Pestrobarevné prvosenky do zahrady i na terasu

8.2.2024

Představují jedny z nejmilejších květin, které po dlouhé zimě milosrdně rozzáří výraznými barvami ještě „rozespalý záhon“. Rádi si jimi zdobíme interiér nebo terasu, ale své místo mají i v podrostu stromů, kde vykouzlí kvetoucí koberec, i na tradičních trvalkových záhonech.

Kromě narcisů, sněženek a hyacintů jsou to první typicky jarní květiny, které si můžete přinést ze zahradnických center. A protože se pyšní různými barvami od žluté přes modrou až po červenou, jsou oblíbenými květinami do květinových dekorací nejen na stůl. Mezi nejznámější a také nejoblíbenější prvosenku (nebo také petrklíč či primuli) patří druh prvosenka bezlodyžná či její příbuzná s delším stonkem nesoucím svazek květů, prvosenka vyšší. Právě tyto prvosenky jsou oblíbenou interiérovou dekorací už od zimních měsíců, ale po odkvetení je můžete s čistým svědomím přesadit na zahradu. Kromě nich se ale můžete setkat i s několika dalšími druhy, které jsou plně mrazuvzdorné, takže se perfektně hodí pro pěstování na zahradě. Nechte se inspirovat výběrem nejkrásnějších prvosenek, které zahradu rozzáří pestrými barvami po mnoho týdnů.

Do podrostu i do skalky

Naprostá většina prvosenek patří mezi nenáročné trvalky, kterým bude vyhovovat slunné, polostinné nebo stinné místo na zahradě. Hodí se tedy i do světlejšího podrostu listnatých stromů, kde se budou perfektně doplňovat například s bohyškami, škornicemi nebo třeba s modře kvetoucím pupkovcem. S prvosenkou jarní se setkáte i ve volné přírodě, bývá běžnou součástí lesních podrostů nebo sušších luk, které díky ní rozkvetou sytě žlutými odstíny. Prvosenkám to ale bude slušet i ve skalce, takovým typicky skalkovým druhem je prvosenka lysá nebo její příbuzná s kulovitým květenstvím, prvosenka zoubkatá. Podobné využití ale mohou mít i prvosenky jarní, vyšší či bezlodyžné, a to díky svému nižšímu vzrůstu. Ani v době květu totiž nepřerostou výšku 30 centimetrů. Všechny uvedené druhy se ale postarají o jarní podívanou prakticky ve všech trvalkových záhonech. Vyniknou hlavně v anglických rabatech i přírodních záhonech na okraji lesa.

 

Na okraj jezírka i do mokré půdy

Ačkoliv máme většinou jako zahradní trvalky zažité menší druhy prvosenek, kterým vyhovuje spíš běžná zahradní půda, existují i druhy dorůstající poměrně velkorysé výšky kolem půl metru. Tyto druhy vyžadují vlhkou nebo dokonce zamokřenou půdu. Přesně tak to je u prvosenky japonské, která kvete od května do června v odstínech bílé, růžové a šarlatové barvy. Vlhkomilným prvosenkám dopřejte výsadbu na břehu mokřadu, k přírodnímu potoku nebo na okraj jezírka. Svým patrovitým květenstvím a zářivými barvami rozsvítí i stanoviště v polostínu.

Galerie venkovních prvosenek

Prvosenka jarní (Primula veris)

Naše domácí prvosenka vykvétá v dubnu svítivě žlutými kvítky na stoncích dlouhých okolo 20 centimetrů. Roste na slunných, polostinných i stinných místech. Je poměrně odolná i k suchu, nejlépe ale roste v nevysychavé půdě. Hodí se hlavně do podrostů stromů a do přírodě blízkých zahradních partií. Klidně ji můžete vysadit i jako trvalkový doplněk do luk na suchých stráních nebo do skalky a suťoviště.

Prvosenka lysá (Primula auricola)

Tato prvosenka se trochu vymyká zažitému vzhledu ostatních prvosenek, ačkoliv její květy jasně prozrazují příbuznost. Listy jsou ovšem sivě zelené, kožovité a stálezelené. V době květu dorůstá výšky maximálně 20 centimetrů. Kvete v dubnu a květnu zajímavými květy v kombinaci žluté a fialové barvy. Tento unikátní druh prvosenky poroste spolehlivě na slunci i v polostínu v nezamokřené půdě. V zimě nesmí stát ve vodě, aby nevyhnila. Je to ideální druh hlavně do skalky, suťoviště nebo do kamenných koryt, kde si užijete její netypický vzhled.

Prvosenka vyšší (Primula elatior)

Podobně jako prvosenku bezlodyžnou si i tento evropský a asijský druh můžete domů přinést jako rychlenou květinu. Na stonku dlouhém okolo 15 centimetrů v dubnu a květnu vykvétají květy v odstínech žluté, růžové či červené barvy. Vyžaduje stinné nebo polostinné místo s nevysychající půdou.

Prvosenka zoubkatá (Primula denticulata)

Od ostatních prvosenek se liší stavbou květenství, které je hustě kulovité. V dubnu a květnu rozkvétá v odstínech bílé, růžové a fialové barvy, přičemž může dorůst do výšky až 30 centimetrů. Podmínkou pro její pěstování je slunné stanoviště s kvalitní nevysychavou půdou, v suchu postupně slábne.

Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis)

Od března do dubna na zahradách rozkvétá jedna z nejoblíbenějších prvosenek, kterou si domů v rychlené podobě můžete v mnoha krásných odrůdách přinést už od zimy coby rychlenou květinu. Hodí se ale i do zahrady. V době květu dorůstá výšky maximálně 15 centimetrů. Odrůdy se pyšní květy jednoduchými i plnými v odstínech bílé, žluté, oranžové, modré, fialové i růžové barvy. Hodí se hlavně na stanoviště ve stínu a polostínu s nevysychající půdou.

Prvosenka japonská (Primula japonica)

V době květu tato východoasijská prvosenka přeroste výšku 50 centimetrů. Její patrovité květenství na dlouhých stvolech v odstínech bílé, růžové a červené barvy kvete od května do června. Vyžaduje živnou a vlhkou půdu na slunci i v polostínu.

Prvosenka (Primula bulleyana)

Další z vlhkomilných prvosenek, kterým to bude znamenitě slušet u zahradního jezírka. Vyžaduje kvalitní a vlhkou půdu, slunce nebo polostín. V době kvetení v květnu a červnu podobně jako prvosenka japonská přerůstá výšku 50 centimetrů. Od své příbuzné se ale liší barvou květů, ty jsou totiž svítivě žlutooranžové. Oba druhy lze ovšem v jedné výsadbě střídat, dosáhnete tak pestrobarevné kombinace, které si všimnete už na dálku.

 

Text: Peukertová; foto: Shutterstock