Roubovaná zelenina se spoustou bonusů

7.3.2023

Šťavnatá rajčata, osvěžující okurky, různé odrůdy tykví, skvělé melouny a papriky nabité  vitamíny. Tyto i další druhy zeleniny si můžete vypěstovat z roubované sadby ze zahradnických center. A co na roubované sadbě oceníte nejvíc? Určitě neskutečně bohatou sklizeň, která navíc trvá o několik týdnů déle, ale to rozhodně není všechno. Roubování je jednou z možností vegetativního množení okrasných i užitkových rostlin. Hlavně v posledních letech je stále oblíbenější roubovaná zelenina, která přináší oproti sadbě vypěstované ze semen celou řadu výhod. Těch se dočkáte díky spojení vydatně rostoucí podnože a ušlechtilého roubu.

RYCHLÝ A OPRAVDU BUJNÝ RŮST

Roubovaná sazenička roste mnohem rychleji i bujněji než rostlina vypěstovaná ze semínka, vděčí za to především hustě větvenému kořenovému systému, který je schopný „hledat“ vodu a živiny ve větším objemu zeminy.

NESKUTEČNÁ ODOLNOST A BOHATÁ SKLIZEŇ

Velkou výhodou této „super zeleniny“ je také odolnost vůči chorobám, které se na daném druhu zeleniny běžně podepisují. Tak například okurky budou mnohem lépe odolávat padlí a rajčata zase plísni bramborové. Díky této odolnosti, kterou celé rostlině opět dodává výkonná podnož, zelenina v dobré kondici přežije mnohem déle, než tomu je u klasických semenáčů. S tím pak souvisí i větší sklizeň.

POROSTE I VE ZTÍŽENÝCH PODMÍNKÁCH

Velkou výhodou je také odolnost roubovaných sazenic, se kterými se setkáte hlavně u sortimentu plodové zeleniny. Ta je totiž za normálních okolností opravdovým jedlíkem i žíznivcem, voda a dostatek živin jsou pro její fungování naprosto nepostradatelné. Roubovaná zelenina se s nepohodou vypořádá s elegancí sobě vlastní. A co z toho vyplývá? Tak třeba to, že můžete bez obtíží takovou zeleninu pěstovat třeba i v nádobě na terase, a i přesto, že bude možná občas vzdorovat suchu, odvděčí se pěknou sklizní.

OD VOŇAVÉ BAZALKY AŽ PO KLASIKU V PODOBĚ SKVĚLÝCH RAJČAT

I když je roubovaná sadba především záležitostí plodové zeleniny, můžete se v zahradnických centrech setkat i s bazalkou. Přidanou hodnotou této roubované bylinky je především dlouhá doba vegetace, během které stihnete mnohem více sklizní. U bazalky vypěstované z výsevu se totiž může stát, že se rostlinkám uprostřed léta přestane dařit, k čemuž dochází hlavně vlivem vnějších podmínek, jako je sucho a vysoká letní teplota. Pokud se ale vrátíme k plodové zelenině, tak v roubované podobě seženete sadbu mnoha odrůd kvalitních tyčkových i keříčkových rajčat, různé odrůdy paprik, jejich příbuzných chilli papriček, lilku nebo třeba sladkých melounů. Vybere si tedy i opravdu náročný pěstitel.

KDY SE VYPLATÍ ROUBOVANÁ SADBA?

 Roubovaná sadba ze zahradnických center

Každý rok pro vás naše zahradnická centra vybírají zajímavé a hlavně chutné odrůdy zeleniny, stačí si z bohaté nabídky osobně vybrat. Přinášíme pro vás alespoň výběr toho, co vás bude letos na prodejnách čekat. Nechte se inspirovat!

Rajče Tomberry Red

Perlová odrůda s bohatými datlovými hrozny drobných sytě červených plodů se sladkou chutí. Odrůda je často nazývána také jako cherry nebo rybízové rajče. Plody jsou pevné a i v plné zralosti křupavé.

Rajče Manolo Tiger

Koktejlová odrůda rajčete s menšími červenými plody s tmavě zeleným žíháním. Tyčková odrůda dorůstající výšky okolo dvou metrů vhodná do větších nádob.

Okurka hadovka Cyrano

Osvědčená odrůda okurky hadovky s plody dlouhými 30 až 40 cm.

Okurka mini hadovka Melva

Tato odrůda okurky tvoří 25 centimetrů dlouhé plody s tmavě zelenou lesklou slupkou. Plody jsou šťavnaté a nehořknou. Velmi výnosná roubovaná odrůda.

Paprika Beluga Red

Odrůda papriky s masitými červenými plody sladké chuti roste velmi bujně. Při kvalitní péči může přerůst výšku až dva metry. Velmi dobře odolává chladu, chorobám i škůdcům. Ideální pro venkovní pěstování.

Lilek Madonna

Odrůda lilku s podlouhlými plody délky až 20 centimetrů s téměř černou lesklou slupkou. Vyznačuje se vysokou odolností, raností i vysokými výnosy.

Meloun vodní červený Fire Ball

Tato plazivá odrůda melounu tvoří až 1,5 metru dlouhé výhony, které potřebují při pěstování na balkónu nebo terase zajistit pevnou oporou. Šťavnaté plody této odrůdy dosahují hmotnosti 6 až 8 kilogramů.

Meloun vodní červený Mini Love

Velmi oblíbená odrůda vodního melounu se středně velkými plody o hmotnosti 3 až 5 kilogramů. Při pěstování v nádobě na terase je nutné až 1,5 metru dlouhé výhony uvazovat ke stabilní opoře.

Meloun cukrový Perseus

Odrůda cukrového melounu se sladkými a velmi aromatickými plody s oranžovou dužinou. Ideální pro pěstování nejen ve volné půdě na zahradě, ale také ve větší nádobě na terase.