Nenápadný pomocník hned u vašich dveří

13.3.2023

Většinou ji vnímáme jako naprostou samozřejmost, rohožka logicky patří ke všem vstupním dveřím i do vstupní haly. Je jen na vás, jestli ji umístíte ven nebo do interiéru, v obou případech ale odvede medvědí službu.

Rohožku můžete samozřejmě použít hlavně jako pomocníka pro očistění bot, když jdete třeba ze zahrady, ale je to také šikovný prostředek i pro vaše hosty. Pokud je totiž rohožka umístěná přede dveřmi, je to tak trochu nápověda i pro ostatní, že by se měli vyzout, což je v České republice poměrně častý zvyk. Jaká rohožka bude tou nejlepší volbou? Je lepší ji umístit do interiéru, nebo ven před vchodové dveře?

Vsaďte na kvalitu

Jak už to tak bývá, ani rohožka není jen jedna. Můžete si vybrat z mnoha velikostí i materiálů, přičemž každý má své výhody.

Pravdou ale je, že rohožka není jen výsadou prostoru u vchodových dveří, můžete si ji dopřát třeba i na balkonu, u vstupu na terasu nebo třeba u zahradního domku či zahradního wellness. Hodí se prostě všude, kam chcete vstoupit ideálně suchou nohou bez kamínků na podrážce.

I když je rohožka vnímána jako dočasný doplněk, pokud si vyberete kvalitní provedení, může vydržet i déle než pět let.

Důležité ale je se o ni občas i starat a také ji samotnou zbavit nečistot ideálně vyprášením, vyluxováním nebo umytím pomocí kartáče a vody se saponátem, záleží na materiálu, ze kterého je tato pomocnice vyrobená.

Při údržbě rohožky v každém případě postupujte podle pokynů výrobce. Určitě si vyberte takový typ, jehož údržba bude pro vás celoročně přijatelná. Nejvíc zabrat dostane od podzimu do druhé poloviny jara, kdy se bude muset vypořádat s blátem, kamínky v podrážkách, sněhem i neustálým mokrem. I to ale většina typů zvládne na jedničku.

Kokosové vlákno i guma

Možná se to nezdá, ale rohožka dokáže hodně prozradit nejen o pečlivosti majitele, ale také o jeho vkusu. I něco tak běžného, co používáme každý den i několikrát při příchodu domů, může představovat zajímavý a důmyslný prvek.

Kreativní duše jistě rády sáhnou po trochu netradičním a vtipném provedení, což umožňují hlavně gumové rohožky s barevným potiskem. Ty se díky svému provedení a krátkému vláknu, které se snadno udržuje, volí především do interiéru. Pokud je ale zkombinujete s litinovou rohožkou, pak jsou ideální i do exteriéru.

Litinová rohožka slouží pro odstranění těch nejhrubších nečistot z podrážek, zatímco ta gumová podkladová nasaje většinu odkapané vody. Třetí možností je pak rohožka z kokosového vlákna. Kromě tradičního vzhledu i tento typ rohožky nabídne také designové řešení s potiskem. Všeobecně je určena hlavně pro exteriér, protože se díky ní zbavíte těch nejhrubších nečistot, boty si o ni budete moct doslova očistit. Protože se v ní zachytí spousta kamínků, je potřeba ji nejlépe každý týden lehce oklepat, čímž ji dostanete opět do kondice.

Co by měla kvalitní rohožka umět?

  • Absorbovat a zadržovat nečistoty
  • Absorbovat vodu, případně dosušit obuv
  • Zabránit uklouznutí, zamezit zakopnutí
  • Umožňovat pojezd s vozíky – pokud je to potřeba
  • Měla by být snadno udržovatelná a odolná
  • Měla by mít reprezentativní vzhled, pěkný design

Nejde jen o rohožku, existují i další doplňky

I když si bohatě vystačíte s rohožkou, můžete si hned ke dveřím umístit i kartáč na boty. Ten je tvořen většinou odolnými kokosovými vlákny a umožňuje očistění bot z boku i samotných podrážek. Ke kartáči ale můžete přidat třeba i litinový doplněk, například detailní plastiku lesních zvířat. Takový kartáč bude nejen praktický, ale zároveň bude fungovat jako dekorace.

Pokud chcete mít výbavu u vstupních dveří kompletní, nezapomeňte ani na dveřní zarážky či klíny, které zabrání zabouchnutí dveří ve chvíli, kdy se vám to hodí ze všeho nejméně.