Nejlepší parťáci pro zalévání

23.4.2024

Bez vody se neobejdou rostliny doma ani na zahradě. Zalévání je ostatně nejčastější činnost, kterou během roku provádíme. Můžeme si ji ale díky praktickým pomocníkům výrazně usnadnit a navíc i zpříjemnit.

Voda je pro rostliny naprosto nutná, a to v podobě běžné zálivky i ve formě zvlhčeného vzduchu. I když jsme dlouhé roky úsporu vody nemuseli moc řešit, teď už je to ovšem aktuální téma, které budete při zalévání muset zohlednit hlavně na zahradě. Určitě to neznamená, že budete muset na svých rostlinách šetřit, spíš jde o efektivitu a správné pomůcky, díky kterým se voda dostane přesně tam, kde je opravdu potřeba.

Zalévání v interiéru

Každá rostlina pěstovaná v květináči je plně odkázaná na naši péči. V interiérových podmínkách vás tedy bude nejčastěji čekat zálivka nebo rosení. Pro zalévání pokojových rostlin se vám budou hodit hlavně konve o objemu do 1,5 litru bez kropítka, jedině tak se voda dostane jen do misky pod květináčem nebo do pěstební nádoby. U konviček používaných v interiéru je dobré myslet i na provedení, přece jenom se tento pomocník stane běžnou součástí vašeho života, takže by si zasloužil i designovou podobu. Na výběr máte z mnoha materiálů. V případě plastu se jedná o dlouhodobé řešení, ale na design v jeho případě moc nevsázejte. Pokud se plastu nechcete vzdávat, volte raději barevně decentní provedení. Tak trochu jinou kapitolou jsou designové konve z kovu. Ty si většinou bez výčitek i rádi vystavíte, byla by škoda skrývat je. Podobné úvahy si neodpouštějte ani u rozprašovačů. Ty totiž bude potřebovat každý pěstitel bromélií či orchidejí. Dokonce se bez nich neobejdete ani v bytě se suchým vzduchem. Právě díky lahvičkám s rozprašovačem budete schopni náročnějším rostlinám dopřát vlhčí vzduch, což bývá složitější hlavně během topné sezony. Rozprašovače opět můžete volit plastové nebo rovnou sáhněte po zajímavých kouscích ze skla nebo kovu.

Pomocník při dovolené

Také odjíždíte každý rok na dovolenou s obavami, jestli si vaše pokojovky poradí týden nebo dva bez zalévání? Starosti letos hoďte za hlavu a zálivku zautomatizujte. I když jsme na automatické závlahové systémy zvyklí hlavně na zahradě, i pro interiérové rostliny se najde obdobné řešení, bude ale mnohem jednodušší a levnější. Do květináče totiž můžete nainstalovat skleněné, keramické nebo plastové zavlažovače se zásobníkem na vodu. Ta se bude postupně uvolňovat ke kořenům, takže nehrozí, že by během vaší nepřítomnosti rostliny trpěly suchem. Do těchto zavlažovačů můžete přidat i kapalné hnojivo.

Řešení pro vlhčí vzduch

V bytě se suchým vzduchem je někdy nadlidský úkol udržet rostliny náročné na vzdušnou vlhkost v dobré kondici. Je to případ nejen tropických orchidejí a bromélií, své požadavky mají i kapradiny nebo spousta dalších rostlin, jejichž domovinou jsou tropické pralesy. I tak toho ale pro ně můžete dost udělat. Kromě každodenního rosení si můžete pomoct také vrstvou štěrku či keramzitu v misce pod květináčem. Po jejich namočení se z misky bude samovolně uvolňovat vodní pára, která náročnějším rostlinám jedině prospěje. Suchý vzduch můžete ale zvlhčit také domácími odpařovači, které naplníte vodou a pověsíte poblíž topení.

Zalévání na zahradě

Mezi největší spotřebitele vody na zahradě patří nízko sečený trávník a zeleninová zahrada.

Je spousta způsobů, jak zalévání zefektivnit. V obou případech platí, že je vhodná méně častá, ale o to vydatnější zálivka. Určitě to tedy neznamená, že musíte zalévat každý den. Přelévané a nadměrně zvlhčované rostliny naopak trpí na houbové choroby, což je typické například u okurek, rajčat či brambor. I na zahradě tedy platí všeho s mírou.

Mezi nejefektivnější pomocníky na zahradě patří automatické závlahové systémy. Ty mohou zalévat nejen trávník a okrasné záhony, ale také zeleninu. Pokud se ale musíte obejít bez nich, pak přijde řada na klasickou zahradní hadici. Aby vám nikde nepřekážela a dala se odmotat i na vzdálenější místa na pozemku, určitě ji vybavte navijákem. Tento pomocník se dá připevnit i ke zdi zahradního domku, takže nebude nikde překážet.

Na zalévání nedostupných míst nebo nádob na terase se ale určitě nevzdávejte zahradní konve. I když budou vždy lépe vypadat konve z kovu, přece jen se pronesou. Praktické budou hlavně konve z plastu, v jejichž případě si vyberete z mnoha provedení i objemu. Vraťme se ale na chvíli ještě k zahradní hadici. I když tento pomocník není zrovna samostatný, i u něj si můžete pomoct. Na hadici se totiž dají připojit různé typy zavlažovačů, díky kterým se budete moct věnovat i něčemu jinému než zálivce.

Pomocníci na terasu a balkón

Ano, ani tady se neobejdete bez konve, do které je dobré vodu natočit vždy několik hodin před zaléváním, aby se ohřála na teplotu vzduchu. Abyste ale ke květinám v truhlíku nebo v nádobách nemuseli chodit třeba i několikrát denně, což se může u náročných balkónových květin stát v suchém a teplém počasí, všechny rostliny rovnou pěstujte v samozavlažovacích nádobách. Ty jsou dostupné v mnoha velikostech, takže se hodí nejen pro květiny, ale také pro drobné ovoce nebo dokonce zeleninu, kterou si chcete vypěstovat na dosah ruky pěkně za oknem. I do těchto nádob budete muset nalít vodu, ale protože bývají vybaveny větším zásobníkem, s konví sem nebudete muset zavítat tak často. U těchto nádob se navíc výrazně snižuje riziko přeschnutí pěstovaných rostlin, zvlášť pokud je pěstujete na plném slunci.

Text: Peukertová; foto: Shutterstock