Růže, ten nejkrásnější přírodní parfém pro vaši zahradu i domov

21.8.2023

Velkým bohatým květům v těch nejkrásnějších odstínech neodoláte, jejich vůně vám to jednoduše nedovolí. Růže ale mají i další obrovskou výhodu. Jsou totiž natolik prošlechtěné, že se jejich odrůdy uplatňují v různých typech výsadeb. Co jim dopřát při výsadbě a jak se o ně starat po celý rok?

Růže se ne nadarmo nazývá královnou květin. Tento kvetoucí keř toho prostě umí opravdu hodně. Některé odrůdy dokážou kvést i několik měsíců, jiné zase potěší dekorativními plody, které jsou navíc i jedlé. Důkazem toho, že byly oblíbené už v dávné historii, je jejich šlechtění, které trvá už několik tisíc let. Při pohledu na dokonalé moderní odrůdy by pomalu ani nikoho nenapadlo, že vznikly z původních botanických druhů, které rostou v divoké přírodě na mnoha kontinentech.
Pokud jste i vy propadli kráse těchto kvetoucích keřů, určitě si vyberete ze široké nabídky našich zahradnických center. Dobrou zprávou je, že se nemusíte omezovat jen na pěstování růží ve volné půdě na záhonech. Pokud jim zajistíte potřebné podmínky, porostou dobře i ve větších nádobách. Miniaturním odrůdám to bude ale slušet i u vás doma.

Štěstí přeje připraveným

I když je někdy opravdu tvrdý oříšek zorientovat se ve spoustě skupin a odrůd, které se liší nejen vzrůstem, ale také dobou kvetení a způsobem růstu, podmínky pro pěstování platí u všech růží úplně stejné. Nejlépe budou prospívat na slunci. Snesou i polostín, ale pokvetou méně bohatě, navíc mohou ve vlhčím počasí více trpět na houbové choroby. Stanoviště by mělo být dobře větrané, v žádném případě ale vystavené ledovému zimnímu větru. Růže jsou trochu vybíravé, co se půdy týče. Zemina by měla být kvalitní, hlinitá, bohatá na živiny a dobře propustná. Pozor si dávejte na stanoviště s vysokou hladinou podzemní vody. Růže nesnáší vodu v blízkosti kořenů. Takže pokud víte, že v některých částech zahrady stoupá hladina podzemní vody 50 centimetrů k povrchu, růže sem určitě nevysazujte.

Při výsadbě jim dopřejte

Určitě jste se někdy setkali s doporučením, že by se růže měly při výsadbě přihnojit hnojem. Jenže hnůj jim nemusí vždycky dvakrát prospívat. Obsahuje totiž spoustu dusíku, kterého růže zrovna moc nepotřebují. Navíc jsou při hnojení tímto hnojivem náchylné na houbové choroby. Při výsadbě jim tedy raději dopřejte dobře rozložený kompost, speciální substrát pro růže nebo granulované hnojivo určené přímo pro tuto skupinu rostlin. Růže jsou všeobecně náročnější na vápník, fosfor a draslík, tyto živiny jsou důležité hlavně pro tvorbu poupat, dobrý zdravotní stav a perfektní vyzrávání pletiv.

Doporučení při výsadbě

Růže potřebují pravidelnou péči

V zahradnických centrech nabízíme spoustu zajímavých odrůd, které jsou nejen krásné, ale také odolné vůči chorobám a škůdcům. Pokud hledáte opravdu odolné růže, které nevyžadují žádnou chemickou ochranu, zvolte odrůdy ze skupiny Kordes. Potěší vás nádhernými květy v těch nejsytějších tónech i příjemnou ovocně květinovou vůní. Aby se ale růžím opravdu dařilo, nezapomínejte ani na péči během roku.

O královnu květin se začněte starat v březnu nebo dubnu, kdy se provádí prosvětlovací řez. Jeho technika záleží hlavně na skupině, do které odrůda vaší růže patří. Trochu jinak se totiž při řezu přistupuje u růží miniaturních, pnoucích, keřových nebo také stromkových.

Během dubna je také nutné růže přihnojit. Pokud budete hnojit minerálním hnojivem, tak růžím první dávku dopřejte v dubnu nebo v květnu, druhou pak v červnu nebo o měsíc později. Minerální hnojivo zapravte do půdy například motyčkou. Hnojit ale můžete také tekutými hnojivy. Ta se většinou aplikují dvakrát do měsíce, a to po celé období od května přibližně do poloviny září.

Od května pak růžím dopřávejte pravidelnou zálivku, která je udrží v perfektní kondici. I záhony s růžemi se vyplatí mulčovat, kůra nebo štěrk výrazně sníží vypařování vody, takže nebudete muset tak často zalévat.

Pravidelně také odstraňujte odkvetlé květy. U některých odrůd tak podpoříte další nakvétání, u jiných zase zamezíte tvorbě plodů, které by keře zbytečně vysolovaly. U druhů pěstovaných pro dekorativní plody naopak odkvetlé květy ponechte.

Od listopadu už bude nutné růže připravit na zimu. Nakopčit je můžete kompostem, ale dobrou ochranou je třeba i mulč z kůry. Rostliny pěstované v nádobách zalijte a květináč omotejte geotextilií nebo jutou. V silných holomrazech se pak doporučuje rostliny během zimy ochránit jutou nebo netkanou textilií, kterou zakryjete kmínek spolu s větvemi. Během zimy nezapomeňte růže v květináčích zalévat, často bývá na vině úhynu sucho, nikoliv nízké teploty.

Ty nejkrásnější kombinace

Růžím to sluší vždycky a naprosto všude. Pnoucí i keřové růže mohou růst klidně i samy bez jakéhokoliv jiného květinového doprovodu, jsou to totiž krásné solitéry. Pokud se ale přece jen rozhodnete jim dopřát nějakého kvetoucího souseda, pak můžete doslova čarovat. Květy růží se totiž perfektně doplňují například s popínavými plaménky nebo s aromatickými trvalkami. Dobrým sousedem pro ně bude i levandule, intenzivně vonící zavinutka nebo mateřídouška. V případě, že chcete z růže udělat dominantu, vysaďte k ní rostliny stálezelené, které vytvoří neutrální zelené pozadí.

Růže v interiéru

I když máme růže zažité hlavně jako zahradní rostliny, dají se po určitou dobu pěstovat i v interiéru. Na léto pak lze tyto rostliny přenést i na terasu. Pro pěstování v interiéru se hodí hlavně miniaturní odrůdy, které dorůstají výšky okolo 30 centimetrů.

Květináč umístěte na slunné stanoviště bez přímého úpalu. Zalévejte pravidelně nejlépe dešťovou vodou, jen na zimu zálivku výrazně uberte.

Od dubna do září rostliny hnojte dvakrát do měsíce hnojivem pro růže nebo kvetoucí pokojovky. V době tvorby poupat je růže náročnější na vzdušnou vlhkost, proto ji můžete postavit na misku s keramzitem. Důležitým úkolem v průběhu roku je také pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Po podzimním opadání listů se pak keř přemístí do chladnější světlé místnosti s teplotou okolo 8 °C. Od března je nutné růži přenést do světlejší místnosti s teplotou okolo 12 °C, kde postupně naraší.

Přibližně v dubnu je pak dobré růži přesadit do čerstvého substrátu.