Orchidej jako stvořená pro začátečníky

9.10.2023

Většina orchidejí bývá někdy považována za mírné potížisty, kterým běžné interiérové podmínky nevyhovují. Pokud se ale ani tak těchto tropických krásek nechcete vzdávat, rovnou vsaďte na jednu z nejméně náročných. Falenopsis totiž opakovaně vykvete i méně zkušeným pěstitelům.

 

Falenopsis nebo také můrovec (Phalaenopsis) patří mezi nejoblíbenější pokojové orchideje, které rozhodně nemusíte pěstovat ve speciálních podmínkách. Ačkoli se i jemu bude dobře dařit v zimní zahradě nebo v miniaturním interiérovém skleníku, běžné podmínky mu úplně bohatě vystačí. Ve své domovině roste jako epifyt přichycený na kmenech mohutných stromů v tropických deštných lesích. Jeho pěstování tedy není stoprocentně závislé na květináči a substrátu, i když péči o tuto orchidej výrazně usnadňuje.
Prapůvodní domovinou je Asie, Indonézie a Oceánie. Vy si ale domů přinesete již prošlechtěný hybrid, který je oproti svým tropickým předkům o něco méně náročný. Navíc kvete bujně každý rok, takže patří mezi nejspolehlivější kvetoucí rostliny, jaké si jen můžete přát.

 

Udělejte si vlastní sbírku orchidejí

Jakmile jednou začnete s pěstováním této orchideje, určitě u ní zůstanete už na dlouho. Nabídka odrůd je totiž natolik bohatá, že je těžké jí odolat. Kromě jednobarevných odrůd si můžete vybrat i rostliny se skvrnitými či tečkovanými květy. Jiným zase na květních výhonech vyrostou květy s výraznou kresbou nebo s barevným duhováním.
Kromě vzrůstných orchidejí můžete ale pěstovat i miniaturní exempláře, které jsou jako stvořené do interiérové vitríny. Kromě poměrně nízkých nároků na pěstování falenopsis potěší i dlouhým kvetením. Několik týdnů totiž trvá, než rozvine všechna poupata. I plně rozkvetlé květy ale dělají radost několik týdnů, takže se z jejich krásy budete těšit třeba i několik měsíců.

 

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Podobně jako jiné orchideje i falenopsis vyžaduje stanoviště s rozptýleným světlem nebo polostín. Přímý úpal se okamžitě projeví skvrnami na listech. Rostliny vystavené intenzivnímu slunečnímu záření většinou trpí i na škůdce v podobě červců a celkově neprospívají.
  • Ve srovnání s náročnějšími druhy orchidejí falenopsis nevyžaduje až tak vysokou vzdušnou vlhkost, ačkoliv by za ni byl rád. Nicméně poroste dobře v běžném interiéru. Pokud ale máte možnost, tak ho během léta každý den roste nebo občas osprchujte. V úžlabí listů by ovšem neměla dlouho stát voda, proto ji po rosení lehce osušte například ubrouskem.
  • Poměrně diskutovaným tématem je zálivka. Ta může probíhat hned několika způsoby, nejefektivnější je ovšem namáčení květináče přibližně na hodinu v nádobě s dešťovou nebo převařenou vodou. Po namočení se pak přebytečná voda nechá vytéct. Největším nebezpečím pro jakoukoliv epifytickou rostlinu je dlouhodobé přemokření kořenů, což se nesmí stát ani v tomto případě. Květináč tedy nikdy nenechte stát delší dobu ve vodě. Zálivku je také možné provádět sprchováním, voda by ovšem neměla být nikdy tvrdá.
  • Od května do října každé dva týdny přihnojujte. Buď se dá hnojit postřikem na list, nebo trochu hnojiva přimíchat do zálivky.
  • Doba kvetení se může výrazně lišit, jedno je ale jasné. Jakmile opadají všechny odkvetlé květy, zdravý stvol zkraťte milimetr nad očkem přibližně na délku 15 centimetrů. Výrazně tím urychlíte tvorbu nových květních stvolů. Pokud ovšem původní stvol odumírá, odstraňte ho centimetr na listovou růžicí. V tomto případě si budete muset počkat na kvetení o něco déle, než rostlina vytvoří nový stonek.
  • Falenopsis se množí díky výmladkům, které u starších rostlin vyrůstají na květních stvolech. Dceřiné rostliny se ale musí nechat dostatečně narůst, teprve potom se oddělí a vysadí do menšího květináče s kůrovým substrátem.
  • Protože se jedná o tropickou rostlinu, bude nutné ji pěstovat ve vyšších teplotách. Během léta jí bude vyhovovat rozmezí okolo 22 až 25 °C, v zimě teplota nesmí klesnout pod 17 °C.
  • Tyto orchideje se moc často nepřesazují, většinou je to ale možnost, jak znovu dostat do kondice starší rostliny. Nutnost přesadby poznáte podle toho, že většina mladých kořenů vyrůstá ven z květináče. V nádobě totiž kvůli starým odumřelým kořenům už není dost místa. V tomto případě vyjměte kořenový bal a lehce ho rozprostřete. Odstraňte z něj starý kůrový substrát a vydezinfikovanými nůžkami vystříhejte všechny staré nebo jakkoliv poškozené kořeny. Řezné rány ošetřete aktivním uhlím, které působí jako dezinfekce. Takto ošetřenou rostlinu vysaďte do většího květináče do nového kůrového substrátu pro orchideje.

 

Kam se hodí

Výrazné květy, které navíc vydrží spoustu týdnů, předurčují falenopsis k pěstování v každé místnosti, kde bude dostatečně na očích. Ideální tedy bude obývací pokoj, kuchyně, ale také ložnice nebo dokonce koupelna. Miniaturní odrůdy udělají radost i vašim dětem, které tato barevná rostlina určitě zabaví.

Několik zajímavostí na závěr