Nejlepší pomocníci pro pěstování zeleniny

14.3.2023

Každá chvíle strávená na vlastní zahradě se počítá, přece jenom tento čas strávíte na čerstvém vzduchu na slunci. Navíc je zahradničení tak trochu i sportovní aktivita, která prospívá každé generaci. V každém případě si určitě zasloužíte, když na pěstování zeleniny a ovoce nebudete tak úplně sami. Poradíme vám, jací pomocníci vám pobyt na užitkové zahradě ještě víc zpříjemní.

Aby vám pěstování zeleniny šlo pěkně od ruky, máme pro vás několik tipů, které ochrání zeleninu před škůdci i nepřízní počasí, pomohou s největším nepřítelem každého zahradníka, tedy s plevelem, a navíc usnadní pěstování i popínavé nebo trochu méně stabilní zeleniny. Zahradničení pak bude hračka. I když si v užitkové zahradě mnohdy vystačíte i s minimem, díky celé řadě pomůcek své pěstitelské dovednosti dokonale zefektivníte.

Díky netkaným textiliím překonáte spoustu překážek

Těmi překážkami máme na mysli například tak trochu nevyzpytatelné počasí, které dokáže hodně zamíchat s kartami brzy na jaře nebo potom na podzim, kdy už se zase blíží přízemní mrazíky.

Od jara do podzimu mohou ale fungovat i jako spolehlivá zábrana pro růst plevelů nebo při šíření chorob a škůdců. Je ovšem důležité vybrat tu správnou. Tak třeba bílá netkaná textilie propouští světlo i vzduch na jedničku, takže se používá jako ochrana již vysazené zeleniny. Dokáže ale ochránit i drobné ovoce v době dozrávání při náletu ptačích strávníků. Pokud rok co rok odoláváte na svých zeleninových záhonech žravým housenkám běláska zelného, pak raději brokolici, kapustu nebo třeba květák zavčasu zakryjte právě touto textilií, housenky pak nebudou mít šanci podobně jako jiní škůdci.

Tmavé netkané textilie jako účinný ochránce záhonů

Jenže na výběr máte i z textilií černých nebo hnědých. Těmi zeleninu určitě nezakrývejte, propustnost pro světlo není zrovna jejich silnou stránkou. Co ale umí, je ochrana půdy před klíčením plevelů. Právě proto se používají jako náhrada klasických mulčovacích materiálů. Práce s nimi jde navíc snadno, stačí je na začátku jara napnout na pěstební záhony se zpracovanou půdou, zajistit plastovými kolíky a vysadit sazenice. Všechno tak zvládnete pěkně čistě bez plevelů. Tmavé mulčovací textilie můžete pořídit i s již hotovými výseky, což oceníte například při výsadbě jahod. Dobrou volbou ale budou i při pěstování dýní, cuket, rajčat, okurek či paprik. I když se nejčastěji používají hlavně jako bariéra pro klíčení plevelů, umí toho mnohem víc. Tak například během léta částečně omezují vypařování vody, takže nebude nutné tak často zalévat. Brzy na jaře nebo na podzim půdu mírně ohřívají, což pěstované zelenině dělá samozřejmě také dobře.

 

Popínavky i tyčková rajčata potřebují oporu

Pevnou oporu ocení i papriky, které sice nedorůstají tak obrovských rozměrů, ale jakmile tyto keříky pokryjí velké zralé lusky, stačí i menší poryv větru, aby došlo k jejich poškození. Opory mohou mít různou podobu, tak třeba pro rajčata a papriky využijete poplastované opěrné tyčky. Tyčkové odrůdy rajčat je možné připevnit ke spirálové tyči, kterou ovšem použijete i při pěstování okurek. Ty stejně jako ačokča nebo pnoucí fazole skvěle porostou i na plastové síti, kterou je nutné napnout na pevnou konstrukci.

