Přichystejte ptáčkům zimní hostinu

14.11.2023

Věděli jste, že hlavně ve městě máte osud volně žijících ptáků ve svých rukou? Ačkoliv si na venkově u nás přezimující opeřenci většinou najdou alespoň část potravy, i tak se je vyplatí krmit. Ve městech ale většinou nemají přirozenou potravu až na pár výjimek v dosahu. Co jim tedy během tohoto ročního období dopřát a co dalšího pro ně ještě můžete udělat?

V posledních letech se můžeme setkat hned s několika názory na dokrmování ptáků na zahradě. Zatímco někteří tvrdí, že by se ptáci měli dokrmovat výhradně během zimy, jiní jsou přívrženci celoročního krmení.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv směr, jedno je jasné. Zima je pro naprostou většinu ptáků náročná a někdy je může stát i život. V období s teplotou nad bodem mrazu si ještě nějakou potravu většinou dohledají, problémy ale nastanou hlavně tehdy, když napadne sněhová pokrývka, která zakryje poslední zbytky semínek popadaných pod stromy.

Nízké teploty ptáky poměrně rychle vyčerpávají a novou energii jen těžko získávají. Právě v tu chvíli je dokrmování jedinou možností, jak ptákům přilepšit.

Tukové krmivo, semínka i sušené ovoce

Zimní potrava se bude od té letní nebo podzimní trochu lišit. Měla by totiž být energeticky o dost hodnotnější. V zahradnických centrech si můžete vybrat hned z několika typů lojových koulí, které bývá nazýváno jako tukové krmivo. Zatímco některé typy obsahují kromě rostlinných olejů také směs semínek, jiné bývají obohaceny ještě o sušené hmyzí larvy, které ocení nejen naši nejpočetnější návštěvníci krmítek, sýkorky koňadry a modřinky, ale třeba i někteří typicky lesní ptáci. Lojové krmivo tak může navštívit klidně i strakapoud, který se postará o to správné divadlo. I když jsou lojové koule většinou v plastových síťkách, můžete je vyndat a uložit do speciálního krmítka, do kterého se jich vejde víc najednou. Několik dnů tak ke krmítku nemusíte chodit. Nezapomínejte ani na další typy krmiv. I v zimě jsou totiž velmi důležité směsi semínek a ořechů, které se stanou v krmítku velkým lákadlem. V případě sypkého krmiva ale počítejte s tím, že jakmile si ptáci zvyknou na to, že u vás na zahradě nebo balkónu najdou v krmítku potravu, budou k vám zalétat čím dál častěji a v hojnějším počtu. Pokud tedy nechcete krmivo doplňovat každý den, zvolte rovnou krmítko s dostatečně velkým zásobníkem.

Voda je také důležitá

Jakmile uhodí opravdu poctivé mrazy, nastane problém i s pitnou vodou. Pokud se v okolí nenachází jiný nezamrzavý zdroj vody, určitě ptákům dopřejte také pítko. Nejlepší je samozřejmě to z plastu, které stejně jako klasické krmítko občas umyjte. Při krmení totiž dochází k nechtěnému přenosu ptačích chorob, které se mezi ptáky velmi rychle šíří.

Ptáci si musí zvyknout

Pokud do krmítka během chladného počasí dáte čerstvé krmivo, může i několik dnů trvat, než k němu přilétnou první strávníci. Jakmile si ale ptáci navyknou ke krmítku létat, snažte se krmivo průběžně doplňovat, aby nedošlo k výpadkům v krmení. Když bude krmivo v krmítku delší dobu chybět, budete muset ptáky opět na dokrmování učit, což sice jistě zvládnete, ale přijdete o zimní podívanou. Pokud ze začátku nevíte, jaké krmivo bude nejvhodnější, vsaďte na různé typy sypkých směsí i lojové koule. Pestrou stravou chybu rozhodně neuděláte, ba naopak, čím pestřejší nabídka bude, tím bude větší pravděpodobnost, že vaši zahradu navštíví víc druhů. Všeobecně by krmivo mělo uspokojit jak plodožravé ptáky, tak i druhy hmyzožravé či zrnožravé. Potrava by ovšem měla v každém případě být čerstvá. Nesmí navlhnout ani zplesnivět. Pokud se tak stane, raději zbytky krmiva z krmítka odstraňte a krmítko vydezinfikujte.

Možná jste nevěděli…

  • Také občas ptákům dopřejete potravu, kterou najdete v kuchyni? Možná děláte chybu, která ptáky může stát život. Do ptačích krmítek určitě nepatří jakákoliv solená strava a vyhněte se i žluklým ořechům. Nebezpečná je také nevařená rýže nebo sušené pečivo, ty totiž ptákům bobtnají v žaludku a představují tak skryté nebezpečí.
  • Některé směsi krmiv obsahují spoustu obilí, které v krmítku může zbývat. Bývá ovšem oblíbenou potravou hrdliček nebo třeba vrabců. Pokud ale tyto druhy ptáků k vašemu krmítku nelétají, obilí odstraňte a zaměřte se na směsi, ve kterých obilky nejsou zastoupeny v takovém množství.

Myslete na jaro

Zima je ideálním obdobím, kdy si můžete naplánovat instalaci hnízdních budek. Zatímco někteří ptáci s oblibou hnízdí v korunách stromů nebo v živých plotech, například vrabci a sýkorky patří mezi dutinové ptáky, kteří hnízdí v dutinách stromů. Takové přirozené úkryty ale mohou ve větších městech chybět. Tento problém se dá ovšem vyřešit speciálními hnízdními budkami, které se nainstalují nejlépe do korun stromů nebo mezi větve košatých keřů. Pokud se pro hnízdní budku rozhodnete, raději ji v předjaří zavěste na klidné místo v zahradě. I když se možná zdá, že je výhodné poblíž zavěsit krmítko, opak je pravdou. Hnízdící ptáci potřebují klid, kolem krmítka ale bývá dost rušno. Navíc by poletující ptáci mohli hnízdícím rodičům bránit v návratu do budky. V tomto případě tedy platí, že krmení k budce nepatří.