Rostlina pro zelenou džungli jako stvořená, chamaedorea

3.2.2023

V současné době vedou v oblíbenosti hlavně ty pokojovky, které v nás evokují divokou přírodu, jsou nenáročné na péči, a ještě ke všemu čistí vzduch. Jednou z nich je chamaedorea, palma přerůstající výšku jednoho metru, kterou ukočíruje i úplný začátečník.

S chamaedoreou sličnou (Chamaedorea elegans) byste se setkali ve volné přírodě Jižní a Střední Ameriky. S jejím názvem je to trochu složitější, mnohem víc se totiž vžil do povědomí její latinský název než ten český, určitě si s touto drobnou palmou název oštěpuška nádherná jen tak nespojíte. Tato menší palma dorůstající po mnoha letech výšky 130 centimetrů v každém případě potěší i ty pěstitele pokojových rostlin, kteří nebyli s pěstováním jiných, náročnějších druhů palem úspěšní. Chamaedorea si totiž poradí s průměrnými podmínkami, a pokud se jí u vás doma bude dařit, může dokonce vykvést svým netradičním květenstvím, které je svým způsobem podobné květenství mimózy.

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Většinu toho, co rostlina potřebuje, prozradí její původ. Právě kvůli tomu, že tato palmička roste v podrostech horských lesů, bude se jí nejlépe dařit na stanovišti s rozptýleným světlem nebo dokonce ve stínu. Přímý úpal bude její hlavní nepřítel, což poznáte během krátké doby podle změny barvy listů.
  • Bujněji porostou rostliny pěstované v místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí, suchý vzduch ale můžete snadno zvlhčit odpařovačem. Listy rostlin lze také rosit převařenou vodou nebo květináč postavte na misku s keramzitem, který absorbuje část zálivkové vody a ta se pak vypaří do vzduchu.
  • Zálivka by měla být od jara do konce léta sice vydatná, ale rostlina by nikdy neměla dlouho stát ve vodě. Pro zalévání používejte nejlépe dešťovku nebo vodu převařenou, což ale platí u naprosté většiny pokojových rostlin.
  • Od jara do léta rostliny jednou týdně přihnojte tekutým hnojivem pro palmy.
  • Pokud se chamaedorea hodně rozroste, takže už jí nezbývá v květináči moc místa, nastává ta nejlepší doba pro přesadbu. Vysaďte ji do květináče jen o trochu většího, než tomu bylo předtím. Substrát by měl být mírně kyselý, bude tedy vhodný ten pro palmy nebo pokojové rostliny, můžete ale přidat i trochu rašeliny.
  • Na teplotu vzduchu nemá chamaedorea žádné větší požadavky, poroste dobře v běžné pokojové teplotě od 18 do 24 °C. Jediné, co by jí zrovna nesvědčilo, je pěstování v místnosti s trvale vysokými teplotami a suchým vzduchem. Během zimy může teplota klesnout dokonce i pod 15 °C.
  • Někdy se mohou na listech objevit červci nebo svilušky, v tu chvíli je nutné provést ochranný postřik insekticidem.
  • Během jarního přesazování je možné rostliny namnožit dělením trsů. Dají se ale namnožit dokonce i ze semen. Pokud vám chamaedorea vykvete, nechte uzrát semena, která vysévejte do propustného substrátu. Výsevní misku je ovšem nutné uchovávat ve vysoké teplotě, která by se měla pohybovat okolo 24 °C. Jakmile vyraší rostliny, je možné je po zesílení přesadit, pozor si ale dávejte na lámavé kořínky.

Kam se hodí

Pokud jste měli možnost nahlédnout do předjarního Zpravodaje, který je k dostání v našich zahradnických centrech, mohli jste se tu o chamaedoree dočíst i to, že je to jedna z pokojových rostlin, které díky svému přírodnímu lehce rozevlátému vzhledu i sytě zelené barvě listů fungují jako přírodní antidepresivum. Protože je to ale také spolehlivá čistička vzduchu, hodí se prakticky do každé místnosti, dokonce i tam, kde se zdržují děti nebo domácí mazlíčci. Díky svému elegantnímu vzhledu se hodí úplně stejně dobře do chladné haly, jako i do ložnice nebo do pracovny. Roste spíš do výšky, příliš rozkladité rostliny tedy nečekejte. Kvůli tomu ale nebude chamaedorea překážet ani na těch místech, kudy spíš jen procházíte. Navíc je to ta správná volba pro místnosti s menším množstvím světla. Dá se také pěstovat v podobě kokedamy, substrátová koule obalená mechem jí totiž nedovolí růst do takových rozměrů, kterých dosáhne v běžném květináči.

Několik zajímavostí na závěr