Stromy do malé zahrady

10.6.2024

Bez stromů by zahrada nebyla zahradou. Ačkoliv se to možná nezdá, správně zvolené druhy se vejdou i do těch nejmenších městských zahrad. Na co si dát pozor při výběru a proč jsou stromy pro zahradu tak důležité?

Stromy pro zahradu představují určující prvek, který prostoru dodává měřítko, upravuje v ní mikroklima tím, že stíní, zvyšuje vlhkost vzduchu a navíc na svou korunu lapá prachové částice. Kde jsou stromy, tam to doslova žije. Jenže u žádné zahrady se nedá očekávat, že bude nafukovací. Malý prostor je při výběru rostlin limitem, který udává, že velkým stromům sem bude vstup zakázán. Ale i pro malou zahradu se najde řešení.

Správný strom na správné místo

Pod pojmem malá zahrada si můžete představit malé městské atrium tvořené jen menší terasou nebo zahrádku o několika málo stovkách metrech čtverečních. Velikost stromu by měla vždy odpovídat měřítku zahrady, navíc byste svými rostlinami neměli škodit sousedům. Pozor si dávejte třeba na stín, který stromy vrhají na větší vzdálenost, což se ale týká spíš vícemetrových dřevin, nebo na jejich větve, které by vrůstaly i do prostoru sousedního pozemku. Ačkoliv se může výsadba stromů zdát jako prospěšná záležitost, pravdou je, že právě stromy bývají důvodem sousedských sporů. U malé zahrady proto buďte obezřetní a také ohleduplní.

Z jakého sortimentu vybírat?

Jen málokterý strom dorůstá ve své přirozené formě do výšky pouhých dvou metrů. Pokud hledáte opravdu nízkou dřevinu, budete se muset porozhlédnout po stromech roubovaných. Ty mohou překvapit nejen malými rozměry, ale také výraznými listy nebo bizarní korunou. Mezi roubovanci najdete třeba stromy se smuteční, tedy převislou korunou, nebo odrůdy s korunou kompaktně kulovitou nebo s pokroucenými větvemi. Protože na sebe ale takové stromy strhávají většinou všechnu pozornost, moc to s nimi nepřehánějte a raději do své malé zahrady vyberte třeba i trochu mohutnější keře.

Zázrak jménem stromové keře

Už podle označení je jasné, že tyto dřeviny v sobě snoubí vlastnosti stromů i keřů. Vesměs se jedná o dřeviny nižšího, nikoliv ovšem miniaturního vzrůstu. Mnohdy je pro ně typický nízko rozvětvený kmen, díky kterému takovéto stromy působí jako vícekmeny. Jejich velikost i tak bývá různá, záleží na druhu i odrůdě.

Jaký druh zvolit?

Byla by škoda se kvůli nedostatku místa na zahradě stromů úplně vzdávat. Pokud nevíte, jaké druhy zvolit, inspirujte se naším výběrem. Protože se často jedná o prošlechtěné kultivary s listy ve výrazných odstínech, buďte při jejich výběru střídmí. Základem každé zahrady by měly být hlavně zelenolisté dřeviny, které přece jenom působí přírodním dojmem. Pokud ani tak neodoláte odrůdám s listy červenými, bíle či žlutě panašovanými nebo třeba stříbrně zbarveným jehličnanům, vyberte jen několik málo kusů. Barevné harlekýny ovšem v každém případě obklopte svěže zelenými rostlinami, výsledek pak nebude tolik disharmonický.

Třešeň tibetská (Prunus serrula)

Výška: 5–7 m

Tento opadavý listnáč seženete s pravidelným kmenem i v podobě vícekmenu větveného těsně nad zemí. Ačkoliv jeho větve na jaře pokryjí bílé kvítky, hlavním důvodem, proč si tuto třešeň pořídit, je její sytě červená kůra. Kmen se tak stane příjemným zpestřením zahrady v době, kdy je většina dřevin bezlistá. Pokud tomuto stromu neodoláte, určitě mu dopřejte pozici důležité solitéry poblíž domu nebo u odpočinkové terasy, rozhodně by se neměl o pozornost prát s jinými, méně efektními dřevinami.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Výška: různorodá dle kultivaru cca od 2 do 5 m

V naprosté většině se jedná o keře, ale časem z nich vyrostou poměrně mohutné dřeviny, které se dají nazvat stromovými keři. Jiné kultivary bývají roubované na kmínek, což bývá typické pro odrůdu Dissectum s hluboce vykrajovanými listy. Pokud ale hledáte trochu rozložitější javor s širší deštníkovitou korunou, zvolte červenolistou odrůdu Atropurpureum nebo žlutolistou variantu Orange Dream.

Višeň chloupkatá ‚Pendula‘ (Prunus subhirtella)

Výška: 3–4 m

Jestliže hledáte stromek, který si drží po spoustu let stejnou výšku a hodí se dokonce i pro výsadbu do květináče, zkuste rovnou jeden z těch nejkrásnějších. Okrasná višeň kvete v dubnu čistě bílými květy, ale všimnete si jí i na podzim, kdy se její elipčité listy přebarví do sytě bronzových tónů. Vyberte jí exponované místo na zahradě, bude ideálním společníkem u terasy nebo jako součást trvalkového záhonu.

Výběr stromů do malé zahrady a jejich výška

 

 

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock