Nejlepší pomocníci pro okrasnou zahradu

14.3.2023

Smysluplně strávený čas na čerstvém vzduchu, všude kolem krásné květiny i dokonalý trávník. Péče o okrasnou zahradu je pro milovníky zahradničení tou nejlepší aktivitou. Aby vás péče o zahradu bavila ještě víc, pozvěte si k ruce pomocníky, kteří dovedou váš zelený svět k dokonalosti.

Dokonalá okrasná zahrada rozhodně není samozřejmost, vede k ní totiž poměrně složitá cesta důkladného plánování, toho správného výběru rostlin i znalost pěstebních technik. I když zahrada představuje do určité míry zkrocenou přírodu, přírodní procesy se jí nevyhýbají. I v okrasné zahradě totiž poroste plevel úplně stejně jako na zeleninových záhonech, ani okrasným květinám se nevyhnou škůdci a choroby a rostliny se budou muset potýkat i se suchem. Aby byla cesta ke krásné zahradě plné kouzelných barev co nejmíň trnitá, pozvěte na pomoc ty správné materiály i pomůcky.

Co s plevelem v trávníku?

Plevel se nevyhne dokonce ani okrasnému trávníku. Pokud nechcete použít herbicidní postřiky, můžete zvolit vyrývač plevele. Skvěle si poradí třeba i s pampeliškou, jitrocelem nebo sedmikráskou. Jenže plevelem mohou být i některé druhy výběžkatých trav. S nimi bude boj o něco náročnější a bude spočívat spíš v jejich postupném oslabení. Například lipnici roční oslabíte vertikutačními hráběmi, kterými ji z půdy doslova vytrháte a na jejím místě dosejete travní osivo

Poradí si s plevelem

I když plevel představuje protivníka číslo jedna pro každého pěstitele, pravdou je, že je naprosto přirozené, že bujná zeleň obsadí každé volné místečko. Plevel je navíc vybavený neskutečnou odolností, rychlým klíčením i růstem, ale v porovnání se šlechtěnými okrasnými rostlinami se vypořádá mnohem lépe i se suchem, horkem nebo v zimě pak se silným mrazem.
I přes všechny jeho dovednosti se ale zřejmě vítaným hostem na zahradě nestane. Nejúčinnějším řešením tedy je včasné zakrytí jakékoliv odhalené půdy. Jak si s tím poradit?

Buď pěstujte rostliny v hustém zápoji nebo půdu mulčujte. V okrasné zahradě nejlépe poslouží jako mulč kůra z jehličnatých dřevin, dřevěná štěpka nebo dekorativní kámen a kačírek. Každý mulčovací materiál má trochu jiné vlastnosti. Zatímco materiály rostlinného původu půdu lehce ohřívají, takže se mnohem rychleji probudí ze zimního spánku, minerální mulče v podobě štěrku ji zase ochlazují během horkého léta.

Při výběru mulče berte v úvahu, že některé dokáží výrazně ovlivnit složení půdy a tím pádem i růst vysazených rostlin. Tak třeba nejoblíbenější mulč v podobě kůry půdu okyseluje, což sice rododendronům, azalkám a lesním podrostovým trvalkám vyhovuje, vápnomilným rostlinám to ovšem příliš neprospěje.


Řešení pro popínavky

Popínavé plaménky, pnoucí růže i mnoho dalších rostlin se neobejde bez stabilní opory. Kromě kovových loubí můžete využít i dřevěné, bambusové nebo kovové tyče.

Oporu ale potřebují i čerstvě vysazené stromy. Jim dopřejte dvojici nebo trojici dřevěných kůlů, ke kterým kmínek ukotvíte textilním úvazkem.

Aby rostliny netrpěly žízní

Bez vody rostliny nemohou být ani na zeleninové zahradě, v té užitkové bude jejím největším spotřebitelem hlavně trávník. Pokud ho nezalévá automatický zavlažovací systém, pomůže postřikovač napojitelný na zahradní hadici.

V případě okrasných rostlin situaci vyřeší zavlažovací vaky, které stačí naplnit vodou a máte o zálivku na několik dnů postaráno. Důležité je také omezení spotřeby vody. Nejefektivnějším pomocníkem jsou opět mulčovací materiály.

Samozavlažovací truhlíky a květináče

V okrasné zahradě budou vždy dekorativní nádoby důležitým prvkem, který nesmí chybět na terase ani na jiných místech. Jsou ideální pro pěstování zeleniny, okrasných i vyloženě teplomilných rostlin, které je nutné na zimu přenést do domu.

Péče o rostliny zasazené v květináčích bude vždycky ale o dost náročnější než o ty pěstované ve volné půdě, přece jenom mají omezený prostor pro růst kořenů. Nejčastěji prováděným úkonem je zálivka, kterou si můžete usnadnit samozavlažovacími truhlíky a květináči. Díky zásobní nádržce na vodu tak můžete rostliny zalít do zásoby na několik dnů, takže se bez vás obejdou i během vaší dovolené.

Trávníku dejte hranice

Každý, kdo nemá trávník od okrasných záhonů oddělený obrubníkem, moc dobře ví, jaká je to práce trávník každý rok odrýpávat rýčem. I když s úpravou okrajů může pomoct také výkonný ořezávač okrajů, bez časově náročné práce to prostě nepůjde. I když se může na první pohled zdát investice do obrub poměrně vysoká, vyplatí se to, trávník díky nim dostane jasné hranice, za které už nemůže růst. Dobrou volbou jsou především „neviditelné“ obrubníky z ocele, hliníku nebo plastu.

Zahradnické nůžky, nejlepší přítel zahradníka

Pokud bychom měli určit, bez čeho se zahradník opravdu nikdy neobejde, pak to jsou stoprocentně zahradnické nůžky. V každém případě je lepší nespoléhat jen na jediné. Zatímco na řez dřevin budou určeny nůžky s mnohem robustnější konstrukcí, nůžky určené pro sklizeň voňavých bylinek nebo květin budou umožňovat rychlou a pohodlnou manipulaci bez zbytečného namáhání ruky. Pro řez ve větší výšce se budou hodit nůžky pákové. Perfektně prodlouží ruce třeba i při zmlazování přerostlých nebo trnitých keřů. Pro údržbu tvarovaných živých plotů mějte připravené nůžky plotové.