberec.

Ponořte se do světa narcisů

Narcisy jsou bohatě prošlechtěným rodem cibulovin, takže není divu, že jsou i předmětem sbírkaření. Kromě odrůd trubkovitých jsou oblíbené také narcisy velkokorunné, malokorunné, plnokvěté, cyklamény neboli bramboříkokvěté, tazzeta narcisy či kultivary miniaturní skalkové, botanické a orchideokvěté. U všech jednotně platí, že se dají všeobecně pěstovat v nádobách, ale i ve volné půdě na zahradě.

Narcisy na zahradě

 • Pokud jim chcete dopřát prostor na zahradě, výsadba cibulí vás bude čekat v průběhu září až do půlky listopadu.
 • Do záhonů i do trávníku se narcisy většinou vysazují do hnízd po pěti až deseti cibulích.
 • Většina cibulí se vysazuje do hloubky okolo deseti centimetrů, ale záleží na jejich velikosti. Hloubka by se měla pohybovat okolo dvou a půl násobku výšky cibule.
 • Na zahradě pro ně vyberte slunné či polostinné místo, nikdy je ovšem nesázejte do hlubokého stínu, časem by přestaly úplně kvést.
 • Půda jim vyhovuje spíše živná a dobře propustná.
 • Naopak nevhodné jsou půdy extrémně chudé nebo také zamokřené.
 • Zálivku narcisy potřebují hlavně v době kvetení a tvorby zelených listů, dále pak na podzim v době zakořeňování po výsadbě. Během léta potřebují sucho.
 • I narcisy se dají podobně jako jiné květiny hnojit, ale i s hnojením je potřeba být opatrný, přehnojení totiž cibule poškodí. Hnojivo se aplikuje v době nakvétání a potom po dokvetení ve fázi svěžích zelených listů, poté už se nechá vyzrávat cibule, která musí v zemi přečkat do příštího jara.

Pro nejkrásnější podívanou na terase

 • Narcisy jsou přesně tou rostlinou, které to bude perfektně slušet v dekorativních nádobách na okenním parapetu nebo na terase. Lze je určitě považovat za dočasnou náhradu letniček, protože kvetou ve velkém předstihu před petúniemi či pelargoniemi.
 • I v nádobách je můžete v době nakvétání a květu přihnojovat, s hnojením přestaňte po dokvetení, aby se stihly zatáhnout listy.
 • V případě narcisů pěstovaných v nádobách máte pak dvě možnosti. Buď cibule po zatažení listů vyjmete a necháte na suchém místě v dřevěných bedýnkách počkat do podzimu, kdy je znovu vysadíte do substrátu v květináčích, nebo je na podzim vysadíte spolu s dalšími cibulovinami do záhonů.
 • Pokud cibule na podzim opět vrátíte do nádob, pak je na zahradě nezapomeňte ochránit geotextilií či jutou před vymrznutím.
 • Během bezmrazých dní je opatrně zalévejte, aby nedošlo k přemokření.

Krásné budou i ve váze

V řezané podobě při správné péči vydrží narcis i týden, jen ho hned po uříznutí nekombinujte s jinými květinami. Stonky totiž vylučují jedovatou slizovitou látku, která ostatním květinám nesvědčí. Pokud se přece jenom rozhodnete narcis doplnit i jinými druhy, pak jeho květy dejte na den do samostatné vázy, aby se slizovitá látka částečně vymyla. Poté je bez dalšího zkracování stonku přidejte do vázy k dalším rostlinám. K řezu se hodí především odrůdy s velkými květy a s delším stonkem, do malých kytiček ale můžete bez obav přidat i miniaturní narcisy včetně běžné odrůdy ‚Tete a Tete‘.