Bez nářadí to nepůjde

I když je užitková zahrada tím správným místem pro využití techniky, i během sklizně bude potřeba občas sáhnout po vidlích nebo rýči. Oba pomocníci jsou dostupní i v provedení s teleskopickou násadou. Hlavně u rýče oceníte kvalitu. Dobrou volbou jsou rýče se špičatým ostřím, s odolnou ocelovou násadou, madlem z plastu a s pracovní částí z kalené oceli, která zajistí vysokou odolnost i dlouhou životnost namáhaného rýče. Vždycky je pak dobré mít po ruce kromě tohoto nářadí i drobné pomocníky, kteří ale odvedou hodně práce, a to motyčku, lopatku, drápek nebo třeba šikovnou zahradnickou vidličku.

Když potřebujete narychlo upravit půdní podmínky

I to vás možná na zeleninové zahradě čeká, zvláště pokud potřebujete vylehčit těžkou půdu nebo do ní zapravit potřebné živiny. Speciální substráty se vám budou hodit i při výsevu nebo dopěstování sadby. Dobrým pomocníkem číslo jedna vám tedy bude substrát pro výsev a množení, do kterého je možné přesadit i již zapěstovanou sadbu.

Zelenina náročná na živiny v čele s rajčaty, dýněmi, paprikami a okurkami uvítá substrát pro plodovou zeleninu. Pokud na užitkové zahradě pěstujete i drobné ovoce, budou se hodit substráty i pro tuto skupinu rostlin. Tak třeba speciální úpravu půdy budou vyžadovat kanadské borůvky známé také jako borůvky chocholičnaté, těm při výsadbě dopřejte čistou rašelinu s příměsí kompostu nebo rovnou substrát pro kyselomilné ovoce.

Tip pro jahodové záhony

Jahodník všeobecně patří mezi plodiny náročnější na péči. Kromě hnojení a zálivky potřebuje růst také v nezaplevelené půdě. Povrch záhonu je tedy už při výsadbě sazenic jahodníku nutné pokrýt tmavou netkanou textilií. Pokud se chcete textiliím na své zahradě vyhnout, pak můžete zvolit například dřevitou vlnu, která tak trochu nahrazuje hůře dostupnou slámu. Každý rok ji ovšem doplňte, přece jenom se jedná o přírodní materiál, který se postupně rozkládá.

Záchrana bohatá na živiny

Některé plodiny nesnášejí hnojení čerstvým hnojem a kompost bohužel nebývá vždy po ruce v dostatečném množství. Pak se nabízejí minerální hnojiva, buď ta rychle rozpustná, nebo s dlouhou účinností. Negativního dopadu na půdu se bát nemusíte, je ovšem nutné hnojit s mírou, aby se půda zbytečně nezasolovala.

Minerální hnojiva dobře snášejí například plodiny druhé a třetí tratě, tedy zeleninu, která nesnáší čerstvé organické hnojení v podobě hnoje nebo méně rozloženého kompostu. Jenže třeba plodová zelenina platí za opravdového „jedlíka“, takže i přes pěstování v kvalitně vyhnojeném záhonku jí během sezony dopřejte tekuté hnojivo. Dobrou volbou budou přírodní tekutá hnojiva s upraveným poměrem živin.

Boj s chorobami a škůdci

Poměrně spolehlivou prevencí šíření chorob je smysluplné hospodaření na zahradě, při kterém zeleninu několik let nepěstujte na stejném místě. Trochu složitější to je s hmyzími škůdci, kteří mnohdy přilítnou i ze sousední zahrady. Buď máte možnost zvolit mechanickou ochranu, tedy bílou netkanou textilii, jejíž účinnost ovšem závisí na včasném zakrytí záhonů, nebo můžete zvolit speciální přípravky.

Pokud raději sáhnete po ekologicky šetrném řešení, pak určitě vyzkoušejte prostředky biologické ochrany. Dravé hlístice spolehlivě fungují proti slimákům i dalším obtížným škůdcům. Možností je ale mnohem více.