S nejlepší sekerou to půjde samo

15.11.2023

Dřevo kvůli svým vlastnostem patří bezpochyby mezi jedno z nejoblíbenějších paliv. Pokud s ním rovnou netopíte v kotli, určitě ho potřebujete pro zátop v krbu, kamnech nebo v ohništi při vaření pod modrou oblohou. Jen málokdo by se při zpracování palivového dřeva obešel bez šikovné sekery, která si poradí s měkkým i tvrdým dřevem. Jak vybrat tu správnou a jak zjistit ideální velikost určenou přímo pro vás?

Zatímco pro někoho je štípání dřeva poměrně náročnou prací, bez které by se možná i obešel, pro jiné je to ale svým způsobem možnost odpočinku, při kterém si vyčistí hlavu od každodenních starostí. Aby šlo zpracování dřeva pěkně od ruky, je důležité vybrat nejen správnou velikost, ale také typ. Sekera totiž není zdaleka jen jedna. Možná se vám už někdy stalo, že se vám práce s tímto šikovným nářadím nedařila, na vině mohl být právě špatně zvolený model. Ještě než se do výběru pustíte, popřemýšlejte, jaké dřevo budete štípat nejčastěji. Na tvrdší dřevo jako dub nebo buk si pořiďte sekeru s delším topůrkem a širokým ostřím. Na měkké dřevo jako smrk nebo borovice bude stačit menší sekyrka s úzkým ostřím. Broušení nůžek a kuchyňských nožů patří mezi zažité postupy, ale na sekeru se dost často zapomíná. I ona se ale musí v dobré kondici udržovat broušením, s tupým ostřím se totiž úplně zbytečně nadřete.

Bezpečnost na prvním místě

Než se pustíte do štípání, určitě byste se měli na práci důkladně připravit. I při této práci totiž hrozí poranění, zvlášť pokud nepatříte mezi zkušené pracanty. Mezi základní výbavu patří hlavně pracovní rukavice, které by měly být dostatečně pevné, ale zároveň i pružné, aby umožňovaly pevné uchopení topůrka sekery. Určitě je dobré se také vhodně obléct, dlouhé nohavice i rukáv se určitě budou hodit. Pozor si ale dávejte i na odletující třísky, které mohou snadno vlétnout do očí. Ochranné brýle ostatně na zahradě použijete i při práci s křovinořezem nebo plotostřihem, proto si tohoto univerzálního pomocníka určitě pořiďte.

 

To správné topůrko a podložka na štípání dřeva

Sekery pro štípání dřeva jsou jednoúčelové nástroje klínového tvaru na dlouhé násadě. Můžete si vybrat typ s topůrkem z kompozitního materiálu, které je o dost odolnější i poměrně lehké. Stále jsou ale ještě oblíbené i sekery s dřevěným topůrkem, které se ale při troše nešikovnosti může velmi rychle zlomit, navíc bývá hlavně u dlouhých seker poměrně těžké. Práce se sekerou do velké míry ovlivňuje také podložka, na které dřevo zdoláváte. Nejlepší volbou bude stabilní, dostatečně široký a správně vysoký špalek z tvrdého dřeva. Jeho výška by měla být tak akorát, obvykle okolo 70 až 90 centimetrů. Zároveň by měl být dobře proschlý, abyste ho nerozštípali spolu se zpracovávaným dřevem. Pokud dřevo štípete na zahradě pod modrou oblohou, i špalek po dokončení práce ukliďte pod střechu, jedině tak bude sloužit po spoustu let. Pozor si dávejte i na to, aby byl špalek postavený na suché podlaze, často se totiž znehodnotí odspodu vlivem vlhkosti.

Vyberte sekeru ve správné velikosti

  • Velikost seker se označuje písmeny S–XXL.
  • Násada musí být kratší než délka vaší paže. Chyťte ji těsně pod ostřím, ruku předpažte, aby bylo topůrko vodorovně a mířilo k vašemu rameni – uvidíte, kam až dosáhne. Nemělo by se dotýkat ramene ani se ztrácet někde u lokte.
  • Delší rukojeť je vhodná pro vyšší osoby či štípání silnějších polen. Drží se většinou oběma rukama. Při štípání silnějších polen a vlastně i pro práci se sekerou s delší rukojetí se už určitě vyplatí mít zkušenosti.
  • Kratší topůrko umožní pracovat přesněji a snadněji, uvítají ho osoby menšího vzrůstu a ty bez větších zkušeností.
  • Větší sekera znamená větší sílu při tnutí, proto je třeba volit sekeru tak, abyste ji z natažené ruky dokázali bez problémů zvednout zápěstím.
  • Zkoušku vhodné délky sekery ověříte tak, že sekeru uchopíte za topůrko u čepele. Otočte topůrko směrem k podpaží a v případě, že konec topůrka dosáhne až do podpaží, je pro vás sekera příliš dlouhá.
  • Zkoušku vhodné hmotnosti ověříte uchopením sekery na konci topůrka, přičemž ji držte směrem k zemi. Zvedněte čepel sekery otočením zápěstí blízko k tělu (na konci pohybu je sekera v ruce vertikálně). Pokud sekeru nemůžete zvednout tímto způsobem, je pro vás příliš těžká.

Na ostří dejte pozor

Nejdůležitější část štípací sekery je její ostří. Musí být kvalitní, aby snadno prošlo dřevem bez vaší výrazné námahy. Jaké další požadavky by měla sekera splňovat?

Pro údržbu sekery se vám bude hodit ostřič nožů Fiskars Xsharp.      Je vhodný pro leváky i praváky a navíc potěší i snadným používáním.

 

Se sekerou Fiskars se pracuje nejlépe

Pokud si půjdete vybrat sekeru do našich zahradnických center, nemůžete minout sekery Fiskars X-series™, které představují skutečný vývoj řemeslných nástrojů. Jsou navržené pro rozštípnutí i těch nejsilnějších polen jedním úderem. Speciální geometrie ostří a povrchová úprava čepele je doplněná lehkým robustním topůrkem s dokonalým vyvážením. Vyberte si správnou sekeru podle úkolu, který vás čeká.

Největší výhody seker Fiskars

Univerzální nebo štípací sekera?

Pokud štípete dřevo poměrně často, určitě se vám bude hodit hned několik typů seker. V první řadě se vyplatí pořídit jednu univerzální, která poslouží pro nejrůznější způsoby opracování dřeva včetně štípání, prosekávání i tesařských prací. Tenké ostří zaručuje čisté a snadné štípání čerstvého, pryskyřičnatého dřeva, kterým je například smrk nebo borovice. Štípací sekery Fiskars jsou navržené pro rozštípnutí i nejsilnějších polen jedním úderem. Speciální geometrie ostří a povrchová úprava čepele je doplněná lehkým robustním topůrkem s dokonalým vyvážením. Štípací ostří snadno proniká do dřeva, které je odtlačováno od sebe jako při pronikání klínu.