Neskutečně všestranný rýmovník

2.10.2023

Jeho listy se dají bez nadsázky nazvat zeleným pokladem. Obsahují totiž bohatou zásobu vonných silic i vitamínu A a C. Kromě toho, že je rýmovník léčivou rostlinou, je to také dekorativní pokojovka, kterou ukočíruje i pěstitelský začátečník. Na co ho použít a co všechno mu dopřát?

Pěstování rýmovníku citrónového (Plectranthus amboinicus) je natolik snadné, že za několik měsíců budete svým známým rozdávat vypěstované sazenice. Tento východoafrický keř se u nás pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. V pokojových podmínkách tvoří dužnaté a poměrně dlouhé stonky, které na sobě nedávají vědět, že ve své domovině dřevnatí. Pokud rýmovníku dopřejete vhodné podmínky pro pěstování, což není vůbec žádná věda, poroste vám hodně bujně. Jeho čilý růst budete muset nejspíš krotit řezem, vzhled této rostliny je totiž poměrně „neučesaný“ a opravdu rozkladitý. Protože to ale bude váš nejlepší přítel od podzimu do předjaří, kdy trpíme na rýmu nejvíc, s řezem nebude až takový problém, protože budete potřebovat spoustu lístků na inhalaci i přípravu voňavého čaje. Rýmovník se ale dá použít i jinými způsoby, je totiž neskutečně všestranný. Věděli jste, že v podobě masti dokáže léčit popáleniny a drobné ranky, dají se jím ochutit různé pokrmy i to, že si z něj vyrobíte přírodní repelent proti hmyzu?

Příbuznost nezapře

Často se mu také říká kubánské oregáno, molice nebo také řecký eukalyptus. Už na první pohled i přivonění vám bude jasné, že má co dočinění s hluchavkou nebo levandulí. Všechny tyto rostliny totiž pochází z početné čeledě hluchavkovitých rostlin. Rýmovník příbuznost s těmito rostlinami nezapře ani v období kvetení, které většinou přichází v průběhu léta. Na koncích výhonů totiž rozkvetou typicky hluchavkovité kvítky namodralé nebo nafialovělé barvy. Nenechte se zmást, že se rostliny rýmovníku občas dost liší, seženete je totiž v několika odrůdách i různých druzích. Kromě rýmovníku citrónového s velkými listy o průměru více než šest centimetrů je pak dostupný rýmovník stříbřitý (Plectranthus argentatus) se sivě zelenými drobnými lístky, u kterého se sklízí většinou konce výhonů, nikoliv jednotlivé lístky.

Co všechno mu musíte dopřát:

  • Už samotný původ v tropické východní Africe napovídá, že rýmovník bude rostlina do nepohody. Výborně si tak poradí s vysokými teplotami i suchem.
  • Nejlépe poroste v místnosti s rozptýleným světlem. Přímý úpal vhodný není, dokonce proti němu rostlinu neochrání ani „kabát“ z jemných chloupků, které pokrývají listy. Pokud se rozhodnete rýmovník letnit na zahradě, raději ho postavte do polostínu třeba na krytou terasu.
  • Rýmovník přežije skoro všechno, dokonce i přehlížení. Když občas zapomenete na zálivku, vůbec nic se nestane. Váš voňavý výpěstek plný léčivých látek se vzpamatuje i tehdy, když už začne vlivem sucha vadnout. Mnohem hůř se mu bude dařit u těch pěstitelů, kteří mají tendenci své rostliny přelévat. Pak totiž velmi rychle uhnívá a hyne.
  • Snese i výrazně suchý vzduch, naopak rosení na list je pro něj rizikové.
  • Přerostlé rostliny na jaře přesaďte do většího květináče do substrátu pro bylinky nebo pokojové rostliny. Nezapomeňte na důkladnou drenáž z hliněných střepů či štěrku.
  • U přerostlých rostlin je vždycky na zvážení, jestli má ještě smysl je přesazovat, někdy postačí jen hlubší zmlazení. Časem se také můžete rozhodnout pro namnožení mladých rostlin a výměnu původní rostliny.
  • Rýmovník se obejde i bez hnojení, ačkoliv starším rostlinám hnojivo pro bylinky jednou měsíčně neuškodí.
  • Tuto bylinku si snadno namnožíte. Koncový výhon dlouhý asi 10 centimetrů stačí zbavit většiny listů a dát ho zakořenit do sklenice s vodou. Nebo si nůžkami nastříhejte řízky dlouhé okolo šesti centimetrů, polovinu stonku zbavte listů a řeznou ránu poprašte růstovým stimulátorem. Pak už jen stačí zasadit do písčitého substrátu pro množení rostlin.

 

 

Kam se hodí

Je to ideální rostlina do kuchyně nebo jídelny, kde ji budete mít pěkně po ruce. Můžete ji ale pěstovat i v ložnici. Při silné rýmě spojené s ucpaným nosem si pak klidně i v noci stačí ulomit lístek a inhalovat vonné silice. Po chvilce vám rychlá přírodní léčba uleví.

Na co všechno se dá použít

Rýmovník je opravdu hodně všestranný, takže se vyplatí pěstovat klidně i víc rostlin.  Proti rýmě a nachlazení pomáhá hned několika způsoby. Kromě rychlé inhalace z rozlomeného listu se dá připravit také nálev na inhalaci. Stačí litrem horké vody zalít asi tak 10 středně velkých listů a inhalovat páru spolu se silicemi.
Dá se ale také vyrobit léčivá mast na hrudník, která funguje stejně jako například mast tymiánová. V hrnci na mírném plameni rozpusťte 250 mililitrů kokosového oleje se třemi lžícemi bambuckého másla a stejným množstvím mandlového oleje. Ve směsi rostlinných olejů pak macerujte přibližně pět velkých listů, které ještě předtím nakrájejte na větší kousky. Oleje stačí udržovat jen mírně vlažné, občas promíchejte a druhý den ohřev a míchání opakujte. Potom už bude stačit listy přecedit, přidat několik kapek stoprocentního esenciální oleje z tymiánu a nalít do menších patentových sklenic. Mastí se při rýmě a kašli potírá hrudník, záda nebo spánky. Dají se jí ale hojit i menší ranky nebo suchá pokožka.

Čaj i skvělé koření

Tím čajem myslíme nálev, který se připraví zalitím dvou listů vodou o teplotě přibližně 80 °C. Po mírném vychladnutí se může přidat ještě plátek citrónu nebo dosladit lžící medu. Nálev se popíjí dvakrát denně při rýmě, kašli i bolesti krku. Údajně pomáhá ale také při bolesti hlavy.

Že rýmovník ulevuje při rýmě, pozná každý už z jeho názvu, ale jen málokdo ví, že je to také chuťově zajímavé koření. Můžete ho použít do různých pomazánek, polévek i na pečené maso. V létě se hodí pro dochucení grilovacích marinád.

Několik zajímavostí na závěr