Nejvoňavější pokojovka jménem jasmín

13.5.2024

Pokud vás lákají i tak trochu netradiční pokojové rostliny, které kromě krásných květů nabídnou i příjemnou vůni, pusťte se do pěstování pokojového jasmínu. Tento druh se stane okamžitě hvězdou každé domácnosti, jeho vůni prostě neodoláte.

Rod jasmínů je poměrně široký, ve světě byste našli na dvě stovky krásných druhů. Dokonce i v pokojových podmínkách jich můžete pěstovat hned několik. Mezi nejoblíbenější patří jasmín mnohokvětý (Jasminum polyanthum) původem z Indie a Číny. Dalším druhem je pak silně voňavý jasmín pravý nebo také lékařský (Jasminum officinale). Oba druhy si jsou dost podobné nejen stavbou a barvou květů, ale také tvorbou popínavých výhonů, které přerůstají délku jednoho, někdy až dvou metrů. Právě na to je nutné myslet i při pěstování. Do třetice všeho dobrého se pak můžete setkat ještě s jasmínem arabským často nazývaným jako sambac (Jasminum sambac). Ten ale roste spíš jako keř.

Pozor, pustoryl není pravý jasmín

Pokud se rozhodnete pro pěstování některého druhu jasmínu, určitě počítejte s výraznou vůní, která je často spojována s vůní zahradního pustorylu věncového (Philadelphus coronarius). Ačkoliv se tomuto keři lidově neřekne jinak než jasmín, ve skutečnosti se nejedná ani o rostlinu vzdáleně příbuznou. Jen vůně jeho květů se k té jasmínové natolik blíží, že jsme tomuto keři přiřkli název úplně jiné rostliny.

Co všechno mu musíte dopřát:

  • Podmínky pro pěstování se u různých druhů pokojových jasmínů zcela shodují. Rozdíl ovšem může být v termínu řezu, který se zpravidla provádí po odkvetení. Právě doba květu se u různých druhů může lišit. Zatímco některé jasmíny vykvetou už v zimě, jiné si počkají na jaro nebo dokonce léto. Řez se po odkvětu provádí spíš u liánovitých jasmínů, které se tak znovu dostanou do kondice a udrží si kompaktní tvar.
  • Jasmín vyžaduje stanoviště s rozptýleným světlem. Klidně mu dopřejte i místo se slunečními paprsky, nemělo by se ale jednat o silný úpal.
  • Zálivka by měla být od jara do podzimu rovnoměrná, substrát by neměl nikdy vyschnout. Pokud rostlina suchem svěsí listy, většinou se sice po zálivce zase vzpamatuje, ale přijde o část listů a někdy i o poupata. Zároveň je důležité vyvarovat se trvalého zamokření.
  • Jasmín roste docela bujně, proto si zaslouží větší nádobu a každoroční jarní přesadbu. Při ní by se nemělo zapomínat ani na vydatnou drenáž v podobě štěrku na dně květináče. Kořeny nesmí nikdy stát ve vodě. Pro přesadbu můžete použít substrát pro pokojové rostliny, jen do něj přidejte ještě trochu rašeliny, aby se lehce okyselil.
  • Od jara do podzimu rostliny dvakrát do měsíce přihnojte tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Hnojivo by ovšem nemělo obsahovat moc vápníku, jasmín je totiž spíš kyselomilný a se zasolením substrátu by si moc neporadil.
  • Přibližně od června se dá jasmín letnit v polostínu na terase. Na zimu ho ale určitě včas přeneste do světlé, ale chladnější místnosti s teplotou 5 až 10 °C. Jakmile jasmín nasadí poupata, přeneste ho do teplejší místnosti, kde se teplota pohybuje o 5 °C výš.
  • Pnoucí druhy jasmínu porostou dobře v závěsných koších. V běžném květináči jim dopřejte oporu. Tou může být například drátěný kruh nebo opora z bambusových tyček.

Kam se hodí

Jasmínu to bude slušet všude, kde nebude přetopeno. Je to tedy ideální rostlina do haly, kde navíc nebude na škodu její opravdu silná vůně. Právě kvůli ní se jasmín většinou nepěstuje v ložnici, v dětském pokoji nebo v kuchyni.

Na léto ho pak přeneste na terasu, kde krásně naroste a připraví se na další zazimování.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock