„Neumučitelná“ mučenka

27.5.2024

Ti, co s ní už mají tu čest, o ní mluví jako o nezničitelné rostlině, která snese naprosto všechno. Ti odvážnější ji v teplých oblastech dokonce pěstují celoročně i na zahradě. Mučenka je ideální pokojová rostlina pro všechny milovníky tropických rostlin, které už na první pohled nejsou ale ani trochu obyčejné.

Naprostá většina druhů mučenek (Passiflora) pochází z tropických oblastí Ameriky. Domovinou mnoha druhů je pak například Jižní Amerika. U nás se mučenky pěstují hlavně jako pokojové květiny s hlavním obdobím květu od léta do podzimu.

Pokud ještě nemáte s mučenkami zkušenosti, pak vás jistě okouzlí svým netradičním vzhledem. Jedná se totiž o popínavky s mnohametrovými výhony, na kterých i při poměrně nezkušené péči vykvetou velké květy. Ty jsou většinou čistě bílé, modrobílé, žlutavé nebo dokonce karmínově červené. Květ je ostatně zřejmě hlavní důvod, proč se do pěstování mučenky pustíte, skládá se totiž z několika částí, které dodávají květu jeho specifickou stavbu i tvar.

Mučenka na několik způsobů

I když je její tropický vzhled dost matoucí a určitě byste řekli, že vypěstovat takovou krásu nebude vůbec snadné, opak je pravdou. Jakmile si její pěstování trochu potrénujete, zjistíte, že je mučenka neskutečný nezmar. U nás se jako pokojovka běžně pěstuje mučenka modrá (Passiflora caerulea) s modrobílým květem. Z něho potom na podzim vznikne plod s oranžovou slupkou.

Plody některých mučenek jsou jedlé, pokud byste si na nich chtěli pochutnat, museli byste pěstovat například mučenku jedlou (Passiflora edulis), jejíž plody seženete i v supermarketu. Nejedná se o nic jiného než o marakuju, která už vám bude jistě povědomá. Abyste se ale dočkali i na pokojových mučenkách plodů, které jsou také okrasné, je nutné pěstovat dvě nepříbuzné rostliny, které se navzájem opylí buď větrem nebo hmyzem. A když už jsme u toho hmyzu, mučenky milují letnění, tak je v červnu přeneste na zahradu a dopřejte jim pěkně výhřevné místo.

Kromě tohoto druhu se ale můžete setkat i s jinými, trochu náročnějšími kráskami. Ty se ovšem většinou pěstují spíš ve skleníku nebo v zimní zahradě. Dobrým příkladem je mučenka čtyřhranná (Passiflora quadrangularis) s květy purpurově červenými. Někdy se nazývá také jako obrovská. Tento bujně rostoucí druh s fialově červenými květy a modrou korunkou plodí obrovské plody, které v domovině přesahují váhu dvou kilogramů. V našich podmínkách se dočkáte plodů většinou  poloviční hmotnosti.

Hlavně k pevné opoře

Někteří trochu otrlejší pěstitelé pěstují v našich nejteplejších oblastech mučenku modrou celoročně venku. Jakmile mučenka jednou pořádně zakoření, snáší i dost netypické podmínky. Jestliže ale nechcete riskovat, raději ji pěstujte celoročně doma, pěstování na zahradě je hlavně v prvním roce nejisté.

Protože se mučenky umějí rychle rozrůst, dopřejte jim hlavně pevnou oporu. Můžete si pomoct drátěnou konstrukcí nebo bambusovými tyčkami. V létě se vám rostlina možná vyšplhá i po pergole.

Co všechno jí musíte dopřát:

Kam se hodí

Mučenka bude vždycky za hvězdu interiéru. Od jara ji pěstujte nejlépe v obývacím pokoji nebo v jídelně. V zimě ji rozhodně nenechávejte poblíž topení, přesuňte ji třeba do chladné technické místnosti nebo do haly.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock