Nejlepší zábava pro malé zahradníky

15.5.2023

Pokud vám doma vyrůstá malý zahradník, můžete ho potěšit jeho vlastní pokojovou rostlinou. Dáte přednost nenáročným sukulentům, stínomilným kapradinám, nebo radši vsadíte na rostliny bez specifických nároků? Rozhodnutí je jen na vás, malé pokojovky se perfektně hodí i do aerárií nebo na výrobu kokedam.

Pěstování pokojových rostlin je vlastně takový menší trénink zodpovědnosti. Děti totiž budou mít možnost se o pokojovou rostlinku plnohodnotně postarat. Naučí se tak nejen dodržovat určitá pravidla, ale hodně se toho dozvědí i o samotných rostlinách. V zahradnických centrech můžete vybrat spoustu rostlin, které potěší nejen netradičním vzhledem, ale také pestrými listy. Každá rostlinka je navíc originál, jehož krásu podtrhnete volbou správného obalu. V jeho případě můžete vsadit na nápadité provedení, které vaše děti bude bavit. Péče o pokojovky pak nebude žádnou nutností, ale hravou disciplínou, při které děti dokážou, že už zase o trochu vyrostly.

Trpaslíci s nápadem

Pokojové rostliny v malých květináčích se samozřejmě hodí nejen pro první pěstitelské výkony vašich dětí, využijete je i pro tvorbu živých interiérových dekorací. Malý kořenový systém je totiž jako stvořený na výrobu kokedam.

Pokud s nimi ještě nemáte zkušenost, určitě si jednu vyrobte.

Kokedamu můžete jen tak postavit na vhodnou voděodolnou podložku nebo ji zavěsit, ne nadarmo se jí totiž říká létající nebo levitující květina. Jenže tím příběh „minirostlin“ nekončí. Perfektně se s nimi totiž pracuje také při tvorbě květinových aerárií, menších interiérových skleníčků, které mohou mít mnoho podob.
Můžete se rozhodnout pro vytvoření stinné vlhkomilné lesní krajinky s kapradinami nebo vám pod rukama může vyrůst pouštní zahrada plná sukulentů a kaktusů.

Vybere si úplně každý

V nabídce zahradnických center najdete spoustu malých pokojových rostlin, na které se najde místo v každém interiéru. Velký výběr je například ze sortimentu nenáročných pepřinců, které potěší neskutečně širokou paletou barev i tvarů svých listů. Péči o pepřince zvládne začátečník i malý pěstitel. Stejně tak si tu vyberete i ze spousty jiných květin. Pro nejmenší děti raději volte rostliny bez ostrých trnů a vyhněte se prudce jedovatým květinám. Pro zkušenější pěstitele budou pak dobrou volbou i pokojovky se specifickými nároky na pěstování, třeba kaktusy nebo vlhkomilné rostliny, které potřebují čas od času také rosit.

Naše volba nejen pro malé pěstitele

Pepřinec (Peperomia)

Jeho velkou výhodou je, že tato naprosto nenáročná rostlina není jedovatá a při utržení listu dokonce neroní ani leptavý latex. Je jednoduše ideální i pro nejmenší pěstitele, kteří teprve získávají zahradnické zkušenosti. Pepřincům se často říká „radiátorová“ rostlina, se suchým vzduchem si totiž poradí na jedničku. Jediné, co musíte trochu sledovat, jsou nároky na světlo. V zahradnických centrech totiž pepřinec seženete v mnoha druzích i kultivarech, takže jejich nároky na stanoviště se mohou trochu lišit. Platí tu ale jednoduché pravidlo – odrůdy s pestrými listy vyžadují mnohem víc světla než ty s tmavě zelenými. Pozor si dávejte na přemokření, zalévejte jen tehdy, když proschne horní vrstva substrátu.

Ledviník (Nephrolepis exaltata)

Ideální rostlina do stinných interiérů. Děti i dospělí si na něm zamilují jeho svěže zelené splývavé listy se zpeřeným okrajem. Bude se mu dařit ve stínu nebo polostínu s vlhčím vzduchem. Raději ho pěstujte dál od topení, horký suchý vzduch může způsobit popálení listů. Nezapomínejte ani na rovnoměrnou zálivku. Sucho ani přemokření nebudou rostlině prospívat.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

Pokud bychom měli představit nejméně náročnou pokojovou rostlinu, která je ideální pro začátečníky, pak bychom neměli zapomenout na zelenec. Na listech této rostliny si pochutnají morčata nebo králíci, i pro malé děti jsou tedy naprosto bezpečné. Zelenec má rád rozptýlené světlo nebo lehčí polostín. Na světlo jsou všeobecně náročnější odrůdy s panašovanými listy. Zálivka by měla být rovnoměrná, po lehčím přísušku se ale zelenec rychle vzpamatuje.

Chamaedorea, horská palma (Chamaedorea elegans)

Tato menší palmička si poradí velmi dobře s nepohodou a navíc je to spolehlivá čistička vzduchu. Ke zdárnému růstu potřebuje rovnoměrnou zálivku, rozptýlené světlo nebo dokonce i stín, a pokud to je jen trochu možné, tak i občasné rosení.

Tradeskancie, voděnka (Tradescantia)

Pokojovka s delšími splývavými výhony s výrazně zbarvenými listy patřila už před mnoha lety k běžné květinové výbavě každé domácnosti. V zahradnických centrech se setkáte s mnoha odrůdami, za zmínku určitě stojí White Joy s bílými znaky na listech nebo Purple Joy s temně fialovým zbarvením.

Nejlépe uděláte, když květináč s voděnkou postavíte na místo s rozptýleným světlem, jen zelenolisté odrůdy snesou hlubší stín. Zálivka by měla být rovnoměrná, nikdy nenechte květináč stát dlouho ve vodě.