Pelargónie to prostě umí!

10.4.2024

Často se jim neřekne jinak než muškáty a jednoznačně patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější balkónové květiny. Jsou to prostě květiny se samými „nej“. Co o nich možná ještě nevíte a jak je správně pěstovat?

Považujeme je za naprostou samozřejmost, v jarních měsících je seženete na každém kroku v tolika odrůdách, že ani nebudete vědět, jakou zvolit. Tato květina má ale zajímavou i historii. Prapředek dnešních šlechtěných odrůd pocházel z jižní Afriky, odkud se na lodi v 17. století dostal do Nizozemska. V domovině byste ale jen těžko hledali kompaktní rostliny, pelargónie tu dorůstají výšky dospělého člověka a připomínají spíš mohutný keř. Jakmile pelargónie přicestovala do Evropy, nastal trochu chaos v příbuznosti a také v názvosloví. Nějakou dobu ji totiž společnost měla za kakost, se kterým je opravdu i příbuzná. Až časem došlo k rozdělení kakostu a pelargónie na dva různé druhy. Jedním z důvodů, proč došlo k takovému propletení těchto dvou rostlin, je i specifická vůně. Pokud totiž rozemnete listy zahradních kakostů, které znáte jako půdopokryvné záhonové i podrostové trvalky, a oblíbených pelargónií, jistě uznáte, že je jejich vůně opravdu skoro stejná. Obě rostliny tak patří do druhově bohaté čeledě kakostovitých (Geraniaceae) rostlin, ale už dávno víme, že jsou obě naprosto jedinečné a zaslouží si členění do samostatného druhu.

Zpátky k pelargóniím

I když se možná v sortimentu těchto balkónových rostlin úplně neorientujete, určitě jste zaznamenali, že některé tvoří dlouhé převisy výhonů a jiné zase rostou vzpřímeně. Na českých okenních parapetech se setkáte nejčastěji se vzpřímeně rostoucí pelargónií páskatou (Pelargonium zonale) a pelargónií převislou (Pelargonium peltatum), která dokáže vytvořit i metr dlouhé převisající výhony. Mezi vzpřímenými druhy kraluje také pelargónie velkokvětá (Pelargonium grandiflorum), která bývá označována také jako anglická nebo královská. Nikoho ale nepřekvapí, že jsou tyto květiny lákavé i pro svou vůni, což se u některých druhů navíc podpořilo i šlechtěním, takže se můžete setkat i s pelargóniemi vonnými. Sice netvoří tak krásné květy jako klasické balkónové druhy, ale jejich listy a výhony nádherně voní třeba po citrusech či koření.

Aby vám pěkně rostla

Muškátový management

Někdo pelargónii považuje za letničku, jiní ji pěstují jako vytrvalou rostlinu, oboje je svým způsobem pravda. Pokud nemáte vhodné podmínky na přezimování, pravděpodobně si budete muset každý rok pořídit nové rostliny. Rozhodně nezoufejte, i mladé sazenice dokážou během několika týdnů perfektně narůst a kvést. Jestliže se ale se svými rostlinami nechcete jen tak rozloučit, přeneste je před příchodem prvních mrazů do světlé místnosti s teplotou okolo 10 °C. Na jaře pak máte možnost tyto přezimované rostliny přesadit do čerstvého substrátu, lehce je zkrátit nůžkami, aby získaly opět kompaktní tvar, a odstranit suché listy. Pak už je jen ve druhé polovině května stačí přenést na terasu nebo balkón. Další možností je odběr řízků, přičemž si nové rostliny sami zapěstujete. Výhony stačí namočit ve stimulátoru na množení rostlin a stonky zapíchnout do písku nebo substrátu určeného pro množení rostlin. Zakoření ale i ve sklenici vody.

Rostliny záhonové i krásky s pestrými listy

Pelargónie máme naprosto samozřejmě zažité jako rostliny do nádob, ale vzpřímeně rostoucí druhy perfektně porostou také na záhonech. I když je barevná škála květů neskutečně bohatá, protože začíná na čistě bílé, pokračuje přes odstíny růžové, oranžové, červené až po fialovou, nemusí být květy vždy tím hlavním lákadlem. Pelargónie páskatá se totiž může pochlubit odrůdami s okrasnými listy a prim budou opět hrát pestré barvy. Její listy se totiž barví do duhy zelené, žluté a červené barvy. Pelargónie jsou prostě barevní harlekýni, kteří mají co nabídnout. Pokud se vrátíme zase ke květům, ty nemusí být vždy jen jednoduché nebo jednobarevné. Zahradu příjemně oživí i odrůdy plnokvěté nebo takové, které se na jediném květenství pochlubí hned několika barvami.