Před hyacintem smekni

16.1.2024

Pro každého zahradníka je zima nekonečná. Čekání na jaro si ale můžeme velmi příjemně zkrátit. Tím nejlepším pomocníkem nebude nikdo jiný než hyacint. Zatímco v zimě ozdobí náš domov nebo terasu, na jaře perfektně zazáří na zahradě mezi dalšími květinami.

 

Mýtus o Narcisovi, synovi řeckého boha Kéfísa a nymfy Leiropé, zná každý. Jenže narcis není jediná květina, o které se v řeckých bájích dočtete. Dozvíte se v nich také o Hyakinthovi, synovi spartského krále. Tento mladík byl oblíbencem bohů Apollona a Zefýra, nicméně on sám upřednostnil prvního z bohů. Zefýros Hyakintha ze žárlivosti zabil při soupeření v hodu diskem. Na místě, kde skanula kapka krve, vyrostla krásná květina, která po svém původci dostala jméno. I když je tato jarní cibulovina spojená s tragickým osudem, rozhodně nepůsobí smutně. Zamilujete si na ní nejen výraznou vůni, která se stala vyhledávanou u parfumářů celého světa, ale také nádherné hvězdicovité květy, které spolu vytváří bohaté květenství.

Cizinec ze vzdálených krajů

Do Evropy se prapředek hyacintu východního (Hyacinthus orientalis) dostal už před více než pěti sty lety. Od té doby ušel opravdu dlouhou cestu. Díky šlechtění se tato 25 centimetrů vysoká rostlina dočkala spousty zajímavých odrůd, které se liší bohatostí květů i jejich barvou. Barevná škála se pohybuje od sněhově bílé přes smetanovou, žlutou, lososovou až přes odstíny modré, fialové, růžové i červené. Zakončuje ji odrůda s téměř černými květy. I když v oblíbenosti zahradních cibulovin stále vítězí stálice v podobě narcisů a tulipánů, i tak má hyacint původem z jihozápadní Asie jedno prvenství. Je to totiž jednoznačně nejvyhledávanější cibulovina během zimního období. Rychlené cibulky se totiž v nabídce zahradnických center objevují už od konce roku.

Pozor na omamnou vůni

Hyacint si z našich zahradnických center přinesete ve formě neotevřených poupat. Jakmile rostlinu přenesete domů, už během pár dnů povyroste stonek a květy na něm se začnou otevírat. Už při jejich částečném otevření hyacint provoní celou místnost. Intenzita vůně se dá přirovnat k vůni konvalinek nebo fialek, proto je určitě dobré si předem promyslet, jakou místnost hyacintem obdarujete. Určitě by to neměla být ložnice nebo dětský pokoj, raději vsaďte na koupelnu, vstupní halu nebo třeba obývací pokoj. Jak už to tak u všech květin bývá, i u hyacintu se vůně vyvíjí. Zatímco čerstvě rozkvetlé kvítky voní svěže, květy nakvetlé už několik dnů voní tak trochu těžce.

Pěstování hyacintu doma

  • Tato jarní cibulovina se v interiéru většinou pěstuje jen jako krátkodobá dekorace. Jakmile ale dokvete, cibule se nemusíte definitivně zbavit. Stačí jen nechat zatáhnout listy a pevnou cibuli vyjmout ze substrátu. Poté ji uchovejte v chladné a tmavé místnosti v dřevěných bedýnkách přibližně do září nebo října, kdy se dají cibule vysadit na záhon do hloubky okolo deseti centimetrů.
  • Pokud se ale vrátíme k pěstování doma, květináč s hyacintem postavte na světlé místo. I když si cibulovina poradí i s blízkostí topení, raději ji dejte dál od něho. V době květu přiměřeně zalévejte, květináč by ale nikdy neměl stát dlouho ve vodě. Svému voňavému oblíbenci můžete dopřát i hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.
  • Jakmile většina kvítků zvadne, nemilosrdně zahradnickými nůžkami u listové růžice odstraňte květní stvol. Poté omezte zálivku a postupně nechte zatáhnout listy.

Nová šance pro hyacint

Byla by škoda cibulky jen tak vyhodit. Na podzim je klidně vysaďte na zahradu. Jestli vám hyacint na jaře vyraší, záleží i na tom, jak úspěšně jste cibuli nechali odpočinout. Vyraší totiž jen pevné a nepoškozené cibule. U starších rostlin počítejte s tím, že jednotlivé květy nebudou nahloučené tak nahusto, jak jste možná zvyklí u rychlených hyacintů. I tak se ale hyacinty postarají o krásnou zahradní podívanou. Pokud to jen trochu jde, cibule po zatažení listů vyjměte z půdy a uchovejte do podzimu v chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C. Jistě jste si také všimli, že se na podzim běžně prodávají hyacintové cibule. I ty si můžete vysadit na záhon podobně jako tulipány nebo narcisy.

Pro nejkrásnější podívanou

Hyacinty budou krásné i samy o sobě, jejich květ je tou největší ozdobou. Perfektně jim to ale sluší i ve větších sesazovaných nádobách, ve kterých kromě nich budou vysazené i prvosenky, modřence, narcisy, sněženky nebo třeba krokusy. Takovou rozkvetlou scenérii nemusí nutně zkrášlit žádné doplňky, bohatě vystačí zeminu pokrýt přírodním mechem a máte jaro na dosah ruky.

Hyacinty ve váze

Určitě vám neuniklo, že se tyto cibuloviny objevují od zimy také v květinářství coby řezané květiny. Při aranžování kytic se ale musí myslet na o něco kratší stonky. V řezané podobě ovšem i tak hyacinty vydrží týden. Stejně jako jiné jarní cibuloviny vydrží mnohem déle ve studené vodě, kterou je dobré pravidelně měnit.

Text: Peukertová; foto: Shutterstock