Pestrolistá krása jménem coleus

8.3.2023

Asi vás trochu překvapíme, když pestré barvy protentokrát přisoudíme listům, ale u oblíbené balkónové nebo dokonce pokojové rostliny – okrasné kopřivy – to tak jednoduše je. Tato cizokrajná kráska původem z tropických oblastí potěší neskutečným bohatstvím vyšlechtěných kultivarů, které dodají šťávu každé místnosti i balkónu.

Coleus (někdy také koleus) možná znáte také jako okrasnou kopřivu nebo pochvatec šišákovitý. Tato rostlina to každopádně neměla úplně jednoduché kvůli svému latinskému názvosloví. Zatímco před několika desítkami let byste ji nenašli pod jiným označením jako Coleus blumei, později se objevilo pojmenování Solenostemon scutellarioides a od v 21. století byla přejmenována na Plectranthus scutellarioides.

I když okrasnou kopřivu často považujeme výhradně za letničku, ve své domovině roste vytrvale, z botanického hlediska se tedy jedná o letničku nepravou. Nutno dodat, že naši zimu určitě nepřežije, listy totiž spálí první přízemní mráz. Pokud se z krásy této rostliny chcete těšit po více let, raději ji pěstujte jako pokojovku nebo ji z balkónu na zimu přeneste do světlého interiéru.

ODKUD POCHÁZÍ A KDE SE DÁ POŘÍDIT

Původní druh pochází z jihovýchodu Asie, z velké části území Austrálie nebo také z Indonésie a dalších částí světa s teplým subtropickým či tropickým podnebím. V našich zahradnických centrech se pak setkáte už s prošlechtěnými odrůdami, které potěší zářivými kombinacemi barev. Na listech objevíte snad všechny odstíny kromě modré. Můžete se tak rozhodnout pro krásky s listy v kontrastních kombinacích barev, ale seženete i coleus s listy v odstínech jedné barvy. Dorůstá do výšky přibližně 60 centimetrů, výšku je ale možné držet na uzdě postupným zaštipováním kvetoucích vrcholů. Pokud máte rádi překvapení, můžete coleus vypěstovat i ze semen, která se vysévají v únoru a březnu do truhlíku za oknem nebo ve vytápěném skleníku. Osivo se většinou prodává v barevné směsi krásných odrůd, takže sami uvidíte, jaká odrůda vyklíčí. Další možností, jak si tuto nenáročnou rostlinu vypěstovat, je řízkování. Stačí odebrat vrcholové polovyzrálé řízky, na kterých ponecháte jen jeden nebo dva menší listy, stonek seříznete šikmo a dáte do písčitého pěstebního substrátu, který budete udržovat stále vlhký. Výhony ale zakoření i ve sklenici vody bez zvláštní péče.

 

Co všechno mu musíte dopřát:

Kam se hodí?

Při pokojovém pěstování je ideální květináč s rostlinou postavit do světlé místnosti s rozptýleným světlem. Vhodný je i okenní parapet, ale neměl by být orientovaný na jih, kde by hrozilo poškození silným sluncem.

Coleus je ale také spolehlivou venkovní letničkou. Velmi dobře se kombinuje s kvetoucími balkónovými rostlinami, které tvoří kvetoucí převisy. Pokud hledáte inspiraci pro svůj balkón osázený letničkami, inspirujte se třeba v našem jarním Zpravodaji. Dobrým sousedem pro coleus budou například surfínie, sanvitálie, bidens, bakopa nebo pelargonie s převislými výhony. Najde tedy uplatnění v truhlíku na okenním parapetu i ve větších nádobách, kde se bude perfektně hodit jeho vzpřímený růst i okrasné listy.

Díky jeho kompaktnímu růstu se ale také hodí pro výsadbu do záhonů mezi další letničky. Dobrou službu odvede hlavně na záhonech formálního charakteru, kde vynikne například v lemu i ve vyšší skupině ve středové části. Výrazné pestrolisté odrůdy ale zaujmou i v nádobách jen tak samy o sobě, stačí jim dopřát dostatek světla a prostoru.